فهرست کتاب


راه رشد(تحلیلی بر روشهای تربیت نفس و اهداف آن در فرهنگ وحی)

اکبر دهقان

آثار تقوا

1. قوه تشخیص حق از باطل: «إِن تَتَّقُوا اللَّهَ یَجْعَل لَّكُمْ فُرْقَانًا »(656) اى اهل ایمان! اگر پرهیزكارى پیشه كنید خداوند براى شما وسیله اى براى جدایى حق از باطل قرار مى دهد.
2. عدم ترس در قیامت: «فَمَنِ اتَّقَىٰ وَأَصْلَحَ فَلَا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَلَا هُمْ یَحْزَنُونَ»(657) هر كس تقوا پیشه كند و كارهاى خویش را اصلاح نماید براى او در قیامت ترس و حزنى نخواهد بود.
3. نزول بركات: «وَلَوْ أَنَّ أَهْلَ الْقُرَىٰ آمَنُوا وَاتَّقَوْا لَفَتَحْنَا عَلَیْهِم بَرَكَاتٍ مِّنَ السَّمَاءِ وَالْأَرْضِ»(658) اگر مردمى كه در شهرها و آبادى ها زندگى مى كنند، ایمان بیاورند و تقوا پیشه كنند بركات آسمان و زمین را بر آن ها مى گشاییم.
4. نجات از جهنم: «ثُمَّ نُنَجِّی الَّذِینَ اتَّقَوا وَّنَذَرُ الظَّالِمِینَ فِیهَا جِثِیًّا»(659) پس آن ها را كه تقوا پیشه كردند از دوزخ رهایى مى بخشیم و ظالمان را در حالى كه از (ضعف و ذلت) به زانو در آمده اند در آن رها خواهیم كرد.
5. عدم تأثیر مكر دشمنان: «وَإِن تَصْبِرُوا وَتَتَّقُوا لَا یَضُرُّكُمْ كَیْدُهُمْ شَیْئًا»(660) اگر صبر كنید وتقوا پیشه كنید كید ومكر دشمنان به شما آسیب نخواهد رساند.
6. پذیرش اعمال: «إِنَّمَا یَتَقَبَّلُ اللَّهُ مِنَ الْمُتَّقِینَ»(661) منحصراً خداوند اعمال پرهیزگاران را مى پذیرد.
7. رسیدن به رستگارى: «إِنَّ لِلْمُتَّقِینَ مَفَازًا»(662) به درستى كه براى پرهیزكاران است.
8. محبوب خداوند شدن: «إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ الْمُتَّقِینَ»(663) به درستى كه خداوند پرهیز كاران را دوست دارد.

تقوى امرى قلبى

«و مَن یُعَظِّمْ شَعَائِرَ اللَّهِ فَإِنَّهَا مِن تَقْوَى الْقُلُوبِ»(664)
از نظر قرآن كریم منشأ تعظیم شعایر الهى، تقواى قلب انسان است و اضافه «تقوا» به قلوب، اشاره به این است كه حقیقت تقوا و اجتناب از گناهان، امرى است معنوى كه وابسته به قلب است و منظور از قلب، دل و نفس انسانى است بنابراین تقوا قائم به اعمال كه عبارت از حركات بدنى و سكنات است نیست، چون حركات و سكنات در اطاعت و معصیت مشترك است مثلاً دست زدن و لمس كردن بدن جنس مخالف در نكاح و زنا و همچنین كشتن انسان در قصاص و جنایت و نیز نماز براى خدا و براى ریا و مانند این ها از نظر ظاهرى یكى است، پس اگر یكى حلال و دیگرى حرام و یكى زشت و دیگرى معروف است به خاطر همان امر معنوىِ درونى و تقوى قلبى است نه خود عمل.(665)

تقوا در احادیث

1. اهمیت تقوى
الف) خیر دنیا و آخرت: قال رسول اللَّه صلى الله علیه وآله وسلم: «من رزق التقى رزق خیر الدنیا والآخرة» كسى كه داراى تقو است خیر دنیا و آخرت را داراست.
ب) مبدأ اخلاق: قال على علیه السلام: «التقوى رئیس الاخلاق»(666)
ج) كلید شایستگى ها: قال على علیه السلام: «التقوى مفتاح الصلاح»(667) تقوى كلید شایستگى هاست.
2. درجات تقوا
قال الصادق علیه السلام: «التقوى على ثلاثة اوجه تقوى باللَّه و هو ترك الحلال فضلاً عن الشبهة و هو تقوى خاص الخاص و تقوى من اللَّه و هو ترك الشبهات فضلاً عن الحرام و هو تقوى الخاص و تقوى من خوف النار و العقاب و هو ترك الحرام و هو تقوى العام»(668) تقوا سه گونه است: تقوا نسبت به خدا و آن عبارت است از ترك حلال تا چه رسد به ارتكاب شبهات و این تقواى خاص الخاص است نوع دیگر تقوا به عنوان ترس از خداست و این تقوا همان است كه آدمى از شبهات چشم مى پوشد تا به حرام آلوده نشود و این نوع از تقوا تقواى خاص است. نوع سوم از تقوا آن است كه آدمى به خاطر ترس از كیفر و عذاب الهى مراعات كند و این همان ترك حرام است كه تقواى عام نامیده مى شود.
3. نشانه هاى تقوا
الف) اخلاص در عمل: قال على علیه السلام: «للمتقى ثلاث علامات اخلاص العمل و قصر الامل و اغتنام المهل(669)» انسان پرهیز كار سه نشانه دارد: اخلاص در عمل، كوتاهى آرزوها، بهره بردارى از فرصت ها.
ب) پرهیز از تكلفات: قال رسول اللَّه صلى الله علیه وآله وسلم: «انا و اتقیاء امّتى براء من التكلّف»(670) پیامبر فرمود: من و پرهیز كاران امّتم از تكلّف دوریم.
ج) محاسبه نفس: قال رسول اللَّه صلى الله علیه وآله وسلم: «یا اباذر لا یكون الرجل من المتقین حتّى یحاسب نفسه اشدّ من محاسبة الشریك شریكه فیعلم من این مطعمه و من این مشربه و من این ملبسه امن حلّ ذلك ام من حرام»(671)
پیامبر اكرم صلى الله علیه وآله وسلم فرمود اى اباذر! آدمى به تقوا دست نمى یابد جز آن كه خود را به شدیدترین وجه به محاسبه گیرد، همچون محاسبه شریك در مورد شریك خود و بداند كه خوراك و پوشاك وى از چه راهى به دست مى آید آیا از راه مشروع و یا از طریق نامشروع.
د) مخالفت نفس: «اجعلوا قلوبكم بیوتاً للتقوى و لا تجعلوا قلوبكم مأوى الشهوات»(672) دلهاى خود را پایگاه تقوى قرار دهید و آن را جایگاه شهوات نفسانى و شیطانى قرار ندهید.
ه) تسلیم در برابر حق: قال رسول اللَّه صلى الله علیه وآله وسلم: «اتقى الناس من قال الحقّ فیماله و علیه»(673) انسان با تقوى كسى است كه سخن حق بگوید، خواه به نفع وى تمام شود یا بر ضرر او.
4. آثار و فواید تقوا
الف) نیل به مقصود: قال على علیه السلام: «اعلموا انّه من یتّق اللَّه یجعل له مخرجاً من الفتن ونوراً من الظلم ویخلّده فیما اشتهت نفسه ونیل له منزلة الكرامة عنده»(674)
آگاه باشید كسى كه تقوا پیشه كند، خداوند براى او راهى در جهت رهایى از فتنه ها فراهم خواهد ساخت و در گمراهى ها نور و بصیرتى را به او ارزانى مى دارد و وى را بدانچه كه تمایل دارد نایل خواهد ساخت و در جوار خویش جایش خواهد داد.
ب ) مصونیت: قال على علیه السلام: «اعلموا عباداللَّه ان التقوى حصن حصین و الفجور حصن ذلیل»(675) بندگان خدا! بدانید كه تقوا دژ مستحكم الهى است و گناه و تبهكارى، جایگاه ذلت و خوارى است.
ج) درمان: قال على علیه السلام: «انّ تقوى اللَّه دواء داء قلوبكم وبصر عمى افئدتكم و شفاء مرض اجسادكم وصلاح فساد صدروكم وطهور دنس انفسكم و جلا غشاء ابصاركم»(676) تقوا دواى درد قلب و روح و مایه بینایى دیدگان دل و باعث درمان بیمارى و روان و نیز سبب طهارت و پالایش دل از آلودگى هاست.
د) عزت: قال النبى صلى الله علیه وآله وسلم «من اراد ان یكون اعزّ الناس فلیتّق اللَّه»(677)
كسى كه مى خواهد عزیزترین افراد باشد باید تقوا الهى را پیشه خود سازد.
ه) تقویت اوصاف نفسانى:
قال على علیه السلام: «العقل شجرة اصلها التّقى و فرعها الحیاء و ثمرتها الورع فالتقوى تدعوا الى خصال ثلاث الى التفقّه فى الدین و الزهد فى الدنیا و الانقطاع الى اللَّه تعالى...»(678) عقل درختى است كه ریشه آن تقوا و شاخه آن حیا و میوه آن ورع و پارسایى است. پس تقوا آدمى را به سه خصلت فرا مى خواند: آگاهى در دین زهد و بریدن از دنیا و الفت به لقاءاللَّه.