فهرست کتاب


راه سبز (احکام ویژه دختران دوره دبیرستان)

ستاد اقامه نماز

قانون کلی خمس

در بین سال هر گونه در آمدی که از راه حلال به دست آید و صرف هزینه زندگی گردد از قانون پرداخت خمس معاف است، البته در صورتی که هزینه ها از شأن اجتماعی ما بالاتر نباشد و در آنها اسراف و زیاده روی هم نکرده باشیم.(149)
غیر از هزینه ها، هر چه هنگام فرا رسیدن سال خمسی موجود است باید محاسبه و برسی گردد ما در اینجا به صورت کوتاه و کلی به وظیفه دسته اول (حقوق بگیران و مزد بگیران) اشاره می کنیم:
این دسته از مردم باید آنچه پول و مواد مصرفی (خوراکی ها و نوشیدنی ها و مواد سوختی) در این تاریخ دارند همه را محاسبه کنند و یک پنجم (20/) آن را به عنوان خمس جدا کنند و به مرجع تقلید خود یا یکی از نمایندگان او در استانها و شهرستانها تحویل دهند.(150)
مساله خمس، ریزه کاریهایی دارد که در این مختصر نمی گنجد.
شایسته است هر ساله نزد شخصی که از مسائل خمس آگاهی کامل دارد، رفته و به خمس اموال خود رسیدگی کنیم.

فرهنگ اقتصاد

مال را از چه راهی به دست می آوریم و در چه راهی مصرف می کنیم. اسلام می گوید باید در هر دو قسمت، مبتلا به حرام نشویم.
بعضی ها در به دست آوردن مال، حلال الهی را رعایت نمی کنند و خیال می کنند که با مصرف آن در امور خیریه و کمک به مستمندان، مستحق ثواب و پاداش هم می شوند، این یک اشتباه در برداشت از احکام الهی است.
مصرف مال در راههای حلال وقتی ثواب دارد که از راه حلال به دست آمده باشد.
مثلا اگر کسی پولش را به تاجری بدهد و بگوید ماهی فلان سود به من بده، این ربا و حرام است و با مصرف این پول نمی توان به پاداش الهی رسید.

رشوه

هدف ما از تحصیل باید خدمت به دین باشد. خدمت به جامعه هم وقتی مقدس و ارزشمند است که براساس موازین اسلام و همراه با اخلاص باشد. از همین اینک باید با مطاله قرآن و کتابهای مذهبی، ایمان خود را تقویت کنیم تا فردا که در جامعه مشغول به خدمت شویم از کم کاری ناشایست باز داریم.
حضرت علی علیه السلام به مسئولان و تمامی خدمتگزاران جامعه می فرماید:
هر مسئولی که از رسیدگی به کارهای مردم حودداری ورزد، خداوند در روز قیامت او را ناکام از خود دور خواهد ساخت، و اگر در برابر انجام وظیفه هدیه ای بگیرد، گریبانگیر او خواهد شد و اگر رشوه بگیرد، به خدا شرک ورزیده است(151)
رشوه اگر چه به عنوان هدیه، پیشکش، شیرینی و حق حساب و مانند آن باشد، حرام است.
بر رشوه گیر واجب است چیزی را که گرفته به صاحبش برگرداند.(152)