فهرست کتاب


دشمن شناسی(شناخت دشمن و روش های مقابله با آن)

از منظر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی)

نابودی صهیونیسم از علل دشمنی دشمنان با ما

همان کسانی که پانزده یا بیست سال قبل، دولت صهیونیست را بعنوان دولت غاصب، مورد قطع رابطه و محاصره ی اقتصادی قرار داده بودند، امروز برای ایجاد ارتباط اقتصادی با او، مسابقه میگذارند! این، همان انفعال است. فشار گوناگون دستگاههای متمرکز استکبار، چه از لحاظ تبلیغات و چه از لحاظ مسائل اقتصادی و غیره، به قدری بر اینها به طور متوالی وارد می آید، که احساس میکنند ناچارند عقب نشینی کنند، و عقب نشینی میکنند. این، خودباختگی و انفعال در زمینه ی مسائل سیاسی است.
از دیدگاه آمریکا و مستکبرین، یکی از جرمهای بزرگ جمهوری اسلامی ایران این است که در مسائل جهانی، تحت تأثیر نظر آمریکا و امثال آمریکا قرار نمیگیرد. امروز شما نگاه کنید. یک مثال واضحش، مساله فلسطین است. روی کشورهای عرب و بسیاری از کشورهای اسلامی فشار آوردند که مسأله ی فلسطین را ندیده بگیرند و متأسفانه بسیاری از دولتها هم تحت تأثیر این فشار قرار گرفتند و آن را قبول کردند. اما جمهوری اسلامی، حرف صریح خود را در یک جمله رسا و روشن بیان کرده است که همه ی منصفین عالم، آن را قبول میکنند. آن جمله این است که فلسطین متعلق به مردم فلسطین است. یکی دیگر ان علل دشمنیهای استکبار با ما، همین موضوع است که گفته ایم: دولت غاصب صهیونیست، باید بساط خود را جمع کند. یهودیها میتوانند در فلسطین بمانند، اما حکومت در فلسطین، متعلق به ملت فلسطین و فلسطینیهاست و آنها، مثل همه ی کشورهای دیگر، هرکس را خواستند آنجا نگه میدارند. اما دولت صهیونیست، دولت غاصبی است. این، موضع ما در قبال مسأله ی فلسطین است. امام راحل، بارها این موضع را اعلام کرده اند و نظر قطعی جمهوری اسلامی ایران است. این را ما گفته ایم و باز هم خواهیم گفت. اعلام این موضع، از موضوعهایی است که دشمنان استکباری را از ما عصبانی میکند.( بیانات در خطبه های نماز جمعه تهران 14/3/1372)

صهیونیسم، دشمن اصلی ملت ایران

ملت ایران، در شناخت دشمن اصلی، اشتباه نخواهد کرد. این را همه ی مردم دنیا بدانند. دشمن اصلی، در مقابل نظام جمهوری اسلامی و ملت ایران، اولا صهیونیستها هستند که میدانند از نظر ملت ایران، رژیم غاصب آنها در فلسطین، یک رژیم غیر مقبول و شناخته نشده و غیررسمی و رو به اضمحلال است. بیشتر دشمنیها هم، از طرف آنهاست. سرمایه داران صهیونیست، در اطراف دنیا، مخصوصا در آمریکا و اروپا، مشغول فعالیتند. رادیوها، روزنامه ها، وسایل ارتباط جمعی و بسیاری از امکانات، در اختیار آنهاست و علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی و ملت ایران، فعالیت میکنند. دشمن دیگر هم، رژیم آمریکاست که در واقع، روی دیگر این سکه است. آن دشمنی هم، بخاطر این است که پایگاه عظیم اقتصادی و سیاسی و نظامی آمریکا در ایران- که آن را پیش بینی کرده و ترتیب داده بود از دستش رفته است.( بیانات در دیدار جمع کثیری از بسیجیان سراسر کشور 30/8/1375)
* * *
اتحاد نامقدس زمامداران آمریکا با غاصبان صهیونیست سرزمین فلسطین علیه ملت ایران، برای این ملت یک افتخار است. ما افتخار میکنیم که زشتروی ترین و سیاهکارترین عناصر سیاسی دنیا، با ملت و دولت ایران مخالفند. بگذار مخالف باشند! هر کس که قلدران عالم از او تعریف کنند، باید احساس خجلت کند. هر کس که سیاهکاران عالم از او بد بگویند، باید افتخار کند. سیاهکاران، از هر که ضد سیاهکاری است، ناراحتند. دولت جمهوری اسلامی و ملت ایران، افتخار میکنند که با زور و غصب کنار نمی آیند. رژیم غاصب صهیونیست تروریست نژادپرست را یک روز هم نپذیرفته اند و نخواهند پذیرفت. هرکس که از زورگویان حمایت میکند، سیاهکار است. ملت ایران، در طول این هفده سال توانسته است ثابت کند که قدرتمند، رشید و صبور است. راه خود را با طمأنینه، آرامش و با اتکای به نفس ادامه میدهد. هفده سال پیش، ملت ما، این ارتش، این نیروی هوایی، این نظم و سطح عالی دانش در نیروهای مسلح و این دانشجو و استاد و چنین فرماندهان و مسئولان دانشگاهی را نداشت، و این، آسان به دست نیامده است. تلاشها و کوششها شده است. ان شاء الله، از این هم پیشتر خواهیم رفت. نیروهای مسلح، روزبه روز، به هدفهای خود نزدیکتر خواهند شد، و روز به روز تواناییهای بیشتری به دست خواهند آورد. این تواناییها، فقط توانایی نظامی نیست. توانایی علمی، صنعتی و روحی هم هست. اتکای به نفس هم هست. دشمن هرچه میتواند، تلاش کند. بانوی ما، زینب کبری علیهاالسلام خطاب به سیه روی ترین انسانهای زمان خود فرمود: «کد کیدک، واسع سعیک فوالله لا تمحوا ذكرنا» دلم از تو چون برنجد که به وهم در نگنجد که جواب تلخ گویی تو بدین شکر دهانی. امروز ملت ایران و مسئولان این کشور، همان سخن را به دشمنان زورگو و یاوه گوی جمهوری اسلامی میگویند. آنهایی که در موضع مسئولان کشور آمریکا یا هر گوشه دیگر دنیا، علیه ملت ایران سخنان یاوه میگویند و زشتیهای خودشان را به ملت و دولت ایران نسبت میدهند، خودشان تروریست و زورگویند. آنان بدکاره و نژادپرستند. آنان از حل کردن ابتدایی ترین مشکلات اجتماعی خود، یعنی مسأله ی نژاد و سیاه و سفید، عاجزند. امروز همین سخنان را ملت و نظام ایران خطاب به آنها میگوید: «کد کیدک. واسع سعیک. فوالله لاتمحوا ذكرنا.» مگر شما میتوانید کمترین آسیبی به جمهوری اسلامی برسانید؟! شما خواهید مرد. شما خواهید رفت. شما مانند آن امپراتوری دیگر، زایل خواهید شد و پرچم اسلام روزبه روز، برافراشته تر خواهد شد. ملت ایران و هرکس که متمسک به اسلام است، روزبه روز زنده تر خواهد شد.( بیانات در مراسم صبحگاه «نیروی هوایی» 26/9/1374)
* * *
گناه جمهوری اسلامی این است که این حرف را میزند! جمهوری اسلامی بر خلاف دولتهای دیگر که از ترس یا با تطمیع آمریکا همین حرف حق را کتمان کرده و پوشیده داشتند، این حرف را به صراحت میزند و میگوید حق، حق است و باطل، باطل است. ما نمیتوانیم انکار کنیم که ملت فلسطین وجود داشته، ولی امروز آواره است. نمیتوانیم انکار کنیم که سرزمین فلسطین، از مردم فلسطین غصب شده است؛ آن هم نه با یک روش ظاهرا بانزاکت، بلکه با کشتار و آدمکشی و فریب و دروغ و اعمال زور و سفاکی و قتل عام. دولت اسرائیل با قتل عام و غدر و فریب و سفاکی و لگد زدن به ارزشهای انسانی به وجود آمد. حقوق یک ملت در مقابل پای مهاجرین صهیونیست که وارد فلسطین اشغالی شدند، قربانی شد. در طول قریب پنجاه سالی که از عمر این دولت جعلی میگذرد، دائما سرکوب و قتل نفس و دروغ و فریب و تجاوز و حمله به انسانها و بیگناهان، مایه ی حیات و تداوم زندگی آن بوده است.( بیانات در دیدار با مردم مشهد و زائران حضرت علی بن موسی الرضا (ع) در صحن حضرت امام خمینی(ره) 14/1/1375)

توطئه های دشمن صهیونیسم علیه نام حکومت اسلامی

صهیونیستها وقتی میخواهند به جمهوری اسلامی بدگویی کنند میگویند حکومت اسلامی! به نظر آنها حکومت اسلامی فحش است. ما افتخار میکنیم، تواضع میکنیم و میگوییم ما کجا و حکومت اسلامی کجا؟ ما هنوز بسیار با حکومت اسلامی فاصله داریم. انشاءالله در راهش هستیم. ما رسیدن به حکومت اسلامی را یک آرزوی بزرگ و یک نقطه ی رفیع میدانیم. اما آنها بعنوان فحش با آن برخورد میکنند. میخواهید صهیونیست لجوج عنود دنیاطلب قسی القلب ضدمسلمان ضدبشر نژادپرست از حکومت اسلامی خشنود باشد؟ معلوم است که بدش می آید. اما مسلمان چرا باید بدش بیاید؟ آنچه که من احساس میکنم، در صحنه ی دنیای اسلام این است. بنده میبینم که ملتهای مسلمان بیدارند و بیدارتر شده اند. ملتهای مسلمان، آن حالت ضعف مزمن و تسلیم مزمنی را که در طول صد و پنجاه یا دویست سال بر آنها تحمیل شده بود، بتدریج کنار گذاشتند. این موضوع، بسیار مهم است. خود این، عید است. ملتهای مسلمان، آن حالت خودباختگی و رنگ باختگی در مقابل غرب را بکلی کنار گذاشتند. راز حرکت و پیشرفت یک ملت به سمت عروج معنوی و مادی همین است. اول باید به خود ایمان بیاورد و خودباختگی را کنار بگذارد. اگر به خود اعتقاد پیدا کرد و احساس نمود که به آقابالاسری از ملتها و دولتهای بیگانه نیاز ندارد و خود را در مقابل آنها کوچک و حقیر و ناچیز نداند، راه پیشرفت در مقابلش باز میشود. اگر ملتی، مثل بچه مکتبیهای قدیم- که اگر میخواستند یک کلمه حرف بزنند، باید از آخوند مکتبی اجازه میگرفتند. چشمش به این باشد که دولتهای دیگر چه میگویند و نظام دلخواه آمریکاییها چیست؛ تا ابد به جایی نخواهد رسید. روحیه ی اسلامی، روحیه ی تسلیم را از ملتها گرفته و آنها را بیدار کرده و به خود متکی و معتقد ساخته است. این، آن امید بزرگی است که مشاهده میشود. امروز وقت آن است که دولتهای اسلامی از این روحیه ی ملتها استفاده کنند، خودشان را به ملتها متکی نمایند و با دولتهای بزرگ، مثل شرکا یا رقبای همسنگ حرف بزنند؛ نه اینکه برای آنها اولویت قائل شوند.( بیانات در دیدار کارگزاران و مسئولان نظام در روز عید سعید فطر 11/12/1373)