فهرست کتاب


عرفان اسلامی جلد اول(شرح جامع بر صحیفه سجادیه)

آیت الله مکارم شیرازی

گروه سوم: آیات رزق و روزی

بسیارى از آیات قرآن از رزق و روزى سخن مى گوید. (اِنَّ اللَّهَ هُوَ الرَّزَّاقُ ذُو
(320)
الْقُوَّةِ الْمَتینُ)؛ «خداوند رزاق ذو القوة المتین (395) است و بندگان بر سر خوان نعمت هاى او نشسته اند و روزى مى پذیرند».
ودر آیه ششم سوره هود مى خوانیم: (وَما مِنْ دَابَّةٍ فِى الاَْرْضِ اِلاَّ عَلَى اللَّهِ رِزْقُها وَیَعْلَمُ مُسْتَقَرَّها وَمُسْتَوْدَعَها کُلٌّ فى کِتابٍ مُبین)؛ «هیچ جنبنده اى در زمین نیست مگر این که روزى او بر خداست. او قرارگاه و محلّ نقل و انتقالشان را مى داند؛ همه این ها در کتاب مبین لوح محفوظ ثبت است».
راستى اگر در تمام عالم هستى یک وجود بیشتر نیست روزى دهنده و روزى خورنده چه مفهومى خواهد داشت؟ حتى شکر نعمت و کفران نعمت چگونه تصور مى شود؟ چه کسى رازق و چه کسى مرزوق است و چه کسى شکرگزار و چه کسى افزایش دهنده است؟ چه کسى کفران نعمت مى کند و چه کسى کفران نعمت کننده را مجازات مى کند؟

گروه چهارم: آیات اطاعت و معصیت

بسیارى از آیات قرآن، بندگان را به اطاعت پروردگار و ترک عصیان او فرامى خواند: (یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا أَطِیعُوا اللهَ وَأَطِیعُوا الرَّسُولَ) (396) و آیات فراوان دیگر.
هرگاه وحدت مصداقى و شخصى را بپذیریم و معتقد باشیم که در تمام عالم هستى یک وجود بیشتر نیست و آن وجود خداست، اطاعت و عصیان چه معنایى دارد؟ آیا خداوند از خودش اطاعت مى کند؟ آیا خداوند مطیع پیغمبر خود مى باشد؟ چه کسى نافرمانى مى کند؟ مطیع و مطاع، گنهکار و گنه شونده چگونه تصور مى شود؟
(321)

گروه پنجم: آیات ارسال رسل

در سرتاسر قرآن مجید سخن از ارسال رسل و انزال کتب آسمانى است. در آیه 165 سوره نساء مى خوانیم: (رُسُلاً مُبَشِّرینَ وَمُنْذِرینَ لِئَلاَّ یَکُونَ لِلنَّاسِ عَلَى اللَّهِ حُجَّة بَعْدَ الرُّسُلِ وَکانَ اللَّهُ عَزیزاً حَکیماً)؛ «پیامبرانى که بشارت دهنده و بیم دهنده بودند، تا بعد از آمدن این پیامبران، حجّتى براى مردم دربرابر خدا باقى نماند، و با همه اتمام حجّت شود؛ و خداوند، توانا و حکیم است».
اگر وجود حقیقى فقط خداست و غیر از شخص او وجودى در کار نیست، ارسال رسل چه مفهومى دارد؟ آیا آن ها نیز خدا هستند که از سوى خدا و به سوى خدا فرستاده شده است؟ اگر دوگانگى بین خالق و مخلوق وجود نداشته باشد، آن ها براى هدایت و تربیت چه کسانى مى آیند؟ چه کسى نمى پذیرد و گمراه است و چه کسى مى پذیرد و هدایت یافته است؟