فهرست کتاب


دشمن شناسی(شناخت دشمن و روش های مقابله با آن)

از منظر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی)

انگیزه ی تمام نشدنی ملت در برابر دشمن

ملت ایران کاری کنند که انگیزه ی تمام نشدنی آنها برای دشمن مشخص شود؛ این، دشمن را مأیوس میکند. دشمن اگر احتمال بدهد که با جنجال آفرینی و با غوغا و تبلیغات توانسته انگیزه ی مردم را ضعیف کند، امیدش بیشتر میشود، تهاجمش شدیدتر میشود. باید دشمن احساس کند که انگیزه ی این ملت تمام نشدنی است، و این در دور دوم انتخابات خودش را باید نشان بدهد، و این ان شاء الله به توفیق الهی و به دست قدرت الهی و تأثیر پروردگار در دلهای مردم بعون الله تعالی انجام خواهد گرفت؛ ملت ایران این بار هم اقبال نشان خواهد داد.( بیانات در دیدار گروه کثیری از کارگران و کارآفرینان 4/2/1387)

حرکت خودجوش ملت در برابر جدیت دشمن

مردم وقتی احساس میکنند دشمن در مقابل نظام اسلامی ایستاده است، می آیند توی میدان. این حرکت ایمانی است، این حرکت قلبى است؛ این چیزی است که انگیزه ی خدایی در آن وجود دارد، دست قدرت خداست، دست اراده ی الهی است؛ این چیزها دست من و امثال من نیست. دلها دست خداست. اراده ها مقهور اراده ی پروردگار است. وقتی حرکت خدایی شد، برای خدا شد، اخلاص در کار بود، خدای متعال اینجور دفاع میکند.( بیانات در دیدار فرمانده و پرسنل نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران 19/11/1388)

یأس دشمن به واسطه ی حضور همه جانبه و وسیع مردم

استقامت و استحکامتان را حفظ کنید. دشمنها خیال میکردند که در خلأ وجود حضرت امام (ره) خواهند توانست شیطنت و شرارت کنند. الحمدلله حضور مردم، آنها را مأیوس کرد. نباید صرفا به حضور مردم در شهرها که به مناسبت ایام عزاداری امام انجام میشود، اکتفا کرد. عامه ی مردم حضورشان همین است؛ ولی حضور شما در مراکز خدمت تان است. باید قوی و محکم، با سوداگران مرگ و بدخواهان و توطئه گران، در محدوده ی مسئولیت و قلمرو فعالیت کمیته ی انقلاب اسلامی، برخورد کنید. باید نشان دهید که امت امام و فرزندانش، این نکته را از او یاد گرفته اند که همیشه خدا را شاهد و ناظر اعمال خود بدانند، و اگر امامشان در قید حیات نیست، خدای امامشان با آنهاست. مسئولیتها و مأموریتها را خیلی قوی و محکم و با قاطعیت کامل و با حضور وسیع و همه جانبه انجام دهید و دشمن را مأیوس کنید. نوع دشمنیهایی که علیه نظام ما میشد، در تاریخ نظامهای انقلابی دنیا بی سابقه است. در کجا سراغ دارید که بلوک شرق و غرب متفقا با همدیگر تصمیم بگیرند به دولتی کمک نکنند و به دشمن او کمک برسانند؟! معمولا اینگونه است که اگر به کشوری توسط قدرتی فشار وارد شد، بلوک دیگر با کمکهای خود سعی میکند فشار وارد شده را خنثی کند. کشور ما در دوران سختیهای خود، از هر دو بلوک تحت فشار بود. هشت سال جنگ تحمیلی، مصداق بارز اینگونه فشارهاست.( بیانات در مراسم بیعت فرماندهان و پرسنل منتخب نیروهای سه گانه و وزارت دفاع 18/3/1368)