فهرست کتاب


زن در تفسیر نمونه

آیت الله مکارم شیرازی تهیه و تنظیم : سعید داودی

فصل دوم: زن در لباس همسر (حقوق و مسئولیت‌ها)

زن و مرد لباس یكدیگرند

(أُحِلَّ لَکُمْ لَیْلَةَ الصِّیَامِ الرَّفَثُ إِلَى نِسَائِکُمْ هُنَّ لِبَاسٌ لَکُمْ وَأَنْتُمْ لِبَاسٌ لَهُنَّ عَلِمَ اللهُ أَنَّکُمْ کُنتُمْ تَخْتَانُونَ أَنفُسَکُمْ فَتَابَ عَلَیْکُمْ وَعَفَا عَنْکُمْ فَالآنَ بَاشِرُوهُنَّ وَابْتَغُوا مَا کَتَبَاللهُ لَکُمْ وَکُلُوا وَاشْرَبُوا حَتَّى یَتَبَیَّنَ لَکُمُ الْخَیْطُ الاْبْیَضُ مِنَ الْخَیْطِ الاَْسْوَدِ مِنَ الْفَجْرِ ثُمَّ أَتِمُّوا الصِّیَامَ إِلَى اللَّیْلِ وَلاَ تُبَاشِرُوهُنَّ وَأَنْتُمْ عَاکِفُونَ فِىَ الْمَسَاجِدِ تِلْکَ حُدُودُ اللهِ فَلاَ تَقْرَبُوهَا کَذَلِکَ یُبَیِّنُ اللهُ آیَاتِهِ لِلنَّاسِ لَعَلَّهُمْ یَتَّقُونَ)
آمیزش جنسى با همسرانتان، در شب روزهایى که روزه مى گیرید، حلال است. آنها لباس شما هستند، و شما لباس آنها؛ (هر دو زینت هم و سبب حفظ یکدیگرید). خداوند مى دانست که شما به خود خیانت مى کردید؛ (و این کار ممنوع را انجام مى دادید؛) پس توبه شما را پذیرفت و شما را بخشید. اکنون با آنها آمیزش کنید، و آنچه را خدا براى شما مقرّر داشته، طلب نمایید! و بخورید و بیاشامید، تا رشته سپید صبح، از رشته سیاه (شب) براى شما آشکار گردد! سپس روزه را تا شب، تکمیل کنید! و در حالى که در مساجد به اعتکاف پرداخته اید، با زنان آمیزش نکنید! این، مرزهاى الهى است؛ پس به آن نزدیک نشوید! خداوند، این چنین آیات خود را براى مردم، روشن مى سازد، باشد که پرهیزگار گردند! (سوره بقره، آیه 187)

شأن نزول :

از روایات اسلامى استفاده مى شود که در آغاز نزول حکم روزه، مسلمانان تنها حق داشتند قبل از خواب شبانه غذا بخورند و چنانچه کسى در شب به خواب مى رفت سپس بیدار مى شد، خوردن و آشامیدن بر او حرام بود.
و نیز در آن زمان، آمیزش با همسران در روز و شب ماه رمضان مطلقآ تحریم شده بود.
یکى از یاران پیامبر (صلی الله علیه و آله) به نام مُطعم بن جُبَیر که مرد ضعیفى بود، با این حال روزه مى داشت، هنگام افطار وارد خانه شد. همسرش رفت براى افطار او غذا حاضر کند، به سبب خستگى خواب او را ربود. وقتى بیدار شد گفت: من دیگر حق افطار ندارم. با همان حال شب را خوابید و صبح در حالى که روزه دار بود براى حفر خندق ـ در آستانه جنگ احزاب ـ در اطراف مدینه حاضر شد. در اثناى تلاش وکوشش، به واسطه ضعف و گرسنگى مفرط، بیهوش شد. پیامبر بالاى سرش آمد و از مشاهده حال او متأثّر گشت.
و نیز جمعى از جوانان مسلمان که قدرت کنترل خویشتن را نداشتند، شب هاى ماه رمضان با همسران خود آمیزش مى کردند.
در این هنگام آیه نازل شد و به مسلمانان اجازه داد در تمام طول شب مى توانند غذا بخورند و با همسران خود آمیزش جنسى داشته باشند. (83)

آیه مورد بحث شامل چهار حکم اسلامى در زمینه روزه و اعتکاف است.