فهرست کتاب


شرح حال و زندگی محدثین شیعه

مرکز غدیر‏‏‏

شهادت

سبب شهادت آن بزرگوار مشخص نیست، ولی شهادت او به دستور عبد الرزاق شهاب الاسلام، وزیر سلطان سنجر سلجوقی بوده که بعد از عزل پسر عمویش به منصب وزارت رسید.
عبد الرزاق ابتدا از علمای بزرگ نیشابور بود اما پس از رسیدن به وزارت تغییر رویه داد و از ستمگر ترین وزرای دوران خود شد و در نهایت قساوت و بی دینی عمل می کرد و از هیچ گناهی باک نداشت.
چنین سنگدلی ابن فتال نیشابوری را در سال 508 هجری به شهادت رساند و بار دیگر یکی از بهترین انسانها به دست شقی ترین آنها به شهادت رسید.

حسین بن سعید اهوازی

ولادت

ابو محمد، حسین بن سعید بن حماد بن مهران اهوازی، یکی از شخصیت های بزرگ شیعه در قرن سوم هجری، در کوفه، شهر روات بزرگ شیعه، به دنیا آمد.
او اصالتاً ایرانی بود. رشد او در خاندانی صورت گرفت که ارادتمند و علاقه مند به اهل بیت رسول خدا صلی اللّه علیه و آله و سلم و از موالی امام زین العابدین علیه السلام به شمار می آمدند.
او یکی از یاران امام رضا و امام جواد و امام هادی علیهم السلام می باشد.
وی از راویان بزرگ حدیث و از مشایخ جلیل القدر روایتی به شمار می آید.
روایات وی از اعتبار و شهرت خاصی در میان فقهای شیعه برخوردار است و در بسیاری از مجموعه های بزرگ روایی مانند: اصول کافی، من لا یحضره الفقیه، تهذیب، استبصار، محاسن، وسائل الشیعه و بحار الأنوار از وی روایت نقل شده و به احادیث او استناد می گردد.