بیانات امام خمینی در مورد لزوم نظارت مردمی بر امور جاری کشور و حفظ وحدت کلمه

تاریخ: 1357/11/04

اصلاح ویرانی های کشور در گرو وحدت اقشار ملت

بسم الله الرحمن الرحیم
من از همه آقایان متشکرم که در این موقعی که ما گرفتار این مسائل هستیم کمک کردند و کارها را انجام دادند و باید بگویم که کار، کار خودشان بوده و منزل، منزل خودشان بوده و این معنا را تنبه بدهم که در یک منزل محقری کار محقری ما باید با اجتماع کار بکنیم یعنی دسته جمعی هر کسی یک کارش را بکند و میسور نیست برای یک نفر یا دو نفر همه کارها را انجام بدهد. آنوقت راجع به کار یک کشوری که الان تقریباً باید گفت مصائب هست و تا حالا خرابکاری بوده، کار یک کشوری نمی شود انجام بگیرد الا اینکه همه اجزاء کشور، همه افراد کشور در آن همکاری کنند. اگر چنانچه همه ملت ایران، هر کس در هر جا هست اقدام به ساختمان این مملکت نکند مملکت به حال خرابه یا نیمه خرابه باقی خواهد ماند و مسوؤل خواهیم بود همه. هر کس هر کاری را می تواند باید به طور مقتضی، با صبر و تحمل و تحمل مزاحمات، تحمل زحمات اقدام بکند. اگر همچو چیزی شد یک مملکت آباد و صحیح و خوب محقق خواهد شد.

ضرورت دقت و نظارت مردم در کلیه امور و شوؤنات مملکت

و باز همه اجزای مملکت باید نظارت در امور بکنند که نتوانند شیاطین باز رخنه بکنند. در ادارات دولتی اشخاصی که رفت و آمد می کنند، اینها باید نظارت بر کارهای آنها بکنند یعنی مثل سمت بازرسی و تفتیش و اینطور چیزها که اگر خطائی آنها می کنند، تعمدی می کنند عرض می کنم که خیانتی می کنند، به دستگاه قضائی اطلاع بدهند تا اینکه آنها تعقیب بکنند.
همه مصیبت هائی که در این سال ها واقع شده است برای این بوده است که دستگاه ها سرخود بوده اند. از آن دستگاه اول گرفته، آن شخصی که به اسم شاه در مملکت حکومت کرده سر خود حکومت کرده، مقید به قوانین نبوده. وقتی که این سر خود حرکت کرده کسانی هم که دنبال او هستند از او یاد می گیرند، اینها هم سر خود می شوند. وقتی یک مجلسی را به طور سر خودی و بدون رعایت قوانین بوجود آوردند، نمایندگان این مجلس هم سر خود خواهند شد، پایبند قوانین نخواهند شد. باید خاتمه پیدا بکند این مسائل، باید ایران یک مملکتی بشود که مترقی به معنای واقعی باشد نه اینکه لفظی و

صحیفه نور جلد 4 صفحه 265

همین گفتن ترقی. معنویات یک مملکتی را باید در صدد بود که اصلاحش کرد یعنی باید دست خیانت را کوتاه کرد، دست جنایات را کوتاه کرد. همه جاهائی که یک عضوی از اعضای ادارات دولتی یا دولت، عضوی از دولت تکفل می کنند، مردم موظفند که نظارت کنند که نظارت کنند در آن. آنهائی که می روند آنجا برای گرفتاریهائی که مثلا دارند، محاکماتی که دارند، می روند در کلانتری ها، می روند در نظمیه، می روند در عرض می کنم دادگستری و امثال اینها، خودشان باید ناظر باشند که چه می گذرد و خودشان مکلفند (اگر بخواهند مملکت اصلاح بشود مکلفند) که چیزهائی که گذشته است اگر چنانچه خلاف بوده است، به جاهائی که برای این امر تاسیس می شود اطلاع بدهند تا تعقیب بشوند. اگر یک ملتی یک همچو جهتی پیش بیاید که یک محاکم صالحه ای تصرف بکند در همه امور، یعنی برسد به داد مردم، همچو نباشد که مثل حالا باشد که دادگستری ها کاری به این حرف ها ندارند یا نمی توانند داشته باشند - عرض می کنم که کلانتری ها که بخواهند مردم را چه بکنند، لخت بکنند، امثال اینها، اگر اینطورها باز ادامه پیدا بکند فرض کنید که این دزد بزرگ رفت، کوچک ها جای او می نشینند و کارها را انجام می دهند. باید همه تان، همه مان در این امور دقت کنیم و دنبال کنیم و فداکاری بکنیم تا اینکه انشاء الله یک مملکت صحیحی بار بیاید.
من از خدای تبارک و تعالی سلامت همه شما را می خواهم و من از اینکه این مدت شما زحمت کشیدید عذر می خواهم. خداوند شما همه را حفظ بکند و سلامت بدارد و ما حالا می رویم به این مملکت ببینیم که آیا چه می شود. هر چه که بشود همین است. ما بنا داریم که برویم، حالا چه از بین راه برگردیم و باز هم خدمت شما باشیم و چه برویم و پیاده بشویم و آنجا چه بشود. و من این (را) هم باید بگویم به شما آقایان که به آقای یزدی و بعضی از آقایان گفتم که من بیعتم را از شماها برداشتم عرض می کنم که ممکن است که آنطوری که اینها تهیه دیدند در این سفر خطر در کار باشد و من میل ندارم که به خاطر من شماها خدای نخواسته در خطر بیفتید. من سنم دیگر گذشته، شما حالا جوانید.
یکی از حضار: من به خانم ها عرض کردم که آقا فرمودند احیاناً خانم ها در هواپیما نباشند. آنها گفتند که من خدمتتان عرض کنم مگر امام حسین حضرت زینب و خواهران خویش را همراه نبردند.
امام: خوب، حالا امام حسین، امام حسین بود. ما یک جور دیگر است وضعمان. نخیر من میل دارم زحمت خانم ها نباشم، آقایان هم همین طور. گمان می کنم که اگر اینطور بشود که من بروم علیحده و بعد آقایان بیایند بهتر است.
خداوند عمر شما را زیاد کند، موفق باشید انشاء الله. در هر صورت برای من ناگوار است که برای خاطر من کسی به زحمت بیفتد. من برای خودم مانعی ندارد اما ناگوار است برایم که ببینم یکی از برادرهای من برای خاطر من گرفتار شده است. انشا الله خداوند همه تان را حفظ کند و موفق باشید.
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته