بیانات امام خمینی در جمع مسؤولین آموزش و پرورش و نهضت سوادآموزی

تاریخ: 1363/12/28

باید سعی کنیم تا کسانی که فرزندان ما را فاسد بار می آورند، به مدارس و دانشگاه ها وارد نشوند

بسم الله الرحمن الرحیم
این که گفتید دانش آموزان، هم به جبهه می روند و هم مشغول تحصیل هستند، مورد تشکر است. من به همه آنان دعا می کنم. همه باید در جنگ وارد باشیم، ولی مسأله مهم در آموزش و پرورش با هم است، والا آموزش تنها فایده ای ندارد و گاهی هم مضر است. مقدار صدمه ای که ایران از متفکرین و متجددین فرنگ رفته خورده است، از هیچ کس نخورده است و این برای آن بود که آنها آموزش داشتند ولی تهذیب و پرورش نداشتند. اساس که تهذیب بود، درست نشده بود و هم آنان بودند که بچه های ما را از ابتدا تا دانشگاه طوری تربیت می کردند که برای ملت و کشور مضر باشند و برای دیگران نافع.
باید توجه کنید که دوره مدارس مهمتر از دانشگاه است، چرا که رشد عقلی بچه ها در این دوره شکل می گیرد باید سعی کنیم تا کسانی که فرزندان ما را فاسد بار می آورند، به مدارس و دانشگاه ها وارد نشوند و در این امر مسامحه نباید کرد. ممکن است الان کاری نتوانند بکنند، ولی تا ده سال دیگر کارشان را انجام می دهند. ما با آنان که با اسلام دشمن اند مخالفیم و در مقابلشان می ایستیم ولی با کسانی که با اسلام دشمنی ندارند و دنبال کار خودشان هستند، کاری نداریم. مسأله ما اسلام و کشور اسلامی است، ما برای اسلام این همه جوان داده ایم، لذا باید نگذاریم خون آنان هدر رود. ما دانشمندی که برای بشریت مضر است را می خواهیم چه کنیم؟ امروز دنیا در آتش دانش دانشمندان مضرسوزد. این سلاح های مخرب و بمب و موشک ها را همین دانشمندان ساخته اند. لذا دانش باید همراه تزکیه باشد، اصلا تزکیه مقدم بر دانش است.

معلمین باید خود را مهذب کنند تا حرفشان در دیگران اثر کند

همه معلمین در فکر این باشند که خودشان را تهذیب کنند، باید خود را مهذب کنند تا حرفشان در دیگران اثر کند. معلمین و همه کسانی که در شغل معلمی بسر می برند باید بدانند که شغلشان بسیار مهم است، باید توجه کنند که بچه ها را از ابتدا خوب بار بیاورند، که دانشگاه دیر است. معلمین باید

صحیفه نور جلد 19 صفحه 123

احساس کنند که پیش خدا مسوولند، اگر بچه ها بد تربیت شوند اینها هم مسوولند، اگر در این مورد من و شما هم سکوت کنیم مسوولیم.
امیدوارم مردم در ساختن مدارس که برای فرزندان خودشان است سعی لازم را بنمایند. کمک به مدارس، کمک به خودشان و به فرزندانشان و به این کشور و ملت است. باید کشور را آباد کنیم. امیدوارم آن اندازه که مردم می توانند کمک کنند و فکر نکنند که باید حتما رقم کمک آنها درشت باشد. در امر ساختن مدارس، با رقم های ریز هم می شود شرکت کرد، البته رقم درشت هم به جای خود. به همه معلمین و بچه ها سلام مرا برسانید و همین طور سر کلاس ها/و/ به آنها بگویید که خودتان را برای آینده، خوب درست کنید.
والسلام علیکم و رحمه الله