فهرست کتاب


زن در تفسیر نمونه

آیت الله مکارم شیرازی تهیه و تنظیم : سعید داودی

2. عدّه، وسیله حفظ نسل

یکى دیگر از فلسفه هاى عدّه روشن شدن وضع زن از نظر باردارى است. راست است که یک بار عادت ماهیانه دیدن، معمولاً دلیل بر عدم باردارى زن است ولى گاه در
عین باردارى، زن در آغاز حمل عادت ماهیانه مى بیند. ازاین رو براى رعایت کامل این موضوع دستور داده شده زن سه بار عادت ماهیانه ببیند و پاک شود تا به طور یقین، عدم باردارى از شوهر سابق روشن گردد و بتواند ازدواج مجدّد کند.
البتّه عدّه فواید دیگرى هم دارد که در جاى خود به آن اشاره خواهد شد (ر.ک: ج2، ص 185-193).

طلاق زنان

(الطَّلاَقُ مَرَّتَانِ فَإمْسَاکٌ بِمَعْرُوفٍ أَوْ تَسْرِیحٌ بِإِحْسَانٍ وَلاَ یَحِلُّ لَکُمْ أَنْ تَأْخُذُوا مِمَّا آتَیْتُمُوهُنَّ شَیْئآ إِلاَّ أَنْ یَخَافَا أَلاَّ یُقِیمَا حُدُودَ اللهِ فَإِنْ خِفْتُمْ أَلاَّ یُقِیمَا حُدُودَ اللهِ فَلاَ جُنَاحَ عَلَیْهِمَا فِیمَا افْتَدَتْ بِهِ تِلْکَ حُدُودُ اللهِ فَلاَ تَعْتَدُوهَا وَمَنْ یَتَعَدَّ حُدُودَ اللهِ فَأُوْلَئِکَ هُمُ الظَّالِمُونَ)
طلاق، (طلاقى که رجوع و بازگشت دارد،) دو مرتبه است؛ (و پس از دو طلاق،) باید یا به طور شایسته همسر خود را نگاهدارى کند (و آشتى نماید)، یا با نیکى او را رها سازد. و براى شما حلال نیست که چیزى از آنچه به آنها داده اید، پس بگیرید؛ مگر اینکه (دو همسر،) بترسند که حدود الهى را برپا ندارند. در این حال اگر بترسید که حدود الهى را رعایت نکنند، گناهى بر آنها نیست که زن، فدیه و عوضى بپردازد. تا شوهر او را طلاق دهد. اینها حدود الهى است؛ از آن، تجاوز نکنید. و هر کس از حدود الهى تجاوز کند، ستمکار است.
(سوره بقره، آیه 229)

شأن نزول :

زنى خدمت یکى از همسران پیامبر (صلی الله علیه و آله) رسید و از شوهرش شکایت کرد که پیوسته وى را طلاق مى دهد و سپس رجوع مى کند تا از این راه او به زیان و ضرر افتد.
در جاهلیّت چنین بود که مرد حق داشت همسرش را هزار بار طلاق بدهد و رجوع کند، و حدّى براى آن نبود.
هنگامى که این شکایت به محضر پیغمبر اکرم (صلی الله علیه و آله) رسید آیه مورد بحث نازل گشت و حدّ طلاق را سه بار قرار داد.(245)
تفسیر :