فهرست کتاب


قهرمان توحید(شرح و تفسیر آیات مربوط به حضرت ابراهیم(ع))

آیت الله مکارم شیرازی گردآوری: ابوالقاسم علیان نژادی

1. امامت چیست؟

سؤال: امامتى که برتر از «عبودیّت»، «رسالت»، «نبوّت» و «خلیل اللّهى» است به چه معناست؟
پاسخ: مفسّران اهل سنّت در تفسیر صحیح این آیه مانده اند. عدّه زیادى از آنها گفته اند: «امامت در این آیه همان نبوّت است!».(116)
چطور مى توان این تفسیر را پذیرفت، در حالى که به اتّفاق تمام مفسّران اعطاى مقام امامت در اواخر عمر حضرت ابراهیم(علیه السلام) بوده، و آن حضرت از سنّ نوجوانى به مقام نبوّت، بلکه رسالت و تبلیغ آیین یکتاپرستى رسیده بود، و ستاره پرستان و ماه پرستان و خورشیدپرستان و بت پرستان بابل و سپس شام را به خداى یگانه خواند؟
عدّه اى دیگر از اهل سنّت امامت را به طهارات دهگانه به شرح زیر تفسیر کرده اند:
1. گرفتن شارب، 2. گذاشتن ریش، 3. تراشیدن سر، 4. مسواک زدن، 5. خلال کردن، 6. از بین بردن موهاى زاید بدن، 7. ختنه کردن، 8. ناخن گرفتن، 9. غسل جنابت، 10. تطهیر با آب.
امّا آیا این امور، والاتر و بالاتر از عبودیّت و نبوّت و رسالت و خلیل اللّهى است؟
اهل سنّت بر اثر جدا شدن از اهل بیت(علیهم السلام) در بسیارى از موارد نتوانسته اند براى آیات قرآن تفسیر مناسبى ارائه کنند، که این یک مورد آن است. و نمونه دیگر آن، تفسیر آیه شریفه (الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دِینَکُمْ)(117) است; امّا مفسّران شیعه تفاسیر روشنى از امامت ارائه داده اند. به عنوان نمونه، مرحوم طبرسى مفسّر بزرگ و نام آشناى شیعه، در کتاب گرانقدر خود مجمع البیان(118)، دو تفسیر براى امامت بیان کرده است:
1. مقتدا و پیشوا; امام کسى است که سخنان و اعمال و سیره او سرمشق زندگى مردم است. حضرت ابراهیم(علیه السلام) به این معنا از ابتداى رسالت امام محسوب مى شد، و گفتار و کردارش سرمشق و اسوه مردم بود. بنابراین، منظور از امام در آیه شریفه این معنا نیست.
2. مجرى قانون; طبق این تفسیر، امامت عبارت است از تحقّق بخشیدن برنامه هاى دینى اعمّ از حکومت به معناى وسیع کلمه و اجراى حدود و احکام خدا و اجراى عدالت اجتماعى و همچنین تربیت و پرورش نفوس در ظاهر و باطن; و این مقام از مقام رسالت و نبوّت بالاتر است.
خلاصه این که امام کسى است که قوانین دین و احکام الهى را اجرا کند. بنابراین نبوّت بیان قانون، رسالت ابلاغ قانون، و امامت اجراى آن است.
امام براى اجراى احکام الهى تشکیل حکومت مى دهد تا حدود شرعى را اجرا کند، حقّ مظلومان را بگیرد، نظم را در جامعه حاکم کند، امنیّت را فراهم آورد، و همه امور مربوط به دین را به سامان برساند.

2. همه پیامبران امام نبوده اند!

سؤال: آیا تمام 124 هزار پیامبر، که از سوى خداوند مبعوث شده اند، امام هم بوده اند، یا امامت مخصوص عدّه اى از آن بزرگواران بوده است؟
پاسخ: بعضى از پیامبران فقط نبى بوده، و وظیفه آنها بیان قوانین الهى بوده است. برخى دیگر، علاوه بر نبوّت مأمور تبلیغ و نشر آیین خود نیز بودند امّا مأمور اجراى احکام الهى نبوده اند. ولى عدّه خاصّى از پیامبران الهى، علاوه بر مقام نبوّت و رسالت به مقام امامت هم رسیده، و مأمور اجراى فرامین الهى نیز بوده اند. حضرت ابراهیم(علیه السلام) مأمور اجراى احکام الهى در شام بود. حضرت سلیمان و داود(علیهما السلام) نیز به مقام امامت نایل شدند. حضرت یوسف(علیه السلام) پس از آن که عزیز مصر شد و قدرت را به دست گرفت به مقام امامت هم رسید.
پیامبر عالیقدر اسلام حضرت محمّد(صلى الله علیه وآله) نیز به مقام بلند امامت دست یافت، و مهم ترین حکومت الهى را تشکیل داد. امامان اهل بیت(علیهم السلام) نیز این مقام رفیع را دارند. امام على(علیه السلام)پس از تحمّل 25 سال سکوت تلخ براى حفظ نهال نوپاى اسلام و برطرف شدن موانع، حکومت اسلامى را تشکیل مى دهد، و حدود الهى را اقامه مى کند، و با انحرافات مى جنگد، و به مستمندان و فقرا رسیدگى مى کند، و حقّ مظلومان را مى ستاند، و در تقسیم عادلانه بیت المال مى کوشد. هر چند عدّه اى از مسلمان نماها تاب عدالت آن حضرت را نداشته و او را شهید کردند.
امام حسن مجتبى(علیه السلام) نیز در برهه اى از زمان، حکومت اسلامى را به دست گرفت; امّا طولى نکشید که ظالمان خلافت را از مسیر حق منحرف کرده و امام از رأس حکومت کنار رفت. و دشمن نگذاشت بقیّه امامان اهل بیت(علیهم السلام) حکومت الهى را جهت پیاده کردن فرامین پروردگار به دست بگیرند، امّا هنگامى که امام غایب از نظرها و حاضر در قلب ها، حضرت مهدى(علیه السلام) ظاهر شود امامت را به معناى کامل در اختیار خواهد گرفت، و سراسر کره زمین را زیر پرچم اسلام خواهد برد، (لِیُظْهِرَهُ عَلَى الدِّینِ کُلِّهِ)(119). برنامه آن حضرت تحقّق عدالت، آزادى، رفاه، آرامش، امنیّت خواهد بود و در یک جمله، همه چیز در حکومت آن حضرت تحقّق خواهد یافت.

امامت تکوینى

آنچه که تا کنون گفته شد امامت تشریعى است، که یک بعد امامت است. امامت بُعد دیگرى نیز دارد، که هدایت تکوینى است. و منظور از هدایت تکوینى به زبان ساده آن است که امام هر چند در پس پرده غیبت باشد، امّا با روح و جان ما در تماس است و آن را پرورش مى دهد. اگر مردم به سراغ امام بروند از عنایات و برکات آن حضرت به صورت ناخودآگاه بهره خواهند برد. عقربه هاى قطب نما را هر کجا بگذاریم به سمت قطب شمال و جنوب جذب مى شود. یعنى یک قطب مغناطیسى در شمال و جنوب وجود دارد که عقربه قطب نما را به خود جذب مى کند، مشروط بر این که عقربه قطب نما سنخیّتى با قطب مغناطیسى داشته باشد، وگرنه جذب نمى شود. قطب عالَم اِمکان و قلب مقدّس آقا امام زمان(علیه السلام)، نیز نیروى جاذبه اى قوى دارد، که عقربه هاى قلب هاى خالص شیعیان را به خود جذب مى کند. بیایید بین عقربه قلبمان و نیروى جاذبه آن حضرت سنخیّتى ایجاد کنیم، تا مجذوب حضرت ولىّ عصر(علیه السلام) گردیم که در این صورت برکات آن حضرت را حس خواهیم کرد و بر اثر این جذابیّت تکوینى، هر روز نورانیّت تازه اى احساس مى کنیم; یا مشکلات شخصى یا اجتماعى ما برطرف مى شود، یا مسائل مبهم با عنایت آن حضرت روشن مى گردد.
این هدایت تکوینى امام زمان(علیه السلام) حلاّل بسیارى از مشکلات شیعه در طول تاریخ بوده است. داستان ناصبى هاى بحرین و توطئه اى که نخست وزیر عنود و لجوج آنها بر ضدّ شیعه چیده بود، و نقشى که بر آن انار زده بودند، با هدایت آن حضرت نقش بر آب شد.(120)
علماى دین با تمسّک به عنایت امام زمان(علیه السلام) و استفاده از هدایت هاى تکوینى آن حضرت از تنگناهایى که گرفتار آن شده بودند، خود را رها مى کردند.
به عنوان مثال مرحوم علاّمه بحرالعلوم(رحمه الله) سالیانى در مکّه مکرّمه زندگى مى کرد، و بر اثر علم و دانش وافرى که داشت سؤالات هر یک از مذاهب اسلامى را مطابق مذهبشان جواب مى داد. سؤالات شیعیان را بر اساس فقه اهل بیت(علیهم السلام)، و حنفیان را مطابق نظرات ابوحنیفه، و شافعیان را طبق فتواى شافعى، و مالکیان را با استفاده از آراى مالک، و حنبلیان را برگرفته از کتاب هاى احمد حنبل پاسخ مى داد. یکى از دوستان علاّمه چنین نقل مى کند:
«سیّد، بسیار دست و دل باز بود. یک روز نزد او رفتم تا از وى کمک بگیرم. گفت: فعلاً دستم خالى است، مهلتى بده تا فرجى حاصل شود. هر روز جهت طواف خانه خدا و نماز طواف به مسجدالحرام مشرّف مى شد، سپس به منزل برمى گشت و به سؤالات مردم پاسخ مى داد. روزى پس از بازگشت از مسجدالحرام مشغول استراحت بود، که خبر دادند آقایى دم در حیاط با شما کار دارد. از جا پرید و با سر و پاى برهنه به استقبال او رفت، و با احترام وى را به داخل منزل دعوت کرد، و او را بالاى اطاق نشاند، و به من فرمود: بیرون اطاق منتظر باش! نمى دانم چه سخنانى میان آن آقا و علاّمه ردّ و بدل شد. امّا هنگامى که آقا تشریف برد و علاّمه با نهایت احترام وى را بدرقه کرد، مرا صدا زد و گفت: «این حواله را بگیر، و به مسجدالحرام برو، در کنار کوه صفا تاجرى هست، حواله را به او بده، و هر چه داد بگیر و اینجا بیاور»; حواله را گرفته و به آدرس مذکور مراجعه کردم، و حواله را به آن تاجر دادم. تاجر حواله را گرفت و آن را بوسید و بر روى سر نهاد. سپس گفت: «به تنهایى نمى توانى آنچه حواله شده را ببرى، برو کمک بیاور». رفتم و کمک آوردم، تاجر کیسه هاى سنگینى از درهم و دینار تحویل داد، که به اتّفاق آن شخص آنها را به منزل علاّمه بردم. روز بعد با خود گفتم: بروم ببینم این تاجر که بود؟ امّا هنگامى که به آن مکان مراجعه کردم، نه از تاجر خبرى بود و نه از آن مغازه اثرى! آنجا بود که متوجّه شدم این کمک ها و دستگیرى هاى علاّمه از کجا حواله مى شود».(121)
آرى، هدایت هاى تکوینى امام زمان(علیه السلام) باعث توفیقات فراوان علاّمه بحرالعلوم(رحمه الله) شده بود.
خوانندگان محترم! اگر مایل هستید عقربه هاى دل شما مجذوب آن قطب عالم امکان شود، و هدایتهاى تکوینى آن حضرت شامل حال شما هم گردد، باید عقربه دلتان را هم سنخ آن حضرت کنید، تا مشمول این شعر شوید:
هر دم عنایت هاى تو *** نور و هدایت هاى تو
لطف و کرامت هاى تو *** مى تابد اندر روح و تن
مولاى من مولاى من