فهرست کتاب


گنجینه معارف 3 (110 موضوع)

محمد رحمتی شهرضا

امتیاز ویژه

زمانى كه ضریح مطهر حضرت امام رضا(علیه السلام) در حال تعویض بود، در خدمت مقام معظّم رهبرى به پابوسى امام هشتم مشرف شدیم. مقام معظم رهبرى براى زیارت در كنار مرقد آن امام همام، مشغول راز و نیاز بودند. چون ضریح را برداشته بودند، حضور در كنار قبر، رنگ و بوى دیگرى داشت. بعد از پایان راز و نیاز حضرت آیت الله خامنه اى، آقاى واعظ طبسى به ایشان عرض كرد، آقازاده ها هم بیایند نزدیكتر تا از نزدیك امام را زیارت كنند. معظم له فرمودند: پس بقیه چى؟!
این دقت را همواره حضرت آقا دارند. ایشان امتیاز ویژه و خاصّى را براى فرزندانشان قایل نیستند. در آن روز هم فرمودند: اگر بقیه افراد مى توانند از نزدیك قبر امام هشتم را زیارت كنند، فرزندان من هم بیایند. پس از بیان آقا، همه توفیق حضور یافتند. عجب روزى به یاد ماندنى بود! بعضى از دل شكستگان، سر از پا نمى شناختند.(1820)

عزل ابوالاسود

ابن اخوه حكایت مى كند امیرالمؤمنین(علیه السلام) ابوالاسود دوئلى را در همان نخستین روز كه به منصب قضا گماشته بود معزول كرد. ابوالاسود چون فرمان عزل خود را دریافت كرد، حیران و سرگردان به محضر امام(علیه السلام) شتافت و گفت: یا امیرالمؤمنین! علت عزل من چیست؟ در صورتى كه به خدا قسم نه خیانت كرده ام و نه متهم به خیانت شده ام؟ حضرت فرمود: «تو در دعواى خود صادقى و در انجام وظیفه شرط امانت را رعایت كرده اى، لكن بازرسان به من اطلاع داده اند كه چون متخاصمین نزد تو به محاكمه مى آیند تو بلندتر از ایشان سخن مى گویى.»(1821)

اجراى عدالت در مورد صاحبان قدرت

زمان پیامبر(صلى الله علیه و آله) دختر یكى از اشراف و ثروتمندان دزدى كرد و شرایط قطع دست كه براى دزدان هست براى او هم صدق كرد. پیامبر فرمودند: «حكم را در موردش اجراء كن.» تمام سران و بزرگان قبائل بسیج شدند و سعى كردند با ایجاد فشار مانع حكم شوند. پیامبر(صلى الله علیه و آله) فرمودند اجراء كنید. گفتند ما در موقعیتى هستیم كه به آنها احتیاج داریم، نیروهاى زیادى دارند به ما پیوستند. ما از لحاظ استراتژیك به آنها احتیاج داریم. پیامبر(صلى الله علیه و آله) فرمودند: «امّت هاى پیشین از بین رفتند براى اینكه قانون را در مورد ضعیفان اجراء كردند و در مورد قوى ها اجراء نكردند.» اگر حكومت دینى قانون را در مورد ضعیفان اجراء كند ولى در مورد صاحبان قدرت و ثروت و آدمهاى ذى نفوذ، آنهائى كه روزنامه دارند، قدرت و ارتباط دارند، بترسد كه قانون را در مورد آنها اجراء كند، پیامبر(صلى الله علیه و آله) وعده داده كه این حكومت نمى ماند. چنین حكومتى نمى ماند و اگر هم بماند، دینى نخواهد بود.(1822)