فهرست کتاب


قهرمان توحید(شرح و تفسیر آیات مربوط به حضرت ابراهیم(ع))

آیت الله مکارم شیرازی گردآوری: ابوالقاسم علیان نژادی

شناسه کتاب

قهرمان توحید(شرح و تفسیر آیات مربوط به حضرت ابراهیم(ع))
گردآوری: ابوالقاسم علیان نژادی
تیراژ: 5000 نسخه
نوبت چاپ: اول
صفحه و قطع: 224 صفحه/ وزیری
تاریخ انتشار: 1388
چاپخانه: سلیمانزاده
ناشر: انتشارات امام علی بن ابی طالب(ع)
شابک: 7-085-533-964-978
آدرس: قم، ابتدای خیابان شهدا، کوی آمار(22)، پلاک 15
تلفن: 37732478
منبع: makarem.ir

مقــدّمه

تاریخ پیامبران(علیهم السلام)

بخش مهمّى از قرآن، پیرامون تاریخ انبیا و پیامبران و امّت هاى گذشته سخن مى گوید. سرگذشت حضرت آدم، نوح، ابراهیم، موسى، عیسى، سلیمان، داوود و دیگر پیامبران(علیهم السلام) و اقوام عاد و ثمود و مانند آن از جمله مباحثى است که خداوند متعال برخى را بطور مفصّل و برخى دیگر را به صورت مختصر و گذرا مورد بحث قرار داده است.
سؤال: هدف قرآن از بیان تاریخ انبیا و امّتها چه بوده است؟ آیا به منظور سرگرمى خوانندگان قرآن بیان شده، یا خداوند متعال قصد نگارش تاریخ آنان را داشته، یا هدف چیز دیگرى است؟
جواب: قرآن مجید در پاسخ به این سؤال، در آیه شریفه 111 سوره مبارکه یوسف مى فرماید: «(لَقَدْ کَانَ فِى قَصَصِهِمْ عِبْرَةٌ لاُِّوْلِى الاَْلْبَابِ); به راستى در سرگذشت آنها عبرتى براى صاحبان اندیشه بود»; آرى، هدف از توصیف و تبیین تاریخ انبیا و اولیا و امّت هاى پیشین، بیان درس هاى عبرتى است که در جاى جاى سرگذشت آنها وجود دارد، و براى امروز و فرداى بشر تا دامنه قیامت مفید و مؤثّر است. این درس هاى عبرت را باید با دقّت مطالعه کرد، و با تأمّل به آن اندیشید، و در نهایت آنها را در زندگى فردى و اجتماعى پیاده کرد، تا تجربیّات گذشتگان چراغى روشن فراسوى زندگى آینده ما باشد.