فهرست کتاب


شرح دعای کمیل

استاد حسین انصاریان

شناسه کتاب

﴿صفحه 3﴾
شـــــرح دعـــــــای كمــــــیل
انصاریان، حسین، 1323 ـ
نام كتاب : …شرح دعای كمیل
مؤلف : …استاد حسین انصاریان
ناشر : …دارالعرفان
چاپ : …نیایش
لیتوگرافی…جوادالائمه(ع)
نوبت چاپ : …اول زمستان 1381
تیراژ : …3000 جلد
قطع : …وزیری
قیمت : …2500 تومان
مراكز پخش : 1 ـ قم، خیابان صفائیه، كوچه ی بیگدلی، كوچه ی شیرین، انتهای كوچه، درب مقابل، پلاك 131، دار العرفان، تلفن 7735357
2 ـ تهران، میدان قیام، خیابان ری، كوچه ی رقیب دوست، حسینیه ی محبین الأئمه، مؤسسه ی مذهبی عرفان، تلفن 3121188
كلیه حقوق محفوظ و در انحصار ناشر است
شابك : 7 - 0 - 94738 - 964
ISBN : 964 - 94738 - 0 - 7
تحقیق : محمد جواد صابریان
ویرایش : محمد جواد صابریان
منبع : عبد الرضا محیی الدینی
ناشر : دارالعرفان
زبان : فارسی
تعداد مجلدات : 1
تعداد صفحات : 576
نوبت چاپ : دوم: مهر 1382
قطع : وزیری
شرحی محققانه بر دعای کمیل حضرت امیر المومنین علی بن ابیطالب علیه السلام شامل مراحل شکل گیری حیات انسانی, کرامت مقربین, دعا در قران و روایات, لطایف بسم الله..., جلوه ای از رحمت حق, گناه, توبه, موانع استجابت دعا, شفاعت, تواضع, مقربین, آمرزش گناه, معنای بلا, اوصاف نفس, جهل و شهوت, تکالیف و وظایف, حجت های حق بر انسان, رحمت و لطف و کرامت حق, اسم اعظم, زبان, تکالیف ملکوتی و دقایق عرشی...
منبع: سایت erfan.ir

سخن ناشر

دعا، سخن گفتن انسان با پروردگار و وسیله ی ارتباط مخلوق با خالق به شمار می رود. بزرگان از عرفاء از دعا به عنوان التزام عملی به توحید نام برده اند ; لذا انبیای عظام و اهل بیت كرام، به این امر اهمیّت فراوانی می دادند.
در بین ادعیه ی وارده از این منابع فیض، اهل دل از دعای كمیل به جهت دارا بودن مضامین عالی و عرفانی، به عنوان « انسان الأدعیه » نام برده اند.
دعای كمیل، بر اساس روایات وارده، از افق دانش نبوت پیامبری چون حضرت خضر (علیه السلام) و امامت معصومی چون امیرالمؤمنین (علیه السلام) طلوع كرده است و اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام) نیز به این دعا عنایت ویژه ای داشتند. از دعای كمیل می توان به عنوان مكتبی جامع و بحری عمیق از مسائل عالی الهی، عرفانی و انسانی نام برد.
لذا برای پی بردن به حقایق مطروحه در این دعا نیازمند به شرحی حول این دعا می باشیم ; زیرا بی مدد شرح و توضیح به گوهرهای نهفته در این صدف الهی پی نخواهیم برد.
اندیشمند فرزانه، استاد عالیقدر، حضرت حجة الاسلام والمسلمین حاج شیخ حسین انصاریان

﴿صفحه 18﴾
با عنایت به منابع اصیل اسلامی و با توجه به این كه معظم له خود از ایام كودكی پیوندی عمیق با این دعا داشته اند و همیشه اهتمام به قرائت به این دعا و توجه خاصی به برپایی و زنده نگاه داشتن این دعا در بین مردم نموده اند، شرحی جامع، مستند و علمی بر اساس مبانی قرآنی، روایی و عرفانی بر این دعا نوشته اند.
این شرح با توجه به پیوند روحی و عاطفی مؤلف با این دعای شریف و با نظر به این كه برگرفته شده از قلم عالمانه ی ایشان می باشد، شرحی پرنكته و معنوی به شمار می رود.
امید است برای اهل تحقیق، دری برای ورود به این گنجینه ی الهی و برای اهل حال، سفره ای پربار از حقایق معنوی باشد.
واحد تحقیقات دار العرفان

﴿صفحه 19﴾

پیش گفتار

این فقیر در سن یازده سالگی همراه پدرم در شبهای ماه مبارك رمضان در یكی از جلسات معروف مذهبی تهران شركت می كردم، در آن جلسه مرحوم آیت الله حاج سید محمد مهدی لاله زاری كه عالمی عامل و وارسته بود، با بیانی سحرانگیز معارف الهی را جهت هدایت مردم بیان می كرد و شبهای جمعه دعای شریف كمیل را با لحن ملكوتی و قلبی سوزان و چشمی اشك ریزان در تاریكی مطلق قرائت می كرد بصورتی كه كسی در آن دعا شركت نداشت مگر اینكه تحت تأثیر آن دعای معنوی و لحن پرشور و پر سوز آن مرد خدا قرار می گرفت.
من هم مانند دیگر مردم از طریق عاشقانه خواندن او مجذوب این دعای با عظمت شدم، دعایی كه از افق قلب مولای عارفان و امام عاشقان برای تصفیه ی جان مردم و زمینه سازی برای توبه ی گنهكاران طلوع كرده است.
اول باری كه این دعا را در آن مجلس شنیدم پس از سه روز بتوفیق حق حفظ نمودم و شبهای جمعه در میان خانواده یا جمع دوستان همكلاسی خود می خواندم.
پس از آنكه به حوزه ی علیمه ی قم مشرف شدم و مدتی از تحصیلاتم گذشت

﴿صفحه 20﴾
و به عنایت خدای سبحان به عرصه ی تبلیغ وارد شدم بر خود لازم دانستم كه شبهای جمعه جلساتم را به خواندن این دعا برگزار كنم و پس از گذشت مدتی اندك جلسات دعایم در همه ی ایران و خارج از كشور خواستاران زیادی پیدا كرد و شركت مردم بیش از حد تصور شد. و مردم نتایج مهمّی هم از این جلسات گرفته كه سخن گفتن از آن نتایج كتاب جدائی می طلبد.
در شب ولادت مولای متقیان، جناب حجة الاسلام و المسلمین رحیمیان از من درخواست نمود كه جهت استفاده ی مردم شرحی بر این دعا بنویسم تا مردم با خواندن این شرح با معرفتی بیشتر به بن دعا توجه كنند و با بصیرت در جلسات مربوطه به این دعا شركت نمایند.
اینجانب به لطف حضرت حق به شرح این دعا در حد بضاعت موفق شدم و اینك این شرح دعای كمیل و این همت شما در استفاده از آن.
در پایان از زحمات دوستان واحد تحقیقات مؤسسه ی دار العرفان كه زحمات ویراستاری و آماده سازی این شرح را برای چاپ متقبل شده اند تشكر می نمایم.
فقیر حسین انصاریان

﴿صفحه 21﴾