فهرست کتاب


دشمن شناسی(شناخت دشمن و روش های مقابله با آن)

از منظر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی)

اتخاذ روشهای گوناگون توسط مردم برای مقابله با دشمن

ساده اندیشی و ساده لوحی است که کسی خیال کند ما در خارج از مرزهای خودمان بلکه در داخل مرزها هیچ دشمن و بدخواهی نداریم و کسی علیه ما کار نمیکند! مگر ما از همه ی ملتها و دولتها و همه ی جوامعی که در طول تاریخ بوده اند، مستثنی هستیم؟ آنها همه دشمن داشته اند، ما هم دشمن داریم. آنها در مقابل دشمن، روشهای گوناگونی را اتخاذ کردند که سرنوشتشان را رقم زده است. بعضی هوشیارانه و مدبرانه و حکیمانه و سرسختانه ایستادند و پیروز شدند؛ بعضی هم سست عنصری و زودباوری و سهل اندیشی و ساده لوحی به خرج دادند و شکست خوردند! ما باید درس بگیریم. خوشبختانه گذشته خود از همین درسها و تجربه ها پر است.( پیام به ملت شریف ایران به مناسبت حلول سال نو 1/1/1377)
***
سالها این ملت در سختیهای ناشی از سلطه ی بیگانه گذراند تا اینکه زمینه برای انقلاب اسلامی آماده شد. رهبری حکیم، پرقدرت، با اراده و عزم راسخ و نافذ در همه ی دلها، در میان مردم به وجود آمد و وارد میدان شد؛ ملت هم تجربه پیدا کرده بودند؛ لذا انقلاب اسلامی شکل گرفت این دفعه ترفند دشمن بی اثر ماند؛ چون ملت و رهبران در انقلاب اسلامی تجربه پیدا کرده بودند. در دوره ی مشروطه، رهبران و مردم نمیدانستند کمین بیگانگان با آمادگیهای قبلی چقدر خطرناک است؛ لذا حصارهای خودشان را برچیدند و مهیای قبول حمله ی دشمن شدند؛ دشمن هم آمد و هر کار خواست، در این کشور کرد. این دفعه در انقلاب اسلامی، با استفاده ی از تجربه ی مشروطیت، هم ملت ما، هم رهبران روحانی ما و هم روشنفکران صادق ما فهمیدند که باید حصار معنوی۔ یعنی حصار ایمان، ارزشهای انقلابی و حصار بیداری- را در مقابل توطئه های دشمن محکم نگه دارند.( بیانات در دیدار اعضای اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان 24/12/1383)
***
ما باید تلاش کنیم که خودمان را به آن الگو نزدیک نماییم. باید تلاش کنیم که نظام اسلامی را هم به آن نمونه ی کامل نزدیک کنیم. این، وظیفه ی ماست. مادام که در راه این وظیفه حرکت کنید، هیچ یک از قدرتهای عالم نه آمریکا و نه غیر آمریکا قادر به این نخواهند بود که بتوانند بر شما فائق آیند و غالب شوند. ممکن است ضربه بزنند، اذیت کنند، موذیگری کنند اینها هست. از دشمن که توقع محبت و ملاطفت نمیشود داشت! اما، بر شما مسلط و غالب نخواهند شد و نمیتوانند شما را از حرکت تان به سمت كمال بازدارند. بر شما علو پیدا نخواهند کرد.(بیانات در دیدار مسئولان کشوری و لشکری، به مناسبت «عیدغدیر» 19/3/1372)

انگیزه ی تمام نشدنی ملت در برابر دشمن

ملت ایران کاری کنند که انگیزه ی تمام نشدنی آنها برای دشمن مشخص شود؛ این، دشمن را مأیوس میکند. دشمن اگر احتمال بدهد که با جنجال آفرینی و با غوغا و تبلیغات توانسته انگیزه ی مردم را ضعیف کند، امیدش بیشتر میشود، تهاجمش شدیدتر میشود. باید دشمن احساس کند که انگیزه ی این ملت تمام نشدنی است، و این در دور دوم انتخابات خودش را باید نشان بدهد، و این ان شاء الله به توفیق الهی و به دست قدرت الهی و تأثیر پروردگار در دلهای مردم بعون الله تعالی انجام خواهد گرفت؛ ملت ایران این بار هم اقبال نشان خواهد داد.( بیانات در دیدار گروه کثیری از کارگران و کارآفرینان 4/2/1387)

حرکت خودجوش ملت در برابر جدیت دشمن

مردم وقتی احساس میکنند دشمن در مقابل نظام اسلامی ایستاده است، می آیند توی میدان. این حرکت ایمانی است، این حرکت قلبى است؛ این چیزی است که انگیزه ی خدایی در آن وجود دارد، دست قدرت خداست، دست اراده ی الهی است؛ این چیزها دست من و امثال من نیست. دلها دست خداست. اراده ها مقهور اراده ی پروردگار است. وقتی حرکت خدایی شد، برای خدا شد، اخلاص در کار بود، خدای متعال اینجور دفاع میکند.( بیانات در دیدار فرمانده و پرسنل نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران 19/11/1388)