فهرست کتاب


احکام راه خوشبختی

ستاد اقامه نماز

مقدمه

یکی از مهمترین سوالاتی که برای همه انسانها خصوصا نوجوانان و جوانان مطرح است، این می باشد که ما برای چه منظوری آفریده شده، و هدف آفرینش انسانها و آمدن به این جهان چیست؟
خداوند در قرآن مجید در پاسخ به این سئوال مهم می فرماید:
و ما خلقت الجن و الانس الا لیعبدون
(سوره ذاریات آیه 56)
یعنی ما جن و انسان را خلق نکردیم مگر برای عبادت و بندگی خداوند و شناخت و آگاهی پیدا کردن به مقام او.
عبادت سرلوحه کارنامه تمام انبیا الهی وائمه اطهار (ع) و اولیا خدا بوده و از این طریق به عالی ترین رتبه و مقام بندگی خداوند می رسند.
هدف اصلی از عبادت شناخت خداوند و راه یافتن به جوار او و هستی بی پایان اوست.
هر کس دوست دارد درباره دین و مکتب خود آگاهی بیشتر پیدا کند.
حتما شما نو جوانان عزیز هم علاقه دارید این آگاهی را داشته باشید.
برای رسیدن به هدف شاید این پرسش در ذهن شما مطرح شده باشد که دین مقدس اسلام برای زندگی ما چه برنامه ای دارد؟
سعادت آینده ما را در چه کارهایی می داند؟
بخشی از مسائل اسلام که احکام نام دارد می تواند پاسخگوی برخی از این پرسشها باشد.
دستورهای عملی اسلام که وظیفه انسانها را نسبت به کارهایی که بایدانجام دهند و یا از ان دوری جویند مشخص می کند احکام نام دارد.
کتابی که پیش رو دارید ، برای دانش آموزان دختر دوره راهنمائی تهیه گردیده تا با برخی احکام مورد نیاز خود آشنا شوند.
امید است در سالی که در ان قار داریم و متعلق به امام حسین (ع) است این فعالیفت گامی باشد در راه تحقق ارزشهای والای اسلام و پیروی از قوانین معصومین (ع).
بر خود لازم می دانیم از برادر گرامی جناب آقای مهدی رفیعی که در تنظیم این کتاب ما را یاری نمودند کمال تشکر و قدردانی را داشته باشیم.
و در پایان موفقیت روز افزون شما دانش آموزان و نوجوانان عزیز را در تحقق آرمانهای بلند امام (قدس سره) زیر سایه مقام معظم رهبری حضرت آیه ا... خامنه ای (دام ظله) خواهانیم.
والسلام علیکم و رحمه ا... و برکاته
ستاد اقامه نماز
وزارت آموزش و پرورش

تصویری از راه خوشبختی (1)

راه خوشبختی، راهی است به سوی شکوفایی و سرسبزیها.
زهرا طاهری - سوم راهنمایی - استان قزوین
راه خوشبختی، راهی است به سوی روشنایی و زیبایی؛ راهی است که انسان را از تاریکی و زشتی دور می کند.
شهناز امیری - استان کهگیلویه و بویراحمد
راه خوشبختی، راه خداست و طی کردن راه خدا، خوشبختی محض است و واقعا آرزو دارم این راه را طی کنم چون خوشبختی اینهاست نه چیز دیگری.
زینب ابراهیمی - استان قم
راهی خوشبختی، راهی است که مارابه سوی خود جذب کرده و به کمال و خوشبختی می رساند.
مریم قاسم زاده - اول راهنمایی - استان یزد
راه خوشبختی، ما را در پیمودن مسیر زندگی راهنمایی می کند.
زهرا کرمی - استان لرستان
راه خوشبختی، همانند جاده میان بری بود که من را با بسیاری از مسائل که شاید ممکن بود با آنها آشنا نشوم، آشنا کرد. در واقع چراغ راهنمایی بود که در جاده ایمان و فرائض دینی گمراه نشوم.
نیلوفر ذالک زاده - سوم راهنمایی -چهار محال و بختیاری
امیدوارم راه خوشبختی را بپیمایم و با موفقیت به مقصد حقیقی برسم
لعیا بهجتی - دوم راهنمایی - استان آذربیجان غربی

اسلام، برنامه خوشبختی

دین حقیقی، نزد خداوند همان اسلام است
(2)شما بسیاری از اشخاص را می شناسید که مشکلات زندگی را پشت سر گذاشته و به مقامهای بالای علمی، ورزشی، هنری و غیره رسیده اند و هر یک در رشته ای خاص از دیگران پیشی گرفته ونمونه شده اند. آنها این موفقیت را به صورت شانسی و اتفاقی به دست نیاورده اند، بلکه یکی از علتهای مهم پیروزی آنها داشتن برنامه بوده است.
بنابراین همه انسانها برای رسیدن به پیروزی بزرگ و خوشبختی همیشگی به برنامه نیاز دارند و آن برنامه باید از هر جهت دقیق، صحیح و کامل باشد و خطا و اشتباه در آن راه نداشته باشد.
چنین برنامه ای فقط از سوی خداوند تنظیم شده و در اختیار انسانها قرار گرفته است.
یعنی خداوندی که جهان را با همه زیبائیهایش آفرید و آن را در اختیار انسان قرار داد و به او نعمت سلامتی، امنیت، خوراک و پوشاک بخشید،برای اینکه از هر گزندی در امان باشد و سفر زندگی را با خوشی به پایان برساند برنامه کاملی را به اسم دین اسلام به او معرفی کرد.
همچنانکه مدیر مدرسه برنامه ای را برای دانش آموزان تنظیم کرده و آن را در تابلو قرار می دهد تاهمه از روی آن برنامه رفتار کنند، آفریدگار دانا هم برنامه خود را در کتاب قرآن تنظیم کرده و آن را به وسیله بهترین معلم و مربی به اسم حضرت محمد (ص) برای بیان فرمود.
حضرت محمد بن عبد الله (ص) به عنوان فرستاده ای درستکار در مدت بیست و سه سال برنامه خداوند را برای مردم توضیح داد و به آنان راه صحیح زندگی و خوشبختی آموخت.
پس از رحلت پیامبر گرامی (ص)، جانشینان او پیشوای دینی مردم بودند و راه زندگی و برنامه خوشبختی را برای مردم زمان خود شرح می دادند؛ ولی از روزی آخرین پیشوا یعنی امام دوازدهم غایب شدند این پرسش مطرح شد که معلم و مربی مردم کیست ؟