فهرست کتاب


راه سبز (احکام ویژه دختران دوره دبیرستان)

ستاد اقامه نماز

طلیعه

طبیعت، گوناگون بر ما جلوه می کند،
باشکوه ترین جلوه های آن، دوران نشاط و سرسبزی اوست، آن زمان که لحظه به لحظه می بالد و می شکفد تا به اوج طراوت و زیبایی می رسد.
آن زمان که بحبوحه تلاش و کوشش اوست و قلبش مالامال از امید است.
آن زمان که خود را می فهمد و به فرداهای خود می اندیشد.
آن زمان، که بهار جوانی اوست.
جوانی دوران بسیار حساس و سرنوشت ساز است، دوران طراوت و نشاط، دوران رشد و شکوفایی، دوران تفکر، تلاش، تحقیق، تصمیم و عمل.
جوان با قدم نهادن به این دنیای سرسبز به خود و جهان پیرامون خود می اندیشد.
او پس از تفکر و تحقیق به سرحلقه هستی یعنی خداوند متعال ایمان می آورد و با اعتقاد راستین به امامان و پیامبران و باور کردن معاد و روز واپسین، جایگاه خود را در هندسه هستی می یابد و به شخصیت والای خویش پی می برد.
اینجاست که جوان برای تقرب به خداوند و تأمین آینده ابدی خود، به جستجوی برنامه ها و دستورالعمل هایی برمی آید چرا که او به خوبی دریافته است که بدون برنامه و دستورالعمل های دقیق و عمل بر اساس آنها به هیچ هدفی نمی توان رسید.
جوان با تفکر و اندیشه به این باور می رسد که باید به برنامه ها و دستورالعمل هایی که از سوی خدا توسط پیامبر اسلام و امامان معصوم علیه السلام برای هدایت انسانها آمده است روی آورد.
به این برنامه ها و دستورالعمل ها احکام می گویند.
جوان همانگونه که در هر رشته و فنی سراغ متخصص و کارشناس آن رشته و فن می رود برای آگاهی کامل و درست از احکام به متخصص و کارشناس این رشته یعنی مرجع تقلید مراجعه می کند و برای آشنایی با احکام، رساله مرجع تقلید خود را تهیه و بر اساس آن عمل می کند.
این مجموعه که در پیش رو دارید، شما را در راه استفاده هر چه صحیح تر و بهتر و کاملتر از رساله مرجع تقلیدتان یاری می رساند.
در نظر داشته باشید که احکام این کتاب بر اساس فتاوای حضرت امام خمینی قدس سره تنظیم شده و در چند مورد به فتاوای مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای (دام ظله) اشاره شده است. شما با کمک و راهنمایی مربی و امام جماعت و دبیر دینی می توانید به رساله مرجع تقلید خود مراجعه کنید و اگر چنانچه در پاره ای موارد فتوای مرجع تقلید شما با آنچه در این کتاب آمده است فرق داشت، بر اساس همان فتوای مرجع تقلید خود عمل کنید. جوانی که از احکام الهی با اطلاع است چون مسافری است که در طلیعه سفر، راه مقصد را به خوبی شناخته و در آن گام بر می دارد راهی سبز، نرم و هموار.
ما برای شما عزیزان آرزوی سعادت و پیروزی داریم و از نظرات و پیشنهادهای شما استقبال می کنیم.
سخنی با مربیان، دبیران دینی و ائمه جماعات مدارس
این کتاب می کوشد جوانان عزیز را با بخشی از احکام دینی شان آشنا کند و به پاره ای از مشکلات آنان پاسخ گوید اما این کتاب به تنهایی نمی تواند رسالت خود را به انجام رساند و به یاری شما بزرگواران سخت نیازمند است. شما می توانید در بخش های زیر ما را یاری نمایید.
1. بخش تهیه و تنظیم مطالب کتاب: شما که از نزدیک با جوانان ارتباط دارید و به خوبی نیازها و مشکلات آنان را لمس می کنید می توانید مشکلات و نیازهایی را که کتاب احکام می تواند پاسخگوی آنها باشد و در کتاب نیامده است برای ما بازگو نمایید.
2. بخش طرح و برنامه ریزی: آشناسازی نسل جوان با احکام دینی در قالب های نوین و طرح های جذاب و کار آمد رسالت سنگینی است که بدون همفکری ناتمام می ماند، شما می توانید با ارائه طرح های همه جانبه و قابل اجرا ما را در راه بالندگی این طرح یاری رسانید.
3. بخش اجرا و پیاده سازی: تهیه کتاب و در دسترس جوانان قرار دادن قدم های اولیه این کار بزرگ است، قسمت عمده آن به بخش اجرا و پیاده کردن این طرح بستگی دارد که همت و پشتکار شما بزرگواران را می طلبد. در این بخش به دو گونه همکاری شما نیازمندیم:
الف: مطالب این کتاب به صورت توضیحی و گزینشی و با حفظ محتوا براساس فتاوای حضرت امام خمینی قدس سره تنظیم و در پاره ای از موارد به فتاوای مقام معظم رهبری (دام ظله) اشاره شده است. و منبع عمده مطالب در پاورقی ها آمده است شما می توانید جوانان را در تطبیق مطالب کتاب با فتاوای مرجع تقلیدشان یاری رسانید.
ب: اطلاع از میزان بازدهی و کارآیی این طرح و تأثیر این مطالب در جوانان برای ادامه کار، نقش اساسی و کلیدی دارد. اطلاع رسانی شما در این زمینه نیز برای ما کارساز و ارزشمند است.
ستاد اقامه نماز
وزارت آموزش و پرورش

تصویری از راه سبز(1)

راه سبز: راهی است که شقایق های آن بوی خوشبختی و سعادت می دهند.
مهدیه محمدی، دوره متوسطه - استان کرمان
راه سبز: راه بی انتهاست که هر چه پیشتر برویم سبزی و قداست و عظمت آن را بیشتر و بهتر درک می کنیم.
دلیری - استان خراسان
راه سبز: سبزترین راهی است که برای تقرب هر چه بیشتر جوانان - این شکوفه های تازه باز شده - به معبود بی نیاز خود.
راه سبز: راهنمای شهر دین است.
نسرین فرامرزی - پیش دانشگاهی - استان ایلام
راه سبز: راهی است که هر که آن را بپیماید زیباترین لحظات را تجربه خواهد کرد. فاطمه احمدی - اول متوسطه - استان گلستان
راه سبز: راهی بود که ما دختران توانستیم آن را به عنوان هدایت خودمان برای رسیدن به تکامل و خوشبختی و سعادت انتخاب کنیم و توانستیم از آن بهره های زیادی ببریم و از آنچه که بی خبر بودیم ما را باخبر کرد.
گوهر بختیاری - پیش دانشگاهی - چهار محال بختیاری
راه سبز: کتابی است که راه سبز خوب زیستن را به ما آموخت.
زینب زارعی - پیش دانشگاهی - استان قم
راه سبز: مرا آگاه تر و بیناتر کرد و راه رضوان را به من نشان داد.
مرجان مصطفی پور - اول متوسطه - استان آذربایجان غربی
زیباترین احساس من از راه سبز، این است که هر وقت در این گنجینه طلایی را می گشایم تحت تاثیر قرار می گیرم و از عالمی به عالم دیگر که همان پاکی و قداست است پرواز می کنم و از این هدیه بسیار خوشحالم.
مرضیه یوسفی - دوم متوسطه - استان کردستان
احساس می کردم که من به آسمان پرواز می کردم که دارم معنوی و معنوی تر می شوم، احساس می کردم که دارم با فرشته ها صحبت می کنم.
معصومه علایی - اول متوسطه - استان اردبیل

گل محبت خدا

به سیاهی نیندیش
امیدوار باش به روزهای روشن فردا
به آسمان آبی
به دریای آسمانی بنگر
به رودهای خروشان نگاه کن
هنوز گلدان احساست
شاخه محبت دارد
اگر گل محبت خدا را
در گلدان دلت آبیاری کنی
همیشه پر عطر گل یاس
پر احساس، پر چلچله ها خواهی بود
زهرا (ماهرخ) طهوری - ساری