بیانات امام خمینی در جمع اساتید، اعضای هیأت مدیره و دانشجویان مدرسه عالی علوم تربیتی و قضائی قم، مسؤولان ستاد مرکزی جهاد سازندگی، فرماندهان سپاه پاسداران، گروهی از مسؤولین جمعیت هلال احمر، طلاب و اقشار مردم کاشان و اندیمشک

تاریخ: 1360/11/04

چیزهایی که بر ضد این نهضت است به دست خود ملت از سر راه برداشته می شود

بسم الله الرحمن الرحیم
من باید تشکر کنم از آقایانی که در این سرما و زحمت تشریف آوردند اینجا و اینجا را مفتخر کردند به وجود شریف خودشان، هم از بانوان و دوشیزگان قم و هم از علمای اعلام حوزه علمیه و هم از پاسداران و هم از جهاد سازندگی و دیگران و آقایان طلاب کاشان. انشاءالله خداوند همه ما و شما را موفق کند که به اسلام و خواست اسلام تا آخرین نفس پایدار باشیم و از هیچ توطئه یا تهدیدی خوف نداشته باشیم.
ما چند جور گرفتاری داریم، یک جور گرفتاری های داخلی که همه می دانید از جهت جنگ و از جهت فسادهائی که گروه های فاسد می کنند و از جهات کمبودهایی که داریم، اینها به نظر می آید که خیلی اسباب این نشود که ما عقب نشینی کنیم. ما و شما آقایان و همه ملت که همه با هم هستند، گرفتاری های داخلی را حل می کنند و امروز یک گرفتاری غیرقابل حلی ما نداریم. البته کمبودهایی داریم از قبیل کمبود قاضی، کمبود مبلغ که این به عهده علمای حوزه علمیه قم و سایر حوزه هاست که با کمال کوشش در این مطلب پافشاری کنند و وجود قاضی امروز خیلی محل احتیاج است و چند هزار قاضی ما لازم داریم، ایران لازم دارد و آن باید به همت والای علماء بلاد و مدرسین محترم حوزه علمیه قم ایدهم الله تعالی این کمبود ولو به دراز مدت، اما نه خیلی دراز مدت، این کمبود انشاءالله حل بشود و حل می شود. و همین طور تربیت مبلغین، مبلغین امروز خیلی مورد احتیاج است. در شهرها، در روستاها، در مناطق جنگی و همه جا، در کارخانه ها، همه جا مبلغ مورد احتیاج است و کمبود داریم. بسیاری از اوقات می آیند اینجا و شکایت دارند از اینکه نداریم مبلغ. باید باز حوزه علمیه خصوصاً حوزه های علمیه همه جا خصوصاً حوزه علمیه قم همت کنند که این نقیصه را هم انشاءالله رفع کنند و مسأله ای نیست و خواهد رفع شد.
جنگ هم یک مسأله ای بود که انسان خیال می کرد که یک هائله ای است برای ما و یک

صحیفه نور جلد 16 صفحه 19

مسأله ای است بسیار مهم لکن معلوم شد که منافعش بیشتر از ضررهایش بود. آن انسجامی که در اثر جنگ، بین قشرها پیدا شد و آن معنای روحانی و معنوی ای که در خود سربازان عزیز از ارتش و ژاندارمری و سپاه پاسداران به نمایش گذاشته شد و آن روح تعاونی که در همه ملت از زن و مرد در سرتاسر کشور تحقق پیدا کرد، به دنیا فهماند که این مسأله ای که در ایران است با همه مسائل جداست. اینجا از باب اینکه اصل نهضت را خود ملت کرد و به ثمر رساندنش هم به دست خود ملت شد، چیزهائی که بر ضد این نهضت و بر ضد این انقلاب است، باز به دست خود ملت از سر راه برداشته می شود و انشاءالله این هم به زودی حل خواهد شد.
مسأله گرانی و مسأله احتکار و اینها هم کراراً گفته شده است به اینکه اینهائی که گرانفروشی می کنند، اینهائی که احتکار می کنند، اینها انصاف داشته باشند که این ملتی که با خون خودش و با زحمت خودش شما را به از آن اختناق بیرون آورد و مسأله آن ناامنی به صورت قانونی را از بین برد، هیچ انصاف نیست که شما با این ملت و این - با این مستضعفین اینطور کنید. می دانید که گرانی و احتکار تلخی اش به ذائقه مستضعفین و عامه مردم محروم است، مشکل برای اینهاست والا آنهایی که بالانشین اند و از طبقات مستکبر هستند و بالانشین، آنها برایشان این امور خیلی مطرح نیست، هم ذخیره ها دارند و هم اموال زیاد، هر قیمتی هم باشد می توانند تهیه کنند، این مستضعفین هستند که بار این زحمت به دوش آنهاست و بار انقلاب هم به دوش قوی محترم آنها بود و هست و امیدواریم که این مسأله هم حل بشود، با انصاف فروشندگان و ثروتمندان و با توجه اولیاء امور. این مسائل داخلی یک مسائلی است که ولو به دراز مدت حل می شود.
بحمدالله جهاد سازندگی به طوری که آقا خواندند و ریز این فعالیت ها را دادند، بسیار انسان را دلخوش می کند و امیدوارم که فعالیت بیشتر از این بشود و به روستاها، به مستضعفین، به محرومینی که در طول تاریخ محروم بودند، به اینها بیشتر رسیدگی بشود و می شود. و من تشکر می کنم از اینهمه زحمت ها و امیدوارم که از این به بعد هم آقای نوری که در این جرگه وارد شده اند، با هدایت هائی که می کنند و زحمت هائی که می کشند و با زحمت های سایر برادرهای محترم مشکل هم هر چه باشد، انشاءالله حل بشود. مشکل های داخلی ما یک قسم مشکلات هست که به دست خودمان باید حل بشود و همه ملت باید در این باب کوشش کنند، آنهائی که کار می توانند بکنند کار بکنند، زراعت می توانند بکنند زراعت بکنند و این مشکل را، مشکل اقتصادی را با دست خود ملت انشاءالله حل بشود و ملت ما به خودکفائی انشاءالله برسد.

دانشگاه را باید با جدیت باز کنند و به طور حتمی اسلامی اش کنند

مشکل دانشگاه هم حل شده است و می شود. من از بعضی روزنامه ها گله باید بکنم که گاهی در تیترهایشان یک مطلبی که از یک راه می خواهد برود، منحرفش می کنند به راه دیگر. ما می گوئیم دانشگاه ها باید باز بشود و در خلال باز شدن زحمت کشیده بشود از جناح خود دانشگاهی ها و از جناح

صحیفه نور جلد 16 صفحه 20

روحانیون و جناح های دیگری خدمت کنند تا اینکه دانشگاه ها به آن تربیت اسلامی برسند. می بینیم که گاهی وقت ها در روزنامه ها می گویند که دانشگاه ها تا اصلاح نشود، نباید باز بشود، گاهی هم گردن من می گذارند این حرف را. من از آنها گله دارم که من می گویم که دانشگاه چون اصلاحش طولانی است باید باز بشود، نه اینکه صبر کنند تا آن آخر. و یک مطلبی هم به شورای فرهنگی انقلاب عرض می کنم که از قراری که بعضی از آقایان گفتند، ایراد زیاد می گیرند، یک مسأله، مسأله این است که اشخاصی که فاسد هستند و می خواهند افساد بکنند در دانشگاه، حرفی نیست که اینها باید در دانشگاه راه پیدا نکنند، آنهائی که دانشگاه را سنگر کرده بودند و اطاق جنگ درست کرده بودند و این مفاسد را ایجاد می کردند، آنها را باید شناسائی کنند و کنار بگذارند، اما یک دسته جوان هستند از دخترها، از پسرها که اینها گاهی در سابق یک ابتلائاتی به معصیت هایی داشتند و بعد توبه کردند، اینها را نباید آقایان بگویند که شما در فلان وقت یک کار خلافی کردید و حالا دیگر باید محروم باشید از دانشگاه. خیر، در توبه باز است. خدای تبارک و تعالی در توبه را باز گذاشته است برای همه معاصی، البته مفسدها نباید باشند لکن اشخاصی که توبه کردند، اشخاصی که قبلاً افسادی نکرده بودند لکن یک مثلاً خلافی کرده بودند، چه دخترها و چه پسرها، و حالا پشیمان شدند، اینها را ما باید با آغوش باز بپذیریم و توبه آنها پیش خدای تبارک و تعالی مقبول است و اینها هم راه پیدا کنند به دانشگاه. و این جوان ها را مأیوس نکنید، این جوان ها ذخیره این ملت هستند. انحرافی اگر بوده است فی الجمله، آنها هم که توبه کردند. بنابراین دانشگاه را باید با جدیت باز کنند و با جدیت دنبال این بروند که به طور حتمی اسلامی اش کنند و تربیت های اسلامی در آن باشد.

آنچه بر سر مسلمین آمد، از این قدرت های بزرگ است

یک گرفتاری هم ما راجع به مسلمین داریم. و این گرفتاری که راجع به کشورهای اسلامی است، این باید به دست خود کشورهای اسلامی حل بشود. این را همه می دانند و همه می دانید که آنچه که بر سر مسلمین آمده است، از این قدرت های بزرگ است و آنچه که باید این مشکلات را حل بکند، وحدت کلمه مسلمین است. این مسلمینی که باید همه دولت هایشان و ملت هایشان دست به دست هم بدهند و مهاجمین به اسلام را، صهیونیسم را که مهاجم به اسلام است و دشمن سرسخت اسلام است و در صدد این است که یکی بعد از دیگری کشورهایی را از شماها بگیرد، به جای اینکه همه با هم متحد بشوید و این جرثومه فساد و سرطان را از بلاد مسلمین بیرون کنید و پاک کنید، با هم می نشینید یا صحبت می کنید، یا صحبتی می کنید که به نفع آنهاست. همه هم و غم بعضی از این کشورها این شده است که در ایران اسلام را می خواهند پیاده کنند. ایرانی که از اول فریاد زده است که ما باید فلسطین را، قدس را آزاد کنیم، هر روزی برایش یک نغمه ای می سازند و هر روزی یک بساطی درست می کنند که ایران با مثلاً اسرائیل بست وبند دارد. چه داعی دارید که شما که از اسرائیل اینطور توهین می بینید، اینطور اهانت می کند، اینطور حیثیت شما را پایمال می کند، بلندهای جولان را - در - غصب

صحیفه نور جلد 16 صفحه 21

می خواهد بکند و می گوید من اعتنا به هیچ قدرتی ندارم، یک همچو جرثومه فسادی را شما باید با اتفاق خودتان از بین بردارید. اگر از بین بر ندارید، این یک ماده سرطانی است که سرایت می کند به جاهای دیگر، اکتفا به جولان نمی کند، رأی آنها این است که اسرائیل از همه نژادها بالاتر است و از فرات تا نیل هم مال اوست و همه این جاها باید برگردد به اسرائیل و شما نشستید سر یک امور جزئی، و - یک - سر یک امور خیلی ناچیز با هم دعوا می کنید و همه همتان را این قرار دادید که نبادا ایران یک وقتی یک حرفی بزند. ایران که همه ارگان هایش فریاد می زنند که ما نظری نداریم به دولت های دیگری و ملت های دیگری، الا اینکه با آنها متحد بشویم و فساد را از منطقه بیرون کنیم، دشمنی با ایران را می کنند. این چرا باید اینطور بشود؟ باید توجه بکنند سران قوم، توجه بکنند روشنفکران قوم، توجه بکنند علمای بلاد، توجه بکنند علمای کشور همه جا، توجه بکنند به این اینکه دشمن کی هست و دوست کیست و باید دشمن را بیرون کرد و با دوست دست اتحاد داد. این گرفتاری با دست همه مسلمین باید حل بشود و تا اتحاد بین همه مسلمین نشود، این گرفتاری ها هست، این یک گرفتاری عمومی است برای همه مسلمین، یک گرفتاری هم گرفتاری برای همه جهان است، همه مستضعفان جهان، این گرفتاری به اضافه همه گرفتاری ها زیر سر آمریکا و شوروی است. اگر امریکا پشتیبانی از اسرائیل نمی کرد، اسرائیل می توانست فلسطین را غصب کند؟ می توانست ادعا کند که جولان مال ماست و آن را برای خودشان ثبت کند؟ اگر امریکا نبود و این قدرت شیطانی نبود، اینهمه فساد در بلاد مسلمین حاصل می شد؟ اینهمه خونریزی هایی که در بلاد مسلمین می شود با تحریکات امریکاست. امریکا و آنهایی که با او هستند، اینطورند و از این طرف شوروی هم همانطور. دنیا اگر بخواهد از شر فساد آسوده بشود، باید همه مستضعفین دست به هم بزنند و قدرت های اینها را محدود کنند در حکومت های خودشان. اسرائیل می آید جولان را برای خودش قرار می دهد و ملحق می کند به سایر ملک های غصبی اش، آنوقت این سازمان هایی که خود، ساخته خود نیستند و از ملت نیستند، بلکه چند تا دولت بزرگ اینها را درست کرده اند و یک وقت می بینی که همه بساطی درست می کنند، یک صورتی درست می کنند، با هم چه می کنند و یک دسته زیادتری رأی به آن طرف می دهند و بعد هم امریکا می آید وتو می کند. این از آن حکومت جنگل بدتر است. حکومت جنگل باز جنگلی است، حکومت جنگل حکومت قلدری است لکن اینها حکومت می کنند و بدتر از جنگل عمل می کنند و به خورد ملت می خواهند بدهند که سازمان حقوق بشر ما داریم، سازمان ملل متحد داریم. همان معنایی که در جنگل باید حاصل بشود بدتر از آن را در امریکا و شوروی می کنند و بعد سازمان بین المللی هم می آید یک مانوری می دهد و یک بساطی درست می کند، رأی هم یک عده برخلاف می دهند، همه هم برخلاف می دهند لکن همه هم می دانند که این رأی برخلاف، اثری ندارد. وقتی همه اینها می دانند رأی برخلاف، اثر ندارد برای اینکه امریکا ایستاده و با یک نه تمام می شود، این کار لغوی نیست که اینها می کنند؟ کی را می خواهند بازی بدهند؟ اصل اساس این را خود اینها درست کرده اند، اساس این سازمان ها ساخته خود اینهاست. اگر ساخته خود اینها نبود، به چه مناسبت باید یک کشوری یا چند تا کشور قلدر حق

صحیفه نور جلد 16 صفحه 22

وتو داشته باشند؟ این را هم از اول خودشان درست کرده اند و این را هم درست کرده اند برای بازی دادن ملت های کوچک، مستضعفین جهان. بدتر از این جنایت و بدتر از این وحشیگری در عالم نیست. حکومت های جنگل باز یک فطرتی دارند، روی آن فطرتشان هم باز ظلمشان را بالسویه می کنند، اما این سازمان ها و آنهایی که با دست آنها، با دست جنایتکار آنها این سازمان ها درست شده است، آنها تمام حیثیت و انسانیت بشر را از بین می برند با اسم اینکه ما طرفدار حقوق بشر هستیم. طرفدار حقوق بشر که آنهمه جنایت در عالم دارد واقع می شود با دست این دو تا قدرت و هیچ کلمه ای نمی گویند یا اگر بگویند، به شوخی شبیه تر از جدی است، آنوقت راجع به ایران آن مسائل را می گویند، باز هم توقع این را دارند که ایران گوش کند به حرف آنها. ایران دیگر راه اسلامی را پیش گرفته و همه این سازمان هایی که هستند، اینها را نوکر ابرقدرت ها می داند.
بالاخره - اگر بنا - اگر بخواهد بشر، مستضعفین عالم اگر بخواهند یک زندگی شرافتمندانه انسانی داشته باشند، باید همه مستضعفین جهان به هم دست بدهند و قدرت این قدرتمندانی که حق وتو دارند، اینها را باید محدود کنند.
خداوند انشاءالله دنیا را از شر این ابرقدرت ها نجات بدهد. و ملت های اسلامی را از شر شیطان داخلی خودشان نجات بدهد. و ملت ما را هر چه بیشتر منسجم کند. و علما و مدرسین و روشنفکران ما را همانطوری که خدمت تاکنون کرده اند، توفیق خدمت عنایت کند.
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته