فهرست کتاب


عرفان اسلامی جلد دوم(شرح جامع بر صحیفه سجادیه)

آیت الله مکارم شیرازی

دعای پنجم

وَکَانَ مِن دُعَائِهِ (علیه السلام)
لِنَفْسِهِ ولِأَهْلِ وَلاَیَتِهِ

از دعاهاى امام (علیه السلام) است
براى خود و دوستان و علاقه مندانش

دعا در یک نگاه

این دعا، همان گونه که از عنوان آن برمى آید، دعایى است که امام (علیه السلام) در آن نعمت هاى فراوانى اعم از معنوى و مادى (و غالباً معنوى) از خداوند متعال براى خود و تمام علاقه مندانش درخواست مى کند که طبعاً همه علاقه مندان را تا دامنه قیامت شامل مى شود.
در این دعا امام (علیه السلام) پانزده بار درود و صلوات بر پیغمبر اکرم (صلی الله علیه و آله) مى فرستد. در بخشى از آن به صورت «صَلِّ على محمّدٍ وآلِه» و در بخش دیگرى «اللهمَّ صلِّ على محمّدٍ وآلِه» و در بخش دیگرى «فصل على محمد وآله» و در پایان، بار دیگر «اللهمّ صلِّ على محمّدٍ وآلِه» دو بار تکرار شده است.
در بخش اوّل که شش بار به صورت «صلِّ على محمّدٍ وآلِه» ذکر شده، اشاره به بعضى از صفات جلال و جمال خدا مى کند و بعد درود مى فرستد و سپس
325
تقاضاى خود را عرضه مى دارد، ولى در بخش هاى دیگر چنین نیست که همواره صفات جلال و جمال خدا را ذکر فرماید، بلکه در بسیارى از موارد بعد از درود و صلوات بر پیغمبر و آلش خواسته خود را به پیشگاه خدا بیان مى دارد.
326

بخش اول

1. یَا مَنْ لاَ تَنْقَضِی عَجَائِبُ عَظَمَتِهِ، صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ، وَ احْجُبْنَا عَنِ الاِْلْحَادِ فِى عَظَمَتِکَ
2. وَ یَا مَنْ لاَ تَنْتَهِی مُدَّةُ مُلْکِهِ، صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ، وَ أَعْتِقْ رِقَابَنَا مِنْ نَقِمَتِکَ.
3. وَ یَا مَنْ لاَ تَفْنَى خَزَائِنُ رَحْمَتِهِ، صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ وَ اجْعَلْ لَنَا نَصِیباً فِی رَحْمَتِکَ.
4. وَ یَا مَنْ تَنْقَطِعُ دُونَ رُؤْیَتِهِ الْأَبْصَارُ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ، وَ أَدْنِنَا اِلَى قُرْبِکَ
5. وَ یَا مَنْ تَصْغُرُ عِنْدَ خَطَرِهِ الْأَخْطَارُ، صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ، وَ کَرِّمْنَا عَلَیْکَ.
6. وَ یَا مَنْ تَظْهَرُ عِنْدَهُ بَوَاطِنُ الْأَخْبَارِ، صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ، وَ لاَ تَفْضَحْنَا لَدَیْکَ.
7. اللَّهُمَّ أَغْنِنَا عَنْ هِبَةِ الْوَهَّابِینَ بِهِبَتِکَ، وَ اکْفِنَا وَحْشَةَ الْقَاطِعِینَ بِصِلَتِکَ حَتَّى لاَ نَرْغَبَ اِلَى أَحَدٍ مَعَ بَذْلِکَ، وَ لاَ نَسْتَوْحِشَ مِنْ أَحَدٍ مَعَ فَضْلِکَ.

ترجمه
1. اى خدایى که عجایب عظمت تو هرگز پایان نمى گیرد و حد و نهایتى براى آن نیست! خداوندا! بر محمد و آل محمد درود فرست و ما را از الحاد و انحراف در عظمتت بازدار.
2. اى کسى که دوران حکومتت (بر جهان هستى) هرگز پایان نمى گیرد! خداوندا! بر محمد و آل او درود فرست و ما را از عذاب خود آزاد فرما.
3. اى خدایى که گنجینه هاى رحمت تو هرگز پایان نمى گیرد! بر محمد و آل محمد درود فرست و براى ما سهم وافرى از رحمتت قرار ده.
327
4. اى خدایى که چشم ها از دیدن تو عاجز و ناتوان است! بر محمد و آلش درود فرست و ما را به مقام قرب خود نزدیک کن.
5. اى خدایى که هر مقامى در برابر مقام تو کوچک و ناچیز است! بر محمد و آل او درود فرست و ما را نزد خود گرامى دار.
6. اى خدایى که باطن همه اخبار نزد تو ظاهر و آشکار است! بر محمد و آلش درود فرست و ما را نزد خود رسوا مگردان.
7. خداوندا! ما را به وسیله مواهب خود از عطاى بخشش کنندگان بى نیاز کن و ما را به سبب ارتباط با خود از وحشت قطع رابطه بندگانت مستغنى فرما تا با وجود عطاى تو، به عطاى دیگرى راغب نباشیم و با وجود فضل و ارتباط با تو، از قطع رابطه احدى در وحشت فرو نرویم.