فهرست کتاب


زلال نگاه

آیت الله محمدتقی مصباح یزدی تدوین و نگارش: قاسم شبان‌نیا

6. ملاك سنجش بصیرت

بحث جدّی‌ای درزمینة بصیرت مطرح است و آن اینكه، همواره هر دو طرف دعوا ادعا می‌كنند كه ما اهل بصیرتیم. همگان اذعان می‌كنند كه باید بصیرت داشت و هیچ عاقلی نمی‌تواند انكار كند و بگوید بصیرت چیز بدی است. اما سخن در آن است که هركس ادعا می‌كند خود، اهل بصیرت است. برخی
﴿ صفحه 109 ﴾
ممكن است ادعا كنند كه ما هم هوشمان بیشتر از شماست، هم از شما بیشتر درس خوانده‌ایم، هم بیشتر از شما تجربه داریم، هم ارتباطاتمان با مراکز علمی و فرهنگی و سیاسی دنیا بیشتر از شماست. آنان با این ادعاها می‌خواهند بصیرت خود را نشان دهند و خود را دراین‌زمینه برتر از طرف مقابل بدانند.
پس این مشكل وجود دارد كه آن كسانی هم كه رویاروی ما قرار می‌گیرند و مخالف ما هستند و حركت‌های ناروایی را دنبال می‌کنند، مدعی هستند که ما اهل بصیرتیم. شاید در همین جریان‌های فتنة 1388 در كشور، كسانی باشند كه ما را متهم به بی‌بصیرتی، ندانستن شگرد‌های سیاست و عدم درك مسائل جاری دنیا بکنند و مدعی باشند ما چیزی از مسائل را نمی‌فهمیم. عملاً زبان حال آنها این است که این فرمایش رهبر معظم انقلاب که باید بصیرت داشته باشید، کاملاً صحیح است؛ اما مهم آن است كه چه كسی اهل بصیرت است؟ آنان مدعی هستند كه خود از بصیرت برخوردارند؛ چون معلومات، تجربه‌ها و سوابقشان بیشتر است. ایشان طرف مقابل را نیز متهم می‌كنند كه شما تازه به دوران رسیده هستید و تجربه‌ای ندارید؛ از‌این‌رو، هنوز اهل بصیرت نیستید و باید چند دهه‌ای در مسائل سیاسی و اجتماعی کار کنید تا اهل بصیرت شوید!
پس، کسی در ضرورت بصیرت شک ندارد؛ سخن در آن است که بصیرت کدام است، و چه كسی اهل بصیرت است. بنابراین ضرورت دارد در حقیقت بصیرت، کیفیت تحقق بصیرت، راه‌های کسب بصیرت و شناخت موانع بصیرت، مطالعات و مباحثی بکنیم تا اگر کسانی ادعا کردند که شما اهل بصیرت نیستید بتوانیم برایشان ثابت کنیم که اشتباه می‌کنند یا لااقل وجدان
﴿ صفحه 110 ﴾
خودمان راضی باشد به اینکه، آن بصیرتی که خداوند متعال از ما خواسته و معصومانعلیهم السلام بر آن تأكید فرموده‌اند و در این زمان، رهبر معظم انقلاب به آن توجه و عنایت کرده‌اند، همان است که ما به دنبالش هستیم.
نخستین پرسشی كه دراین‌زمینه مطرح می‌شود آن است كه، ما چگونه باید دنبال کسب بصیرت برویم و اصولاً بصیرت چه مقوله‌ای است و چگونه پیدا می‌شود؟ برای پاسخ به این پرسش‌ها، نیاز به ذكر مقدمة‌ کوتاهی است. بدون شک، بصیرت از مقولة شناخت است. درواقع، شناختی که همراه با بصیرت است با شناخت‌های غیر‌بصیرانه تفاوت دارد. انسان‌ها ادراکاتی دارند كه از ادراکات حسی‌شان سرچشمه می‌گیرد و براساس آنها هم قضاوت‌هایی می‌کنند. عموم مردم از نوجوانی که تازه به بلوغ رسیده و درک اجتماعی پیدا کرده‌اند تا پیرمردها و پیرزن‌هایی که عمری را در دنیا گذرانده و تجربه‌های طولانی در طی ده‌ها سال داشته‌اند، همه از این ادراکات حسی برخوردارند. مثلاً، اگر در خیابان مردی همراه با خانمی راه می‌روند و صحبت می‌کنند، نخست می‌پنداریم این دو همسر یكدیگرند كه برای خرید به بازار می‌روند. این قضاوتی ابتدایی پس از دیدن چنین صحنه‌ای است. اگر بعد از آن، دقت بیشتری شود و رفتار و کیفیت گفت‌وگوی میان آن دو مد نظر قرار گیرد و یا احیاناً سخنان این دو شنیده شود، می‌توان با اطمینان بیشتری قضاوت كرد كه آیا این دو همسر یكدیگرند یا خیر. گاهی ممکن است با چنین دقت‌هایی برای شخصی مشخص شود كه این دو نفر می‌خواهند از مغازه‌ای سرقت کنند. شخص دیگری ممکن است متوجه شود که اینها روابط نامشروعی با یكدیگر
﴿ صفحه 111 ﴾
دارند و می‌خواهند تا محیط خلوتی را برای اعمال نامشروع خود بیابند. در این موارد، آن قضاوت ابتدایی ازروی بینش و بصیرت نیست؛ بلكه یک قضاوت سطحی است؛ اما اگر بعد از این، دقت شود و شواهدی تعیین‌كننده به دست آید، پی خواهیم برد كه چنین رفتاری از این دو نفر چه هدف و توجیهی دارد. در اینجا، قضاوت دربارة رفتار آن دو سطحی نیست؛ بلكه ازروی بینش و بصیرت است؛ چون در آن خوب فكر شده، همة جوانب دیده شده، تمام شرایط بررسی شده و عقل و تدبیر به‌كار گرفته شده است.
نظیر مورد بالا را در تمام مسائل اجتماعی می‌توان دنبال كرد و مثال‌های زیادی برای آن یافت. قضاوت‌هایی كه ما در مسائل گوناگون می‌كنیم، گاهی قضاوت سطحی و براساس شواهد بسیار ضعیف است؛ به‌ویژه در جایی كه طراحی پیچیده‌ای داشته باشد. هرگاه گروهی طرح پیچیده‌ای را طراحی کنند و بخواهند آن را به اجرا درآورند، در چندین لفافه آن را پنهان می‌کنند و رمزهایی برای آنها قرار می‌دهند. از‌این‌رو، از یك گفت‌وگو و یا حركت نمی‌توان به‌سادگی پی برد كه هدف آنان چه بوده است. هرقدر ما بیشتر توجه بکنیم و بتوانیم در شواهد و قرائن دقت بیشتری کنیم و این‌ شواهد و قرائن را با هم تنظیم کنیم، می‌توانیم به نتایج بهتری دست یابیم.
در مسائل سیاسی و اجتماعی، این مسئله بسیار حساس‌تر می‌شود، چون دیگر نفع یک شخص و یک گروه مطرح نیست؛ گاهی نفع و زیان‌کاری دامن‌گیر میلیون‌ها فرد می‌شود، گاهی نفع و زیان آن از مرزها می‌گذرد و گاهی از زمان حال فراتر می‌رود و حتی ده‌ها سال آینده را نیز دربر می‌گیرد و
﴿ صفحه 112 ﴾
چه‌بسا سرنوشت ملتی را تغییر دهد. طبیعی است در این موارد، باید بیشتر دقت کرد تا قضاوت‌ها بر اساس بصیرت عمیق‌تری باشد. پس، اجمالاً همه می‌دانیم كه باید عقل را به‌کار گرفت و از شواهد بهره برد تا قضاوت‌ها سطحی نباشد، و اگر در جاهایی گمان می‌رود که مسئله، عمیق‌تر از آن است، باید مسئله را ژرف‌تر بررسید. به‌‌رغم این سخنان، پرسشی هست: آیا کسانی که فکر ژرف، هوش سرشار و تجربة زیادی دارند، حتماً قضاوتشان ازروی بصیرت خواهد بود؟ یعنی، آیا می‌توان گفت هرکس باهوش‌تر است و تجربة بیشتری دارد، قضاوتش از بصیرت بیشتری برخوردار خواهد بود و کسانی که هوش و تجربة کمتری دارند، قضاوتشان دور از بصیرت است؟
برای روشن شدن بحث، مناسب است نگاهی به حوادث صدر اسلام بیندازیم. بعد از مبعوث شدن پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله به رسالت، آن حضرت 23 سال در میان مردم بودند؛ بعد از رحلت ایشان نیز 25 سال خلفای سه‌گانه حکومت کردند. کمتر از پنجاه سال از عمر اسلام گذشته بود که جنگ‌های داخلی در کشور اسلامی رخ داد كه شاید مهم‌ترین آنها از لحاظ حجم، جنگ صفین بود كه هم زمان طولانی‌ای را دربر گرفت و هم تلفات بسیار زیادی داشت. یک طرف قضیه در جنگ، شخصی بود که همه او را فرد بسیار باهوشی می‌دانستند. کار به آنجا رسیده بود که کسانی می‌گفتند معاویه هوشش از علی علیه السلام بیشتر و سیاست، تدبیر و مدیریتش نیز از ایشان بهتر است. این مطلب را خود امیرالمؤمنین علیه السلام نیز در سخنانشان مورد اشاره قرار داده‌اند:
وَاللَّهِ مَا مُعَاوِیَةُ بِأَدْهَی مِنِّی وَلَكِنَّهُ یَغْدِرُ وَیَفْجُرُ وَلَوْلَا
﴿ صفحه 113 ﴾
كَرَاهِیَةُ الْغَدْرِ لَكُنْتُ مِنْ أَدْهَی النَّاسِِ؛(82) سوگند به خدا، معاویه از من سیاست‌مدارتر نیست؛ اما معاویه حیله‌گر و جنایتكار است، اگر نیرنگ ناپسند نبود من زیرك‌ترین افراد بودم.
پیداست که این مسئله مطرح بوده که معاویه از علی باهوش‌تر و باسیاست‌تر است. حضرت در مقام دفاع می‌فرماید كه هوش معاویه بهتر از من نیست. من پیرو احکام دین هستم و نمی‌توانم هرچیزی را که دلم می‌خواهد عمل کنم؛ بلكه به آنچه خداوند می‌خواهد پایبند هستم؛ اما طرف مقابل چنین پایبندی‌ای را ندارد و برای پیشبرد اغراض خود از هر وسیله‌ای استفاده می‌کند؛ به‌همین‌دلیل است که شما می‌پندارید سیاست او بهتر از من است.
حال پرسش آن است كه آیا می‌توان گفت بصیرت معاویه بیش از علی علیه السلام بود یا ماجرا چیز دیگری بوده است؟ همان‌گونه كه از برخی سخنان حضرت در نهج البلاغه نیز برمی‌آید، در جنگ، شکست معاویه از لحاظ نظامی قطعی شده بود؛ مالک اشتر آن‌چنان قهرمانانه در میدان جنگید و فداکاری کرد که دیگر سپاه معاویه در حال شکست قطعی بود. معاویه با عمرو عاص مشورت كرد تا خود را از شکست برهاند. نتیجه آن شد كه پیشنهاد صلح بدهند؛ از‌این‌رو، قرآن‌ها را بر سر نیزه كردند تا به سپاه علی علیه السلام وانمود كنند آنان پیرو قرآن‌اند و هرچه قرآن بگوید عمل می‌كنند. سپاهیان ساده‌لوح آن حضرت هم كه از جنگ طولانی مدت به ستوه آمده بودند تا این پیشنهاد مطرح شد، گفتند، چه از این بهتر! ما آمده‌ایم برای اینکه به دستورات خدا و قرآن عمل
﴿ صفحه 114 ﴾
کنیم، حال خود آنها حاضر شده‌اند چنین كنند. شمشیرها پایین آمد و و عقب‌نشینی سپاه علی علیه السلام آغاز شد. هرچه امیرالمؤمنین علیه السلام فرمود كه من قرآن ناطق هستم و اینان شما را فریفته‌اند، نپذیرفتند و همواره می‌گفتند كه ما با قرآن نمی‌جنگیم. این مورد، یكی از نمونه‌های بی‌بصیرتی است. از‌این‌رو، باید به‌خوبی همین قضیه را تحلیل کنیم تا پی ببریم مشكل بی‌بصیرتی از كجا ناشی شده است تا برای ما در زمان حاضر قضایا تكرار نشود و به‌آسانی فریب نخوریم. باید دید چرا كار به جایی می‌رسد كه سپاه علی علیه السلام كه باید فرمان‌بردار ایشان باشند، طرح عمرو عاص را بر دستورهای آن حضرت مقدم می‌دارند؛ بااینكه علی علیه السلام شخصیت بزرگی بود كه افزون بر مقام عصمت، از علم بی‌نظیری برخوردار بود، حقیقت را بهتر از هركسی می‌دانست و سالیان زیادی در دوران پیامبرصلی الله علیه و آله، فرماندهی جنگ‌ها را بر عهده داشت.
برای درك این مسئله باید به نكته‌ای روان‌شناختی توجه کرد. روان‌شناسان تجربی ثابت کرده‌اند که گرایش‌های ما حتی در ادراکات حسی‌مان نیز مؤثرند؛ مثلاً، ما بعضی از چیزهایی را که دوست نداریم نمی‌بینیم و نمی‌شنویم. این در ادراکات حسی بود؛ زمانی هم كه انسان فکر می‌کند، معمولاً دنبال آن افکاری می‌رود که دوست دارد و همواره انتظار دارد که از آن افکار، نتیجه‌ای به سود خودش بگیرد. انسان راضی نمی‌شود فکرش را در آن چیزی به کار اندازد که سودی برایش ندارد. پس، از تجارب علمی روان‌شناختی استفاده می‌شود که چیزهایی را که انسان دوست ندارد، درباره‌اش فکر هم نمی‌کند.
﴿ صفحه 115 ﴾
در اینجا نیز مشخص است كه بصیرت، پیرو فکر صحیح است، و ما اگر فکر صحیح و ژرف داشته باشیم بصیرت پیدا خواهیم كرد؛ اما سخن بر سر آن است كه همه دلشان نمی‌خواهد دربارة بعضی‌ چیزها درست فکر کنند. ازاین‌رو، برخی از آیات قرآن، مردم را ملامت می‌کند که چرا فکر نمی‌کنند؟! از آیة شریفة أَفَلَا یَتَدَبَّرُونَ الْقُرْآنَ أَمْ عَلَی قُلُوبٍ أَقْفَالُهَا؛(83) «آیا آنها در قرآن تدبر نمی‌كنند یا بر دل‌هایشان قفل زده‌اند»، استفاده می‌شود كه یا به دل‌های انسان‌هایی قفل زده‌اند كه قرآن را نمی‌فهمند یا تدبر در آن نمی‌کنند. در موارد زیادی نیز قرآن كریم كسانی را که عقل‌شان را به‌کار نمی‌گیرند مذمت می‌کند: صُمٌّ بُكْمٌ عُمْیٌ فَهُمْ لاَ یَرْجِعُون؛(84) «آنها كران، گنگ‌ها و كوران‌اند، از‌این‌رو (از راه خطا) بازنمی‌گردند»، أَفَلاَ تَعْقِلُون؛(85) «آیا نمی‌اندیشید»، أَفَلاَ تَتَفَكَّرُون؛(86) «آیا فكر نمی‌كنید»، أَفَلاَ یَتَدَبَّرُون؛(87) «آیا تدبر نمی‌کنند»؟! ذكر این نكته‌ها در قرآن برای آن است كه انسان‌ها انگیزة فکر کردن در همه‌چیز را ندارند و فکرشان را تنها دربارة چیزهایی به‌کار می‌گیرند که دوست دارند و امید دارند که از آن‌ چیزها بهره‌ای به آنان برسد؛ و باز به همین دلیل است که کسانی نخست نتیجه می‌گیرند، آن‌گاه فکر می‌کنند؛ یعنی، نخست تا صورت
﴿ صفحه 116 ﴾
مسئله بیان می‌شود، آنان پاسخش را به دلخواه خود می‌دهند، بعد برای این پاسخ، دنبال دلیل می‌گردند. باز از همین نمونه افراد، كسانی هستند كه قرآن را به رأی خود تفسیر می‌كنند و حال‌آنكه در روایات، کسانی که قرآن را به رأی خود تفسیر می‌کنند، مذمّت شده‌اند. روایت معروفی را شیعه و سنی نقل کرده‌اند كه در قسمتی از آن آمده است: مَنْ فَسَّرَ القرآنَ بِرَأیِهِ فَلْیَتَبَوَّأْ مَقْعَدَهُ مِنَ النّار؛(88) «هركس قرآن را به رأی خویش تفسیر کند، پشت او از نار پر شود». معنای تفسیر به رأی آن است كه كسی آن چیزی را كه دلش می‌خواهد به قرآن نسبت می‌دهد. این مسئله نیز از صدر اسلام تاكنون نظایر زیادی داشته است. در نهج البلاغه، امیرالمؤمنین علیه السلام از مفسرانی شکوه می‌کند که قرآن را به رأی خود تفسیر می‌کنند و دلخواه خودشان را بر قرآن تحمیل می‌کنند.(89) این افراد ممكن است افرادی صاحب فكر، درایت و عقل نیز باشند، اما به‌گونه‌ای مقدمات را تنظیم می‌کنند و از شواهد بهره می‌برند كه بتوانند مطابق میل خودشان نتیجه بگیرند.
﴿ صفحه 117 ﴾

كتابنامه

1. قرآن كریم.
2. سید رضی، نهج البلاغه، ترجمة محمد دشتی، چ7، مشرقین، قم، زمستان 1379.
3. الأحسائی، ابن‌أبی‌جمهور، عوالی اللئالی، تحقیق الحاج آقا مجتبی العراقی، سیدالشهداء، قم، 1405ق.
4. البرقی، أحمد‌بن‌محمد‌بن‌خالد، المحاسن، تصحیح و تعلیق السید جلال‌الدین الحسینی (المحدث)، دار‌ الكتب الإسلامیة، تهران، 1330ش.
5. الحرانی، ابن‌شعبه، تحف العقول، تصحیح و تعلیق علی أكبر الغفاری، چ2، مؤسسة النشر الإسلامی التابعة لجماعة المدرسین، قم، 1404ق.
6. خمینی، سیدروح‌الله (امام)، صحیفة امامŠ، مؤسسة تنظیم و نشر آثار امام خمینیŠ، تهران، 1378.
7. ابن‌بابویه قمی (صدوق)، محمدبن‌علی‌بن‌حسن‌، الأمالی، مركز الطباعة و النشر فی مؤسسة البعثة، قم، 1417ق.
8. ، عیون أخبار الرضا†، تصحیح و تعلیق و تقدیم الشیخ حسین الأعلمی، مؤسسة الأعلمی للمطبوعات، بیروت، 1404ق.
﴿ صفحه 118 ﴾
9. ، كمال الدین و تمام النعمة، تصحیح و تعلیق علی‌اكبر الغفاری، مؤسسة النشر الإسلامی التابعة لجامعة المدرسین، قم، محرم الحرام 1405ق.
10. كلینی، محمدبن‌یعقوب، الكافی، تصحیح و تعلیق علی‌اكبر الغفاری، چ3، دار الكتب الإسلامیة، تهران، 1367.
﴿ صفحه 119 ﴾

نمایه‌ها

﴿ صفحه 121 ﴾
آیـات
بقره
أَفَلاَ تَعْقِلُونَ (44)..................................................................................... 116
خَتَمَ اللّهُ عَلَی قُلُوبِهمْ وَعَلَی سَمْعِهِمْ وَعَلَی أَبْصَارِهِمْ غِشَاوَةٌ وَلَهُمْ عَذَابٌ عظِیمٌ (7) 38, 98
صُمٌّ بُكْمٌ عُمْیٌ فَهُمْ لاَ یَرْجِعُونَ (18).................................................. 13, 116
صُمٌّ بُكْمٌ عُمْیٌ فَهُمْ لاَ یَعْقِلُونَ (171)........................................................... 13
كُن فَیَكُونُ (117)....................................................................................... 45
وَإِذَا لَقُواْ الَّذِینَ آمَنُواْ قَالُواْ آمَنَّا وَإِذَا خَلَوْاْ إِلَی شَیَاطِینِهِمْ قَالُواْ إِنَّا مَعَكْمْ إِنَّمَا نَحْنُ مُسْتَهْزِؤُونَ (14) 38
یُخَادِعُونَ اللّهَ وَالَّذِینَ آمَنُوا وَمَا یَخْدَعُونَ إِلاَّ أَنفُسَهُم وَمَا یَشْعُرُونَ (9)....... 100
آل عمران
هُوَ الَّذِی أَنزَلَ عَلَیْكَ الْكِتَابَ مِنْهُ آیَاتٌ مُّحْكَمَاتٌ هُنَّ أُمُّ الْكِتَابِ وَأُخَرُ مُتَشَابِهَاتٌ فَأَمَّا الَّذِینَ فِی قُلُوبِهِمْ زَیْغٌ فَیَتَّبِعُونَ مَا تَشَابَهَ مِنْهُ ابْتِغَاءَ الْفِتْنَةِ وَابْتِغَاءَ تَأْوِیلِهِ (7).......................................................................................................... 54, 55
﴿ صفحه 122 ﴾
نساء
أَفَلاَ یَتَدَبَّرُونَ القُرآن (82)......................................................................... 116
أَمْ یَحْسُدُونَ النَّاسَ عَلَی مَا آتَاهُمُ اللّهُ مِن فَضْلِهِ فَقَدْ آتَیْنَآ آلَ إِبْرَاهِیمَ الْكِتَابَ وَالْحِكْمَةَ وَآتَیْنَاهُم مُّلْكًا عَظِیمًا (54) 85

إِنَّ الْمُنَافِقِینَ فِی الدَّرْكِ الأَسْفَلِ مِنَ النَّارِ (145)......................................... 39
فَلاَ جُنَاْحَ عَلَیْهِمَا أَن یُصْلِحَا بَیْنَهُمَا صُلْحًا وَالصُّلْحُ خَیْرٌ (128).................... 49
مُّذَبْذَبِینَ بَیْنَ ذَلِكَ لاَ إِلَی هَـؤُلاء وَلاَ إِلَی هَـؤُلاء (143)............................. 39
وَدُّواْ لَوْ تَكْفُرُونَ كَمَا كَفَرُواْ فَتَكُونُونَ سَوَاء (89)................................... 75, 83
مائده
إِنَّمَا یُرِیدُ الشَّیْطَانُ أَن یُوقِعَ بَیْنَكُمُ الْعَدَاوَةَ وَالْبَغْضَاء فِی الْخَمْرِ وَالْمَیْسِرِ (91) 79
وَاتْلُ عَلَیْهِمْ نَبَأَ ابْنَیْ آدَمَ بِالْحَقِّ إِذْ قَرَّبَا قُرْبَانًا فَتُقُبِّلَ مِن أَحَدِهِمَا وَلَمْ یُتَقَبَّلْ مِنَ الآخَرِ قَالَ لَأَقْتُلَنَّكَ ... (27) 78
یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ مَن یَرْتَدَّ مِنكُمْ عَن دِینِهِ فَسَوْفَ یَأْتِی اللّهُ بِقَوْمٍ یُحِبُّهُمْ وَیُحِبُّونَهُ ... (54) 103
انعام
أَفَلاَ تَتَفَكَّرُونَ (50).................................................................................. 116
اعراف
وَلَهُمْ أَعْیُنٌ لاَّ یُبْصِرُونَ بِهَا (179)................................................................ 13
انفال
فَاتَّقُواْ اللّهَ وَأَصْلِحُواْ ذَاتَ بِیْنِكُمْ وَأَطِیعُواْ اللّهَ وَرَسُولَهُ إِن كُنتُم مُّؤْمِنِینَ (1)... 49
لِیَمِیزَ اللّهُ الْخَبِیثَ مِنَ الطَّیِّبِ (37).............................................................. 37
﴿ صفحه 123 ﴾
توبه
وَفِیكُمْ سَمَّاعُونَ لَهُمْ (47)........................................................................... 71
یوسف
هَـذِهِ سَبِیلِی أَدْعُو إِلَی اللّهِ عَلَی بَصِیرَةٍ أَنَاْ وَمَنِ اتَّبَعَنِی (108)........... 15, 101
رعد
كَذَلِكَ یَضْرِبُ اللّهُ الْحَقَّ وَالْبَاطِلَ (17)........................................................ 37
حجر
قَالَ فَاخْرُجْ مِنْهَا فَإِنَّكَ رَجِیمٌ (34)............................................................ 77
قَالَ لَمْ أَكُن لِّأَسْجُدَ لِبَشَرٍ خَلَقْتَهُ مِن صَلْصَالٍ مِّنْ حَمَإٍ مَّسْنُونٍ (33)............... 77
قَالَ یَا إِبْلِیسُ مَا لَكَ أَلاَّ تَكُونَ مَعَ السَّاجِدِینَ (32)..................................... 77
وَإِنَّ عَلَیْكَ اللَّعْنَةَ إِلَی یَوْمِ الدِّینِ (35)......................................................... 77
نحل
إِنَّمَا سُلْطَانُهُ عَلَی الَّذِینَ یَتَوَلَّوْنَهُ وَالَّذِینَ هُم بِهِ مُشْرِكُونَ (100)..................... 76
إِنَّهُ لَیْسَ لَهُ سُلْطَانٌ عَلَی الَّذِینَ آمَنُواْ وَعَلَی رَبِّهِمْ یَتَوَكَّلُونَ (99)................... 76
اسراء
قَالَ أَرَأَیْتَكَ هَـذَا الَّذِی كَرَّمْتَ عَلَیَّ لَئِنْ أَخَّرْتَنِ إِلَی یَوْمِ الْقِیَامَةِ لأَحْتَنِكَنَّ ذُرِّیَّتَهُ إَلاَّ قَلِیلاً (62) 79
كُلاًّ نُّمِدُّ هَـؤُلاء وَهَـؤُلاء مِنْ عَطَاء رَبِّكَ وَمَا كَانَ عَطَاء رَبِّكَ مَحْظُورًا (20). 39
طه
رَبِّ لِمَ حَشَرْتَنِی أَعْمَی وَقَدْ كُنتُ بَصِیرًا (125)........................................... 13
قال كَذَلِكَ أَتَتْكَ آیَاتُنَا فَنَسِیتَهَا وَكَذَلِكَ الْیَوْمَ تُنسَی (126)........................ 13
﴿ صفحه 124 ﴾
حج
أَفَلَمْ یَسِیرُوا فِی الْأَرْضِ فَتَكُونَ لَهُمْ قُلُوبٌ یَعْقِلُونَ بِهَا أَوْ آذَانٌ یَسْمَعُونَ بِهَا فَإِنَّهَا لَا تَعْمَی الْأَبْصَارُ وَلَكِن تَعْمَی الْقُلُوبُ الَّتِی فِی الصُّدُورِ (46) 12, 40, 96
نور
الزَّانِیَةُ وَالزَّانِی فَاجْلِدُوا كُلَّ وَاحِدٍ مِّنْهُمَا مِئَةَ جَلْدَةٍ وَلَا تَأْخُذْكُم بِهِمَا رَأْفَةٌ فِی دِینِ اللَّهِ إِن كُنتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَالْیَوْمِ الْآخِرِ... (2) 66
وَلْیَعْفُوا وَلْیَصْفَحُوا أَلَا تُحِبُّونَ أَن یَغْفِرَ اللَّهُ لَكُمْ وَاللَّهُ غَفُورٌ رَّحِیمٌ (22).......... 49
وَمَن لَّمْ یَجْعَلِ اللَّهُ لَهُ نُورًا فَمَا لَهُ مِن نُّورٍ (40)............................................ 16
روم
ثُمَّ كَانَ عَاقِبَةَ الَّذِینَ أَسَاؤُوا السُّوأَی أَن كَذَّبُوا بِآیَاتِ اللَّهِ وَكَانُوا بِهَا یَسْتَهْزِؤُون (10) 91
فَمَن یَهْدِی مَنْ أَضَلَّ اللَّهُ (29).................................................................... 41
قُلْ سِیرُوا فِی الْأَرْضِ فَانظُرُوا كَیْفَ كَانَ عَاقِبَةُ الَّذِینَ مِن قَبْلُ (42)............. 68
احزاب
یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا تَكُونُوا كَالَّذِینَ آذَوْا مُوسَی فَبَرَّأَهُ اللَّهُ مِمَّا قَالُوا وَكَانَ عِندَ اللَّهِ وَجِیهًا (69) 52
فاطر
إِنَّ الشَّیْطَانَ لَكُمْ عَدُوٌّ فَاتَّخِذُوهُ عَدُوًّا (6)..................................................... 76
ص
إِلَّا عِبَادَكَ مِنْهُمُ الْمُخْلَصِینَ (83)................................................................. 76
قال فَبِعِزَّتِكَ لَأُغْوِیَنَّهُمْ أَجْمَعِینَ (82).......................................................... 76
﴿ صفحه 125 ﴾
زمر
وَمَنْ یُضْلِلِ اللّهُ فَما لَهُ مِنْ هادٍ (23)........................................................... 41
جاثیه
أَفَرَأَیْتَ مَنِ اتَّخَذَ إِلَهَهُ هَوَاهُ وَأَضَلَّهُ اللَّهُ عَلَی عِلْمٍ وَخَتَمَ عَلَی سَمْعِهِ وَقَلْبِهِ وَجَعَلَ عَلَی بَصَرِهِ غِشَاوَةً ... (23) 41, 95, 99
محمد
أَفَلَا یَتَدَبَّرُونَ الْقُرْآنَ أَمْ عَلَی قُلُوبٍ أَقْفَالُهَا (24)........................................ 116
وَالَّذِینَ اهْتَدَوْا زَادَهُمْ هُدًی (17)......................................................... 40, 98
فتح
مُّحَمَّدٌ رَّسُولُ اللَّهِ وَالَّذِینَ مَعَهُ أَشِدَّاء عَلَی الْكُفَّارِ رُحَمَاء بَیْنَهُمْ (29).............. 65
حجرات
‌یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اجْتَنِبُوا كَثِیرًا مِّنَ الظَّنِّ إِنَّ بَعْضَ الظَّنِّ إِثْمٌ وَلَا تَجَسَّسُوا (12) 65
صف
فَلَمَّا زَاغُوا أَزَاغَ اللَّهُ قُلُوبَهُمْ (5).................................................................. 41
تغابن
إِنَّمَا أَمْوَالُكُمْ وَأَوْلَادُكُمْ فِتْنَةٌ وَاللَّهُ عِندَهُ أَجْرٌ عَظِیمٌ (15)................................ 81
یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِنَّ مِنْ أَزْوَاجِكُمْ وَأَوْلَادِكُمْ عَدُوًّا لَّكُمْ فَاحْذَرُوهُمْ وَإِن تَعْفُوا وَتَصْفَحُوا وَتَغْفِرُوا فَإِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَّحِیمٌ (14) 80, 82
﴿ صفحه 126 ﴾
﴿ صفحه 127 ﴾
روایـات

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله
أعدی عَدُوِّك نفسُك الَّتی بین جَنبیك........................................................ 81
ان للقرآن ظهرا وبطنا، ولبطنه بطن إلی سبعة أبطن...................................... 53
اِنّی‌ تاركٌ فیكُمُ الثّقلَینِ كتابَ اللهِ وعترتی‌ اهلَ بیتی‌؛ فإِنَّهُما لَنْ یفْتَرِقا حَتّی‌ یرِدَا عَلَی الْحَوض 24
فاتقوا فراسة المؤمن فإنه ینظر بنور الله الذی خلق منه............................... 22
لم یرسلنی الله تعالی بالرهبانیة ولكن بعثنی بالحنیفة السهلة السمحة........... 63
مَنْ فَسَّرَ القرآنَ بِرَأیِهِ فَلْیَتَبَوَّأْ مَقْعَدَهُ مِنَ النّار............................................. 117
مَنْ كُنْتُ مَوْلاهُ فَعَلیٌ مَوْلاه.......................................................................... 28
امام علی علیه السلام
أَلَا حُرٌّ یَدَعُ هَذِهِ اللُّمَاظَةَ لِأَهْلِهَا إِنَّهُ لَیْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِیعُوهَا إِلَّا بِهَا 60
إِنَّ قَوْماً عَبَدُوا اللَّهَ رَغْبَةً فَتِلْكَ عِبَادَةُ التُّجَّارِ وَإِنَّ قَوْماً عَبَدُوا اللَّهَ رَهْبَةً فَتِلْكَ عِبَادَةُ الْعَبِیدِ وَإِنَّ قَوْماً عَبَدُوا اللَّهَ شُكْراً فَتِلْكَ عِبَادَةُ الْأَحْرَارِ 60
﴿ صفحه 128 ﴾
إِنَّمَا بَدْءُ وُقُوعِ الْفِتَنِ أَهْوَاءٌ تُتَّبَعُ وَأَحْكَامٌ تُبْتَدَعُ یُخَالَفُ فِیهَا كِتَابُ اللَّهِ وَیَتَوَلَّی عَلَیْهَا رِجَالٌ رِجَالًا عَلَی غَیْرِ دِینِ اللَّهِ 29, 101
إِنِّی فَقَأْتُ عَیْنَ الْفِتْنَة.................................................................................. 50
صَبَرْتُ وَفِی الْعَیْنِ قَذًی وَفِی الْحَلْقِ شَجًا.................................................... 46
فَلَوْ أَنَّ الْبَاطِلَ خَلَصَ مِنْ مِزَاجِ الْحَقِّ لَمْ یَخْفَ عَلَی الْمُرْتَادِینَ وَلَوْ أَنَّ الْحَقَّ خَلَصَ مِنْ لَبْسِ الْبَاطِلِ انْقَطَعَتْ عَنْهُ أَلْسُنُ الْمُعَانِدِینَ وَلَكِنْ یُؤْخَذُ مِنْ هَذَا ضِغْثٌ وَمِنْ هَذَا ضِغْثٌ فَیُمْزَجَانِ فَهُنَالِكَ یَسْتَوْلِی الشَّیْطَانُ عَلَی أَوْلِیَائِهِ وَیَنْجُو الَّذِینَ سَبَقَتْ لَهُمْ مِنَ اللَّهِ الْحُسْنی 29, 35, 93

وَاعْرِضْ عَلَیْهِ أَخْبَارَ الْمَاضِینَ وَذَكِّرْهُ بِمَا أَصَابَ مَنْ كَانَ قَبْلَكَ مِنَ الْأَوَّلِینَ وَسِرْ فِی دِیَارِهِمْ وَآثَارِهِمْ فَانْظُرْ فِیمَا فَعَلُوا وَعَمَّا انْتَقَلُوا وَأَیْنَ حَلُّوا وَنَزَلُوا فَإِنَّكَ تَجِدُهُمْ قَدِ انْتَقَلُوا عَنِ الْأَحِبَّةِ وَحَلُّوا دِیَارَ الْغُرْبَةِ وَكَأَنَّكَ عَنْ قَلِیلٍ قَدْ صِرْتَ كَأَحَدِهِمْ فَأَصْلِحْ مَثْوَاكَ وَلَا تَبِعْ آخِرَتَكَ بِدُنْیَاك 67
وَاللَّهِ مَا مُعَاوِیَةُ بِأَدْهَی مِنِّی وَلَكِنَّهُ یَغْدِرُ وَیَفْجُرُ وَلَوْلَا كَرَاهِیَةُ الْغَدْرِ لَكُنْتُ مِنْ أَدْهَی النَّاسِِ 113
وَجَاهِدْ فِی اللَّهِ حَقَّ جِهَادِهِ وَلَا تَأْخُذْكَ فِی اللَّهِ لَوْمَةُ لَائِمٍ......................... 103
وَلَقَدْ قَالَ لِی رَسُولُ اللَّهِصلی الله علیه و آله إِنِّی لَا أَخَافُ عَلَی أُمَّتِی مُؤْمِناً وَلَا مُشْرِكاً أَمَّا الْمُؤْمِنُ فَیَمْنَعُهُ اللَّهُ بِإِیمَانِهِ وَأَمَّا الْمُشْرِكُ فَیَقْمَعُهُ اللَّهُ بِشِرْكِهِ وَلَكِنِّی أَخَافُ عَلَیْكُمْ كُلَّ مُنَافِقِ الْجَنَانِ عَالِمِ اللِّسَانِ یَقُولُ مَا تَعْرِفُونَ وَیَفْعَلُ مَا تُنْكِرُونَ...................... 72
امام حسین علیه السلام
أنتَ حُرٌ كما سُمِّیْتَ فی الدُّنیا والآخرة....................................................... 60
﴿ صفحه 129 ﴾
امام باقر علیه السلام
اَعرِضْ نَفْسَكَ عَلی كِتَابِ اللّهِ فَاِنْ كُنْتَ سالِكاً سَبیلَهُ زاهِداً فی تَزْهیدِهِ راغِباً فی تَرْغیبِهِ خائِفاً مِنْ تَخْویفِهِ فَاثْبُتْ وَاَبْشِرْ فَاِنَّهُ لا یَضُرُّكَ ما قیلَ فِیكَ وَاِنْ كُنْتَ مُبائِنا لِلْقُرآنِ فَمَاذَا الَّذی یَغُرُّكَ مِنْ نَفْسِكَ............................................... 105
وَاعْلَمْ بِاَنَّكَ لا تَكوُنُ لَنا وَلِیّا حَتّی لَوِ اجْتَمَعَ عَلَیْكَ اَهْلُ مِصْرِكَ وَقَالُوا اِنَّكَ رَجُلٌ سوءٌ لَمْ یَحْزُنْكَ ذلِكَ وَلَوْ قالوا اِنَّكَ رَجُلٌ صالِحٌ لَمْ یَسُرَّكَ ذلِكَ وَلكِنْ اَعْرِضْ نَفْسَكَ عَلی كِتابِ اللّهِ.................................................................. 104
امام صادق علیه السلام
إن التقیة دینی ودین آبائی......................................................................... 47
﴿ صفحه 130 ﴾
﴿ صفحه 131 ﴾
نـام‌هـا
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله......... 11, 15, 18, 23, 24,25, 26, 27, 28, 43, 45, 50, 51, 53, 63, 65, 71, 72, 81, 101, 107, 113, 115
امام علی علیه السلام ................... 11, 18, 24, 26,
27, 28, 29, 30, 35, 43, 45, 46, 47, 48, 50, 60, 67, 68, 71, 93, 103, 113, 114, 115, 117
امام حسن علیه السلام ................................... 103
امام حسین علیه السلام ....................... 25, 48, 60
امام باقر علیه السلام ...................................... 104
امام صادق علیه السلام .................................... 47
امام عصرعجل الله تعالی فرج الشرف............... 23, 37, 107, 109
آدم علیه السلام ............................ 77, 78, 79, 82
ابراهیم علیه السلام .......................................... 85
موسی علیه السلام ........................................... 52
ابلیس (شیطان).................. 76, 77, 78,
79, 80, 82, 84, 85, 93
ابن‌ابی‌جمهور الاحسائی...... 53, 81, 117
ابن‌بابویه قمی، محمدبن‌علی (شیخ صدوق) 25, 28, 60
ابن‌شعبه الحرانی............................ 104
ابوبکربن‌ابی‌قحافه............................ 33
ابوذر غفاری.................................... 33
انور سادات..................................... 107
برقی، احمدبن‌محمدبن‌خالد......... 22, 47
بروجردی، سیدحسین....................... 46
بنی‌قریظه........................................ 50
پهلوی (رژیم)................................ 108
﴿ صفحه 132 ﴾
جابربن‌یزید جعفی.......................... 104
جمال عبدالناصر............................. 107
جنگ بدر.................................. 26, 46
جنگ جمل............................... 26, 27
جنگ جهانی دوم............................. 87
جنگ حنین..................................... 46
جنگ صفین..................... 26, 50, 113
جنگ نهروان................................... 50
حجاج‌بن‌یوسف.......................... 47, 48
حربن‌یزید ریاحی.............................. 60
خامنه‌ای، سیدعلی. 11, 16, 19, 49, 53,88, 97, 101, 107, 108, 109, 110, 111
خبرگان قانون اساسی........................ 57
خلفای راشدین........................ 32, 113
خمینی، سیدروح‌الله.... 11, 24, 25, 26, 33,34, 46, 56, 70, 73, 92, 107, 108, 109
خوارج............................................. 50
دشتی، محمد................................... 30
زبیربن‌عوام...................................... 27
سعیدبن‌جبیر.............................. 47, 48
سلمان فارسی.................................. 33
سید رضی................... 29, 35, 46, 50,
60, 67, 72, 93, 101, 103, 114, 117
شورای نگهبان.......................... 56, 57
طالقانی، سیدمحمود....................... 109
عثمان‌بن‌عفان........................... 27, 46
عمربن‌خطاب................................... 33
عمرو عاص........................... 114, 115
قابیل.............................................. 78
کاشف‌الغطاء، جعفر........................... 33
کرکی، علی‌بن‌حسین (محقق کرکی) 33
کلینی، محمدبن‌یعقوب..................... 63
مالک اشتر..................................... 114
مجلس خبرگان رهبری.................... 97
مجلس شورای اسلامی.................... 57
محمدبن‌ابی‌بکر................................ 71
مطهری، مرتضی.............................. 97
معاویة‌بن‌ابی‌سفیان................ 113, 114
مکارم شیرازی، ناصر........................ 12
مهاجرانی، عطاءالله........................... 64
هابیل.............................................. 78
یزیدبن‌معاویه................................... 25
﴿ صفحه 133 ﴾
اماکن
اروپای مرکزی................................................................................................... 87
اسرائیل............................................................................................................ 107
امریکا................................................................................................................ 70
ایران............................................................................................. 33, 43, 70, 108
عراق................................................................................................................. 43
فرانسه............................................................................................................. 108
کربلا................................................................................................................ 48
مدینه................................................................................................................ 50
﴿ صفحه 134 ﴾
﴿ صفحه 135 ﴾
کتب
الامالی............................................................................................................... 60

الکافی............................................................................................................... 63
المحاسن..................................................................................................... 22, 47
تحف العقول............................................................................................ 104, 105
صحیفة امام علیه السلام ..................................................................................................... 70
عوالی اللئالی........................................................................................ 53, 81, 117
عیون اخبار الرضا علیه السلام ............................................................................................. 28
کمال الدین وتمام النعمة.................................................................................... 25
نهج البلاغه............. 27, 29, 30, 35, 46, 50, 60, 67, 72, 93, 101, 103, 114, 117
وصیت‌نامة الهی ـ سیاسی امام خمینی رحمه الله............................................................... 24