فهرست کتاب


عرفان اسلامی جلد 3(شرحی جامع بر صحیفه سجادیه)

آیت الله مکارم شیرازی

دعا در یک نگاه

این دعا که در میان پنجاه و چهار دعاى صحیفه، کوتاه ترین دعا محسوب مى شود، به سه نکته مهم اشاره دارد :
نخست حمد و ثناى الهى دربرابر نعمت هایى که ارزانى داشته و بلاهایى که به لطف و کرمش مرتفع ساخته است.
سپس به این نکته اشاره مى فرماید که نکند این آخرین محبت تو درباره من باشد و آخرین بهره ام از زحمت بى کرانت، بلکه مقدمه اى باشد براى عنایات بیشتر.
و در نکته سوم عرضه مى دارد: از این بیم دارم که این محبت و رحمتت از قبیل طوفان قبل از بلا باشد. عنایت فرما آن را رحمتى پیشاپیش رحمت دیگر قرار ده، یا ارحم الراحمین.
527
.
528

بخش اول

1. اللَّهُمَّ لَکَ الْحَمْدُ عَلَى حُسْنِ قَضَائِکَ، وَبِمَا صَرَفْتَ عَنِّی مِنْ بَلائِکَ، فَلا تَجْعَلْ حَظِّی مِنْ رَحْمَتِکَ مَا عَجَّلْتَ لِی مِنْ عَافِیَتِکَ فَأَکُونَ قَدْ شَقِیتُ بِمَا أَحْبَبْتُ وَسَعِدَ غَیْرِی بِمَا کَرِهْتُ.

2. وَاِنْ یَکُنْ مَا ظَلِلْتُ فِیهِ أَوْ بِتُّ فِیهِ مِنْ هَذِهِ الْعَافِیَةِ بَیْنَ یَدَیْ بَلاءٍ لا یَنْقَطِعُ وَوِزْرٍ لا یَرْتَفِعُ فَقَدِّمْ لِی مَا أَخَّرْتَ، وَأَخِّرْ عَنِّی مَا قَدَّمْتَ.

3. فَغَیْرُ کَثِیرٍ مَا عَاقِبَتُهُ الْفَنَاءُ، وَغَیْرُ قَلِیلٍ مَا عَاقِبَتُهُ الْبَقَاءُ، وَصَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَآلِهِ.
ترجمه
1. خداوندا! حمد و سپاس براى تقدیرات نیکویت و به خاطر بلاهایى که از من دفع فرمودى مخصوص توست. (خداوندا!) بهره مرا از رحمتت همین نعمت عافیت زودگذر قرار مده! که نتیجه آن، بدبخت شدن من باشد به خاطر چیزى که دوست داشته ام و خوشبخت شدن دیگرى به خاطر آنچه براى من ناپسند بوده است.
2. (خداوندا!) اگر عافیتى که به من داده اى و روز را در آن به پایان مى رسانم و شب را به آخر مى برم مقدّمه بلایى است که پایان نمى یابد و وزر و عذابى است که مرتفع نمى شود، آنچه را (از عذاب و سختى ها) براى من تأخیر انداخته اى مقدّم دار و آنچه را (از نعمت ها) مقدّم داشته اى مؤخّر کن!
3. چراکه چیزى که عاقبتش فناست زیاد نیست و چیزى که عاقبتش بقاست کم نیست. خداوندا! بر محمد و آلش درود فرست!
529

شرح و تفسیر