بیانات امام خمینی در جمع پاسداران انقلاب و اقشار مختلف مردم مسلمان ایران

تاریخ: 1357/12/28

سقوط رژیم پهلوی مقدمه ای برای نیل به پیروزی های والاتر

بسم الله الرحمن الرحیم
من از شما برادران محترم که برای تفقد ما آمدید تشکر می کنم، از خدای تبارک و تعالی سعادت همه شما را خواستارم. ما تاکنون نصف راه را پیمودیم یعنی دست اجانب را تا حدودی کوتاه کردیم و دست ستمکاران را قطع کردیم لکن برای ساختن مملکت باز خیلی وقت لازم داریم و برای قیام حکومت اسلامی نیز وقت لازم است و فعالیت. ما اگر چنانچه در این موقع حساس سستی بکنیم یا گمان کنیم که پیروز شدیم که گمان پیروزی باز سستی می آورد، اگر شما گمان کنید که دیگر پیروز شدید و باید بروید سراغ کسب و کارتان و بی اعتناء باشید راجع به مقدراتتان، من خوف این را دارم که شکست بخورید.
ما پیروز نشدیم تاکنون، ما پیروز بر سلسله پهلوی شدیم، آنها را خارج کردیم لکن ریشه های آنها باز ممکن است باقی باشد. پیروز شدیم تا حدودی که دست اجانب را تا یک مقداری قطع کردیم. لکن آنها در کمین هستند، آنها ساکت نمی نشینند، آنها به ایران علاقه وافر دارند، آن ها مخازن ما را می خواهند، ایران نسبت به آنها حیاتی است. ما نباید فرض کنیم که چون این پیروزی ابتدائی را پیدا کردیم دیگر کار گذشته است، کار نصفه شده است، شاید بیشتر از نصفش باقی مانده باشد.

با تمام قوا برای حفظ وحدت و اخلاص در مقصد بکوشید

ما باید با تمام قوا کوشش کنیم که وحدت خودمان را حفظ کنیم و قصدهای خودمان را اسلامی کنیم و در چند روز دیگر که رفراندم می شود، همه ما به حکومت اسلامی یعنی به جمهوری اسلامی رأی را بدهیم. من خودم رأیم جمهوری اسلامی است و از همه آقایان تقاضا دارم که این رأی را بدهند، البته همه مختارند هر رایی می خواهند بدهند لکن تقاصای من از ملت این است که همین رأی را بدهند و من امیدوارم که با وحدت کلمه شما برادرها و با اینکه قصدتان را برای اسلام خالص کنید پیشرفت خواهید کرد، چنانچه پیروزی تاکنون، هم وحدت کلمه شما و اینکه همه برای اسلام و مقصد این بود که حکومت اسلامی باشد.

صحیفه نور جلد 5 صفحه 194


برای اصلاح امور، انصاف ورضای خدا رانصب العین خود قرار دهید

انشاءالله اگر چنانچه جمهوری اسلامی برپا بشود، البته با تدریج بسیاری از امور اصلاح می شود و امیدوارم که همه امور اصلاح بشود و مملکت مال خود شما باشد و خود شما مملکت را اداره بکنید. من امیدوارم که همه اقشار مملکت فعالیت داشته باشند و کشاورزها در کشاورزی جدیت داشته باشند و خصوصاً مواد غذائی را بیشتر تهیه کنند، دامدارها، دامداری کنند و تجار و کسبه، کسب صحیح کنند، گرانفروشی نکنند. از قراری که گفته می شود اشخاصی خیلی گرانفروشی و بی انصافی می کنند، بدانند اینها که ملت ما، الان بسیاری از آنها ضعیف هستند، بسیاری از آنها در این قضایا ضرر دیدند، بسیاری از آنها از پا در آمدند، اگر بنا باشد که کاسب ها باز گرانفروشی را راه بیندازند و بی انصافی بکنند، ممکن است که اینها صدمه زیاد بخورند. من خواهش می کنم از تمام اقشار ملت که انصاف را نصب العین خودشان قرار بدهند، رضای خدا را نصب العین خودشان قرار بدهند، خداوند به آنها برکت خواهد داد. خداوند انشاءالله شما را سعادتمند و در دنیا و آخرت رو سفید کند.
والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته