فهرست کتاب


عرفان اسلامی جلد دوم(شرح جامع بر صحیفه سجادیه)

آیت الله مکارم شیرازی

دعا در یک نگاه

امام (علیه السلام) بعد از درود بر پیغمبر اسلام (صلی الله علیه و آله) به خاطر صفات برجسته وخدمات فراوان وفداکارى هاى بى نظیر او و بعد از تقاضاى عالى ترین مقامات قرب براى آن حضرت، به سراغ درود بر فرشتگان الهى مى رود که حاملان عرش و پیام آوران وحى و فعالان صحنه عالم هستى و کارگزاران پروردگارند.
امام (علیه السلام) در این دعا اصناف فراوانى از فرشتگان را برمى شمرد که هر کدام در اداره عالم هستى به فرمان خداوند نقش مهمى دارند. از فرشتگان حاملان عرش الهى گرفته تا پیام آوران وحى و ناظران بر اعمال ومدیران ارزاق و... بر همه آن ها درود مى فرستد که این درود سه پیام روشن دارد:
نخست این که همه چیز این عالم حساب و کتاب دارد و نظم و مدیریت دقیقى بر آن حاکم است و هر بخش مأموران خاصى دارد که حقیقت رب العالمین بودن خداوند در آن جلوه مى کند.
181
دوم: از زحمات این خادمان جهان هستى و برکاتى که از سوى آن ها به ما مى رسد قدردانى کنیم.
سوم این که ما هم تا مى توانیم و تا آن جا که ممکن است باید گامى در جاى گام هاى آن ها بنهیم و فرشته خو شویم.
182

بخش اول

1. اللَّهُمَّ وَ حَمَلَةُ عَرْشِکَ الَّذِینَ لاَ یَفْتُرُونَ مِنْ تَسْبِیحِکَ، وَ لاَ یَسْأَمُونَ مِنْ تَقْدِیسِکَ، وَ لاَ یَسْتَحْسِرُونَ مِنْ عِبَادَتِکَ، وَ لاَ یُؤْثِرُونَ التَّقْصِیرَ عَلَى الْجِدِّ فِی أَمْرِکَ، وَ لاَ یَغْفُلُونَ عَنِ الْوَلَهِ اِلَیْکَ.
2. وَ اِسْرَافِیلُ صَاحِبُ الصُّورِ، الشَّاخِصُ الَّذِی یَنْتَظِرُ مِنْکَ الْإِذْنَ، وَ حُلُولَ الْأَمْرِ فَیُنَبِّهُ بِالنَّفْخَةِ صَرْعَى رَهَائِنِ الْقُبُورِ.
3. وَ مِیکَائِیلُ ذُو الْجَاهِ عِنْدَکَ، وَ الْمَکَانِ الرَّفِیعِ مِنْ طَاعَتِکَ.
4. وَجِبْرِیلُ الْأَمِینُ عَلَى وَحْیِکَ، الْمُطَاعُ فِی أَهْلِ سَمَاوَاتِکَ، الْمَکِینُ لَدَیْکَ، الْمُقَرَّبُ عِنْدَکَ.

ترجمه
1. خداوندا! بر حاملان عرشت درود فرست؛ همان ها که لحظه اى از تسبیح تو سست نمى شوند و از تقدیست ملالت نمى یابند و از عبادت تو خسته و ناتوان نمى شوند و کوتاهى را بر جدیت در اطاعت فرمان تو مقدم نمى دارند و از عشق تو لحظه اى غافل نیستند.
2. خداوندا! بر اسرافیل که مأمور نفخه صور است و آماده و منتظر اذن و فرمان تو و ورود امر توست درود فرست؛ همان فرشته اى که با دمیدن در صور به خاک افتادگان و گروگان هاى گور را بیدار و زنده مى کند.
3. خدایا! بر میکائیل نیز درود فرست؛ همان فرشته اى که نزد تو داراى مقام والایى است و موقعیت برجسته اى در طاعتت دارد.
4. خداوندا! بر جبرئیل که امین وحى توست و در میان اهل آسمان ها مورد اطاعت است و در حضور حضرتت مى باشد و مقرب نزد توست درود فرست.
183

شرح و تفسیر