فهرست کتاب


زن در تفسیر نمونه

آیت الله مکارم شیرازی تهیه و تنظیم : سعید داودی

عمران و دخترش مریم

به دنبال اشاره به عظمت آل عمران که در آیات قبل آمده بود، در این آیات سخن از عمران و دخترش مریم به میان مى آورَد و به طور فشرده چگونگى تولّد و پرورش وبعضى از حوادث مهمّ زندگى این بانوى بزرگ را بیان مى کند.
توضیح اینکه: از تواریخ و اخبار اسلامى و گفته مفسّران استفاده مى شود که «حَنّة» و«اَشیاع» دو خواهر بودند که اوّلى به همسرى عمران از شخصیّت هاى برجسته بنى اسرائیل درآمد و دومى را زکریّا پیامبر خدا به همسرى برگزید. (353)
سال ها گذشت و از همسر عمران فرزندى متولّد نشد. روزى زیر درختى نشسته بود، پرنده اى را دید که به جوجه هاى خود غذا مى دهد، مشاهده این محبّت مادرانه، آتش عشق فرزند را در دل او شعله ور ساخت و از صمیم دل از درگاه خدا تقاضاى فرزند کرد. چیزى نگذشت که این دعاى خالصانه به هدف اجابت رسید وباردار شد.
از بعضى از روایات چنین برمى آید که خداوند به «عمران» وحى کرده بود پسرى پربرکت که مى تواند بیماران غیر قابل درمان را درمان کند و مردگان را به فرمان خدا حیات بخشد به او خواهد داد، که به عنوان پیامبر به سوى بنى اسرائیل فرستاده مى شود.
او این جریان را با همسر خود «حَنّه» در میان گذاشت. ازاین رو هنگامى که او باردار شد تصوّر کرد فرزند مزبور همان است که در رحم دارد، بى خبر از اینکه جنینى که در رحم اوست مادر آن فرزند (مریم) است. به همین دلیل نذر کرد پسر را
خدمتگزار خانه خدا (بیت المَقدِس) نماید، امّا هنگام تولّد مشاهده کرد که او دختر است، نگران شد که با این وضع چه کند، زیرا خدمتکاران بیت المَقدِس از میان پسران انتخاب مى شدند و سابقه نداشت دخترى به این عنوان انتخاب گردد.(354)
اکنون به تفسیر آیه بازمى گردیم.
در نخستین آیه مى فرماید: به یاد آورید «هنگامى را که همسر عمران گفت : خداوندا! آنچه را در رحم دارم براى تو نذر کردم تا محرّر (و آزاد براى خدمت خانه تو) باشد، آن را از من بپذیر که تو شنوا و دانایى» (إِذْ قَالَتِ امْرَأَتُ عِمْرَانَ رَبِّ إِنِّى نَذَرْتُ لَکَ مَا فِى بَطْنِى مُحَرَّرًا فَتَقَبَّلْ مِنِّى إِنَّکَ أَنْتَ السَّمِیعُ الْعَلِیمُ). (355)
در این آیه به نذر همسر «عمران» به هنگام باردارى اشاره شده است. او تصوّر مى کرد فرزندش ـ با توجّه به بشارت خداوند ـ پسر است، ازاین رو واژه «مُحَرّرآ» ـ یا معادل دیگر در زبان دیگرـ رابه کار برد نه «مُحَرَّرَةً»و از خدا خواست که نذر او را بپذیرد.
واژه «مُحَرّرآ» از مادّه «تحریر» گرفته شده که به معناى آزاد ساختن است، و در اصطلاح آن زمان به فرزندانى گفته مى شد که به خدمت معبد و خانه خدا در مى آمدند تا نظافت و سایر خدمات را بر عهده گیرند و به هنگام فراغت مشغول عبادت پروردگار شوند.
از آنجا که آنها از هرگونه خدمت به پدر و مادر آزاد بودند، به آنان «مُحَرَّر» گفته مى شد، یا از این جهت که خالص از هرگونه کوشش دنیوى بوده اند، به آنان «مُحَرّر» مى گفتند.
بعضى گفته اند: این دسته از کودکان از موقعى که توانایى بر این خدمات داشتند تا سنّ بلوغ، وظایف خود را زیر نظر پدران و مادران انجام مى دادند و پس از رسیدن به سنّ بلوغ، تعیین سرنوشتشان به دست خودشان بود، اگر مى خواستند به کار در معبد پایان داده و بیرون مى رفتند و اگر تمایل داشتند بمانند مى ماندند.
بعضى گفته اند: اقدام همسر «عمران» به نذر دلیل بر آن است که «عمران» در همان حال باردارى او از دنیا رفته بود و گرنه بعید بود او مستقلّاً چنین نذرى کند. پس از آن مى‌افزاید: «هنگامى كه فرزند خود را به دنیا آورد (و او را دختر یافت) گفت: پروردگارا! من او را دختر آوردم» (فَلَمَّا وَضَعَتْهَا قَالَتْ رَبِّ إِنِّى وَضَعْتُهَا أُنْثَى).
البتّه «خدا از آنچه او به دنیا آورده بود آگاه‌تر بود» (وَاللهُ أَعْلَمُ بِما وَضَعَتْ).
سپس افزود: «تو مى‌دانى كه دختر و پسر (براى هدفى كه من نذر كرده‌ام) یكسان نیستند» (وَ لَیْسَ الذَّكَرُ كَالاْنْثَى).
دختر پس از بلوغ عادت ماهیانه دارد و نمى‌تواند در مسجد بماند. به علاوه، نیروى جسمى آنها یكسان نیست؛ و نیز مسائل مربوط به حجاب و باردارى و وضع حمل‌ ادامه ‌این ‌خدمت را براى دختر دشوار مى‌سازد و لذا همیشه پسران را نذر مى‌كردند.
از قراین موجود در آیه و روایاتى كه در تفسیر آیه وارد شده است استفاده مى‌شود كه جمله «وَ لَیسَ الذَّكَرُ كَالاُنثى» (پسر همانند دختر نیست) از زبان مادر مریم است، هرچند بعضى احتمال داده‌اند كه از كلام خدا باشد، ولى بعید به نظر مى‌رسد.
در اینجا این سؤال پیش مى‌آید كه مادر مریم قاعدتآ مى‌بایست بگوید: «وَلَیسَتِ الاُنثى كَالذّكَر» (این دختر همانند پسر نیست)، زیرا او دختر آورده بود نه پسر و لذا گفته‌اند: جمله تقدیم و تأخیرى دارد همان‌گونه كه در بسیارى از عبارات عرب معمول است، و چه بسا ناراحتى ناگهانى كه هنگام وضع حمل به او دست داد سبب شد سخن خود را این‌چنین ادا كند، زیرا او علاقه داشت صاحب پسرى شود تا خدمتگزار بیت‌المقدس باشد، همین علاقه سبب شد كه بى‌اختیار به هنگام سخن گفتن نام پسر را مقدّم دارد.
سپس افزود: «من او را مریم نام نهادم و او و فرزندانش را از (وسوسه‌هاى) شیطان رانده‌ شده (از درگاه خدا) در پناه تو قرار مى‌دهم» (وَ إِنِّى سَمَّیْتُهَا مَرْیَمَ وَإِنِّى أُعِیذُهَا بِکَ وَذُرِّیَّتَهَا مِنَ الشَّیْطَانِ الرَّجِیمِ).
«مریم» در لغت به‌ معناى زن عبادتكار و خدمتگزار است، و چون مادرش بعد از وضع حمل این نام را بر او نهاد، نشانگر نهایت عشق و علاقه این مادر باایمان براى وقف فرزندش در مسیر بندگى و عبادت خداست.
ونیز به همین دلیل بود كه او پس از نامگذارى، نوزادش و فرزندانى را كه در آینده از او به وجود مى‌آیند، در برابر وسوسه‌هاى شیطانى به خداوند سپرد (ر.ك: ج 2، ص608-612).

ادامه داستان مریم(ع)

(فَتَقَبَّلَهَا رَبُّهَا بِقَبُولٍ حَسَنٍ وَأَنْبَتَهَا نَبَاتآ حَسَنآ وَکَفَّلَهَا زَکَرِیَّا کُلَّمَا دَخَلَ عَلَیْهَا زَکَرِیَّا الْمِحْرَابَ وَجَدَ عِنْدَهَا رِزْقآ قَالَ یَا مَرْیَمُ أَنَّى لَکِ هَذَا قَالَتْ هُوَ مِنْ عِنْدِ اللهِ إِنَّ اللهَ یَرْزُقُ مَنْ یَشَاءُ بِغَیْرِ حِسَابٍ)
خداوند، او ]= مریم[ را به طرز نیکویى پذیرفت؛ و به طرز شایسته اى، (نهال وجود) او را رویانید (و پرورش داد)؛ و سرپرستى او را به «زکریّا» سپرد. هر زمان زکریّا وارد محراب او مى شد، غذاى مخصوصى در کنار او مى دید. پس از او پرسید: «اى مریم! این روزى از کجا نصیب تو شده؟!» گفت: «این از سوى خداست. خداوند به هر کس بخواهد، بى حساب
روزى مى دهد». (سوره آل عمران، آیه 37)
تفسیر :

پرورش مریم در سایه عنایت الهى

این آیه ادامه بحث آیه گذشته درباره سرگذشت مریم است. مى فرماید : «پروردگارش او را به طرز نیکویى پذیرفت وبه طور شایسته اى (گیاه وجود) او را رویانید وپرورش داد» (فَتَقَبَّلَهَا رَبُّهَا بِقَبُولٍ حَسَنٍ وَ أَنْبَتَهَا نَبَاتًا حَسَنًا).
مادر مریم باور نمى کرد او به عنوان خدمتگزار خانه خدا (بیت المَقدِس) پذیرفته شود، به همین دلیل آرزو داشت فرزندش پسر باشد، زیرا سابقه نداشت دخترى براى این کار انتخاب گردد.
ولى طبق آیه مورد بحث، خداوند این دختر پاک را براى نخستین بار جهت این خدمت روحانى ومعنوى پذیرفت.
بعضى از مفسّران گفته اند: نشانه پذیرش او این بود که مریم بعد از بلوغ در دوران خدمتگزارى بیت المَقدس هرگز عادت ماهیانه ندید تا مجبور گردد از این مرکز روحانى دور شود.
یا اینکه حضور غذاهاى بهشتى در برابر محراب او دلیلى بر این پذیرش بود.
این احتمال نیز وجود دارد که قبولى این نذر و پذیرش مریم به صورت الهام به مادرش اعلام شده باشد.
تعبیر به «انبَتَها» از مادّه «اِنبات» به معناى رویانیدن در مورد پرورش مریم اشاره به جنبه هاى تکامل معنوى و روحانى و اخلاقى مریم است.
ضمنآ این جمله اشاره به نکته لطیفى دارد و آن این است که کار خداوند، انبات (رویانیدن) است، یعنى همان گونه که در درون بذر گل ها و گیاهان استعدادهایى نهفته است که زیر نظر باغبان پرورش مى یابد و آشکار مى شود، در درون وجود آدمى و اعماق روح و فطرت او نیز همه گونه استعدادهاى عالى نهفته شده است که اگر انسان خود را تحت تربیت مربّیان الهى که باغبانان باغستان جهان انسانیّت اند قرار دهد، به سرعت پرورش مى یابد و آن استعدادهاى خداداد آشکار مى شود، و «اِنبات» به معناى واقعى کلمه صورت مى گیرد.
و به دنبال آن مى افزاید: «خداوند زکریّا را سرپرست او قرار داد» (وَکَفَّلَهَا زَکَرِیَّا).
«کَفَّلَها» از مادّه «کَفالت» در اصل به معناى ضمیمه کردن چیزى به دیگرى است، و به همین مناسبت به افرادى که سرپرستى کودکى را بر عهده مى گیرند «کافل» یا «کفیل» گفته مى شود زیرا در حقیقت او را ضمیمه وجود خود مى کنند.
این مادّه هرگاه به صورت ثلاثى مجرد (کَفَلَ، بدون تشدید) استعمال شود به معناى بر عهده گرفتن سرپرستى و کفالت است.
و هنگامى که به صورت ثلاثى مزید (کَفَّلَ، با تشدید) استعمال شود به معناى برگزیدن و قراردادن کفیل براى دیگرى است.
در تاریخ آمده است: پدر مریم (عمران) قبل از تولّد او چشم از جهان فروبست و مادرش او را بعد از تولّد به بیت المَقدس نزد علماى یهود آورده، گفت: این کودک هدیه به بیت المَقدس است، سرپرستى او را یک تن از شما بر عهده بگیرد، و چون آثار عظمت در چهره او نمایان بود، و در خاندان شایسته اى متولّد شده بود، گفت وگو در میان دانشمندان بنى اسرائیل درگرفت، و هر یک مى خواست افتخار سرپرستى مریم نصیب او شود.
سرانجام طىّ مراسم خاصّى که شرح آن در تفسیر آیه 44 همین سوره خواهد آمد، زکریّا کفالت او را بر عهده گرفت.
هرچه بر سنّ مریم افزوده مى شد، آثار عظمت و جلال در وى نمایان تر مى گشت وبه جایى رسید که قرآن در ادامه این آیه درباره او مى گوید: «هر زمان زکریّا وارد
محراب او مى شد، غذاى جالب خاصّى نزد او مى یافت» (کُلَّمَا دَخَلَ عَلَیْهَا زَکَرِیَّا الْمِحْرَابَ وَجَدَ عِنْدَهَا رِزْقًا).
«محراب» محلّ ویژه اى است که در معبد براى امام آن معبد، یا افراد خاصّى در نظر گرفته مى شود، و براى نامگذارى آن به این اسم جهاتى ذکر کرده اند که از همه بهتر سه جهت زیر است :
نخست اینکه از مادّه «حَرب» به معناى جنگ گرفته شده است، چون مؤمنان در این محل به مبارزه با شیطان و هوس هاى سرکش برمى خیزند.
دیگر اینکه، «محراب» اصولاً به معناى بالاى مجلس است و چون محلّ محراب را در بالاى معبد قرار مى دهند به این نام نامیده شده است.
در ضمن باید توجّه داشت وضع محراب در میان بنى اسرائیل چنانکه گفته اند با وضع محراب هاى ما تفاوت داشت؛ آنها محراب را از سطح زمین بالاتر مى ساختند به طورى که چند پلّه مى خورد و اطراف آن مانند دیوارهاى اتاق آن را محفوظ مى کرد به طورى که افرادى که در داخل محراب بودند، از بیرون کمتر دیده مى شدند.
سوم اینکه، محراب به معناى تمام معبد است که جایگاه مبارزه با هواى نفس و شیطان بوده است.
مریم تحت سرپرستى زکریّا بزرگ شد و آن چنان غرق عبادت و بندگى خدا بود که به گفته ابن عبّاس هنگامى که نُه ساله شد، روزها را روزه مى گرفت و شب ها را به عبادت مى پرداخت و آن چنان در پرهیزگارى و معرفت و شناسایى پروردگار پیش رفت که از احبار و دانشمندان پارساى آن زمان نیز پیشى گرفت. (356)
هنگامى که زکریّا در کنار محراب او قرار گرفت و براى دیدار او آمد، غذاهاى مخصوصى کنار محراب او مشاهده کرد که از آن به تعجّب افتاد. روزى «به او گفت : این غذا را از کجا آوردى»؟! (قَالَ یَا مَرْیَمُ أَنَّى لَکِ هَـذَا).
مریم در جواب «گفت: این از طرف خداست و اوست که هر کس را بخواهد بى حساب روزى مى دهد» (قالَتْ هُوَ مِنْ عِنْدِ اللهِ إِنَّ اللهَ یَرْزُقُ مَنْ یَشَاءُ بِغَیْرِ حِسَابٍ).
امّا این غذا چه نوع غذایى بوده؟ و از کجا براى مریم آمده؟ در آیه شرح داده نشده
است، ولى از روایات متعدّدى که در تفسیر عیّاشى و غیر آن از کتاب هاى شیعه و اهل تسنن آمده است استفاده مى شود که آن نوعى میوه بهشتى بوده که در غیر فصل به فرمان پروردگار در کنار محراب مریم حاضر مى شده است. و این موضوع جاى تعجّب نیست که خدا از بنده پرهیزگارش این چنین پذیرایى کند. (357)
اینکه منظور از «رِزقآ» غذاى بهشتى باشد از قراینى که در گوشه و کنار آیه هست نیز استفاده مى شود، زیرا اوّلاً کلمه «رِزقآ» به صورت نکره، نشانه آن است که روزى خاص و ناشناسى براى زکریّا بوده است، ثانیآ پاسخ مریم که «این از طرف خداست» (هُوَ مِن عِندِ اللهِ) نشانه دیگرى بر این مطلب است، ثالثآ به هیجان آمدن زکریّا و تقاضاى فرزندى از طرف پروردگار که در آیه بعد به آن اشاره شده است، قرینه دیگرى براى این معنى محسوب مى شود.
ولى بعضى از مفسّران (مانند نویسنده المنار) معتقدند که منظور از «رِزقآ» همین غذاهاى معمولى دنیا بوده، زیرا از ابن جریر نقل شده است که بنى اسرائیل گرفتار
قحطى شدند و زکریّا قادر بر تأمین زندگى مریم نبود، در این موقع قرعه اى زدند که به نام مرد نجّارى افتاد و او افتخارآ از درآمد کسب خود، غذاى مریم را تهیّه مى کرد و به هنگامى که زکریّا در کنار محراب او قرار مى گرفت، از وجود چنان غذایى درآن شرایط سخت تعجّب مى کرد و مریم در پاسخ او مى گفت: «این از طرف خداست»؛ یعنى خداوند مرد باایمانى را علاقه مند به این خدمت در آن شرایط سخت ساخته است.
امّا همان طور که گفتیم، این تفسیر نه با قراین در آیه سازگار است، و نه با روایاتى که در ذیل آیه وارد شده است. از جمله روایات رسیده، روایتى است از امام باقر (علیه السلام) که مضمون آن بدین قرار است :
امور خانه بین على و فاطمه (علیهما السلام) تقسیم شده بود، کارهاى بیرون بر عهده على (علیه السلام) و امور داخل خانه به عهده فاطمه (علیها السلام)
روزى على (علیه السلام) از فاطمه (علیها السلام) پرسید: آیا غذایى در منزل موجود است؟
عرض کرد: خیر. سه روز است که غذایى در منزل نیست، آنچه بوده به خدمت تو آورده ایم و شما را بر خود مقدّم داشته ایم.
فرمود: چرا مرا آگاه نساختى؟
عرض کرد: سفارش رسول خدا (صلی الله علیه و آله) بود.
على (علیه السلام) از خانه بیرون رفت و مبلغى را براى تهیّه غذا قرض گرفت، در بین راه به «مقداد» برخورد کرد.
پرسید: در این وقت براى چه از خانه خارج شده اى؟
عرض کرد: گرسنگى.
فرمود: من مبلغى را قرض گرفته ام، ولى تو را بر خود مقدّم مى دارم.
على (علیه السلام) دست خالى به خانه بازگشت. رسول خدا (صلی الله علیه و آله) را در خانه دید و مشاهده کرد که فاطمه (علیها السلام) مشغول نماز است. ظرف سرپوشیده اى را نیز ملاحظه کرد که در جلوى پیامبر (صلی الله علیه و آله) قرار دارد.
وقتى سرپوش از ظرف برداشته شد، معلوم شد غذاى مخصوص و فراوانى است. از فاطمه (علیها السلام) پرسید: این غذا از کجا رسیده است؟ (أَنَّى لَکِ هَـذَا).
عرض کرد: (هُوَ مِن عِندِ اللهِ اِنَّ اللهَ یَرزُقُ مَن یَشَاءُ بِغَیرِ حِسابٍ).
در اینجا بود که پیامبر (صلی الله علیه و آله) فرمود: این جریان همانند جریان زکریّا است که در کنار محراب مریم آمد و غذاى مخصوصى در آنجا دید و از او پرسید: اى مریم! این غذا از کجاست، او گفت: از ناحیه خداست(358) (ر.ک: ج 2، ص 613 ـ 619).