فهرست کتاب


زن در تفسیر نمونه

آیت الله مکارم شیرازی تهیه و تنظیم : سعید داودی

برابرى مرد و زن

بى شک زن و مرد تفاوت هایى از نظر جسم و روح دارند و به همین دلیل، در احراز پست هاى اجتماعى متفاوتند. هر کارى از کسى ساخته است ولى هیچ یک از اینها دلیل بر تفاوت شخصیّت انسانى آنها یا تفاوت مقامشان در پیشگاه خدا نیست و از این نظر هر دو کاملاً برابرند؛ به همین دلیل، معیارى که بر شخصیّت و مقام معنوى آنها حکومت مى کند یک معیار بیش نیست و آن ایمان است، عمل صالح و تقوا که امکان دسترسى هر دو به آن یکسان است.
آیات فوق با صراحت این حقیقت را بیان کرده و دهان بیهوده گویانى را که در گذشته یا حال در شخصیّت انسانى زن، تردید داشتند، یا براى او مقامى پایین تر از مقام انسانى مرد قائل بودند مى بندد.
ضمناً منطق اسلام را در این مسأله مهمّ اجتماعى آشکار مى سازد و ثابت مى کند که
بر خلاف پندار کوته فکران، اسلام دین مردانه نیست؛ به همان مقدار که به مردان تعلّق دارد، به زنان نیز تعلّق دارد.
این هر دو جنس در صورتى که در مسیر اعمال صالح گام بردارند، گامى مثبت و سازنده ـ که از انگیزه هاى ایمانى مدد گیرد ـ هر دو به یکسان داراى «حیات طیّبه» خواهند بود و هر دو از پاداش مساوى در پیشگاه خدا بهره مند مى شوند و موقعیّت اجتماعى آنها نیز همانند خواهد بود، مگر اینکه از نظر ایمان و عمل صالح بر دیگرى برترى یابد (ر.ک: ج 11، ص 422 ـ 425).

صفات مشترک معنوى زن و مرد و پاداش آنان

(إِنَّ الْمُسْلِمِینَ وَ الْمُسْلِمَاتِ وَ الْمُؤْمِنِینَ وَ الْمُؤْمِنَاتِ وَ الْقَانِتِینَ وَ الْقَانِتَاتِ وَ الصَّادِقِینَ وَ الصَّادِقَاتِ وَ الصَّابِرِینَ وَ الصَّابِرَاتِ وَ الْخَاشِعِینَ وَ الْخَاشِعِینَ وَ الْخَاشِعَاتِ وَ الْمُتَصَدِّقِینَ وَ الْمُتَصَدِّقَاتِ وَ الصَّائِمِینَ وَ الصَّائِمَاتِ وَ الْحَافِظِینَ فُرُوجَهُمْ وَ الْحَافِظَاتِ وَ الذَّاکِرِینَ اللهَ کَثِیرآ وَ الذَّاکِرَاتِ أَعَدَّ اللهُ لَهُمْ مَّغْفِرَةً وَ أَجْرآ عَظِیمآ)
به یقین، مردان مسلمان و زنان مسلمان، مردان باایمان و زنان باایمان، مردان مطیع (فرمان خدا) و زنان مطیع (فرمان خدا)، مردان راستگو و زنان راستگو، و مردان صابر و شکیبا و زنان صابر و شکیبا، مردان باخشوع و زنان باخشوع، مردان انفاق کننده و زنان انفاق کننده، مردان روزه دار و زنان روزه دار، مردان پاکدامن و زنان پاکدامن و مردانى که بسیار به یاد خدا هستند و زنانى که (بسیار خدا را) یاد مى کنند، خداوند براى همه آنان آمرزش و پاداشى عظیم فراهم ساخته است. (سوره احزاب، آیه 35)

شأن نزول :

جمعى از مفسّران گفته اند: هنگامى که اسماء بنت عمیس همسر جعفر بن ابى طالب با شوهرش از حبشه بازگشت، به دیدن همسران پیامبر (صلی الله علیه و آله) آمد. یکى از نخستین پرسش هایى که مطرح کرد این بود که آیا چیزى از آیات قرآن درباره زنان نازل شده است؟ آنها در پاسخ گفتند: نه.
اسماء خدمت پیامبر (صلی الله علیه و آله) آمد و عرض کرد: اى رسول خدا، جنس زن گرفتار خسران و زیان است. پیامبر(صلی الله علیه و آله) فرمود: چرا؟
عرض کرد: به خاطر اینکه در اسلام و قرآن فضیلتى درباره آنها همانند مردان نیامده است.
اینجا بود که آیه فوق نازل شد (و به آنها اطمینان داد که زن و مرد در پیشگاه خدا از نظر قرب و منزلت یکسانند، مهم آن است که از نظر اعتقاد و عمل و اخلاق اسلامى واجد فضیلت باشند).
تفسیر :