فهرست کتاب


زن در تفسیر نمونه

آیت الله مکارم شیرازی تهیه و تنظیم : سعید داودی

همسرانى عاشق شوهر

(فِیهِنَّ قَاصِرَاتُ الطَّرْفِ لَمْ یَطْمِثْهُنَّ إِنْسٌ قَبْلَهُمْ وَلاَ جَانٌّ)
در آن باغ هاى بهشتى زنانى هستند که جز به همسران خود عشق نمى ورزند؛ و هیچ انس وجنّى پیش از ایشان با آنان تماس نداشته است. (سوره الرحمن، آیه 56)

همسران زیباى بهشتى

در آیات گذشته پنج قسمت از مواهب و ویژگى هاى این دو باغ بهشتى عنوان شده بود، در اینجا به سراغ ششمین نعمت مى رود و آن همسران پاک بهشتى است. مى فرماید: «در این قصرهاى بهشتى زنانى اند که جز به همسران خود چشم ندوخته و جز به آنها عشق نمى ورزند» (فِیهِنَّ قَاصِرَاتُ الطَّرْفِ). (173)
«و هیچ اِنس و جنّ قبلاً با آنها تماس نگرفته است» (لَمْ یَطْمِثْهُنَّ إِنْسٌ قَبْلَهُمْ وَلاَ جَانٌّ). (174)
بنابراین آنها دوشیزه اند و دست نخورده و پاک از هر نظر.
از ابوذر نقل شده است که «همسر بهشتى به شوهرش مى گوید: سوگند به عزّت پروردگارم که در بهشت چیزى را بهتر از تو نمى یابم، سپاس مخصوص خداوندى است که مرا همسر تو وتو را همسر من قرار داد». (175)
«طَرف» (بر وزن حرف) به معنى پلک چشم هاست و چون هنگام نگاه کردن، پلک ها به حرکت درمى آید کنایه از نگاه کردن است. بنابراین، تعبیر «قاصِراتُ الطَّرفِ» اشاره به زنانى است که نگاهى کوتاه دارند، یعنى فقط به همسرانشان عشق مى ورزند و این یکى از بزرگ ترین امتیازات همسر است که جز به همسرش نیندیشد و به غیر او علاقه نداشته باشد (ر.ک: ج 23، ص 179 و 180).

همسرانى شایسته

(فِیهِنَّ خَیْرَاتٌ حِسَانٌ * فَبِأَىِّ آلاَءِ رَبِّکُمَا تُکَذِّبَانِ * حُورٌ مَّقْصُورَاتٌ فِى الْخِیَامِ * فَبِأَىِّ آلاَءِ رَبِّکُمَا تُکَذِّبَانِ * لَمْ یَطْمَئِن اِنْس قَبْلَهُمْ وَ لا جان)
ودر آن باغ هاى بهشتى زنانى نیکوخلق و زیبایند. * پس کدامین نعمت هاى پروردگارتان را انکار مى کنید؟! * حوریانى که در خیمه هاى بهشتى مستورند. * پس کدامین نعمت هاى پروردگارتان را انکار مى کنید؟! * هیچ انس وجنّى پیش از ایشان با آنها تماس نداشته است. (سوره الرحمن، آیات 70-74)