فهرست کتاب


دشمن شناسی(شناخت دشمن و روش های مقابله با آن)

از منظر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی)

حرکت ملت، فراتر از تحلیلهای دشمن

این ملت بحمدالله، روش و حرکت و پیشرفتش، هنوز بسیار فراتر از تحلیلهای دشمنان است. ما در تحلیلها و اظهارنظرهایشان میبینیم که چقدر نسبت به فهم واقعیات این کشور، بر خطا و در غلط و اشتباه هستند. خوب؛ همان تحلیلها و تصمیم گیریهای خطا را به آنها املا میکنند و تصمیم گیری خطا هم، شکست را بر آنها تحمیل میکند. لذا، پشت سر هم شکست میخورند؛ چون ملت، انقلاب و کشور ما را نمیشناسند. خدای متعال اراده کرده است که پرچمش در اهتزاز بماند و دینش عزت پیدا کند. چرا؟ چون مؤمنین به این دین کمر بسته اند.( بیانات در دیدار نمایندگان دوره ی چهارم مجلس شورای اسلامی 8/3/1374)
***
دشمنان نمیتوانند کاری بکنند. با یک ملت، چه کار میتوانند بکنند؟! علیه حکومتی که به مردم متصل نباشد و ریشه نداشته باشد، هزار کار میتوانند بکنند و میکنند. لذا، میبینید که دولتها و رژیمهایی که به مردم خودشان وصل نیستند و پشتوانه مردمی ندارند، راحت زیر بار آمریکا و دیگران میروند و از ترس، حرفهای آنها را قبول میکنند. اما با انبوه میلیونی یک ملت، آن هم ملت آگاه، مبارز، نترس، اهل خدا و متوکل به خدا و آزموده و آزمایش داده، چه کار میتوانند بکنند؟! این همانجایی است که امام بزرگوار در مقابله با دشمنیهای آمریکا، مکرر فرمود: « آمریکا هیچ غلطی نمیتواند بکند.» هیچ غلطی نمیتواند بکند؛ چون طرف مقابلش یک ملت عظیم است.( بیانات در دیدار اقشار مختلف مردم در «صحن امام خمینی» حرم حضرت علی بن موسی الرضا(ع) 3/1/1374)
***
ما امروز، ملتی آگاه تر، هوشیارتر، کارامدتر و مجربتر داریم و میتوانیم پیش برویم. دشمن هم باید بداند که این ملت، آن روزی که اول کارش بود، استکبار را درست آزمایش نکرده بود، ممکن بود تهدید و ارعاب و تطمیع دشمنان جسیم و على الظاهر بزرگ خود را در دنیا جدی بگیرد و فریب بخورد، آن روز از تهدید و تحبیب و تطمیع دشمنان، فریب نخورد. امروز که مجرب شده، راهی طولانی پشت سر گذاشته، آگاهیهای مضاعفی پیدا کرده، دوستان و دشمنان را در صحنه ی بین المللی، بیش از همیشه شناخته؛ به طریق اولی، گول تهدید و تطمیع دشمنان بزرگ را نخواهد خورد.( بیانات در دیدار با مسئولان کشوری و لشکری در نخستین روز از سال نو و در آستانه ماه مبارک رمضان 1/1/1369)

حجم كثیر دشمنی دشمنان با ملت

حجم مقابله و دشمنی دشمنان با ما، بسیار بالاست؛ اما قدرت و توان مقابله و مبارزه ی ما- چه مبارزه ی تهاجمی ما با دشمن و چه مبارزه ی دفاعی ما - نیز بسیار بالاست. اگر ما به مبارزه ی با تهاجم دشمن تصمیم داشته باشیم. بر این معنا تصمیم بگیریم و به خدای متعال اتكال و از ظرفیت خودمان استفاده کنیم. توان دشمن بسیار کمتر از توان ماست. ما در بین مردم خودمان هستیم؛ ما با مردم خودمان مواجهیم، ما با زبان مردم خودمان حرف میزنیم؛ اما دشمن این امکانات را ندارد یا به قدر ما ندارد. لذا ما میتوانیم حتی روی افکار عمومی دنیا اثر بگذاریم.( بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان 15/6/1380)
***
من میگویم ملت ایران نباید خودش را لخت بیندازد تا دشمن با مدرنترین شیوه ها، آنچه را که خودش میخواهد، از تفاله های دست دوم فرهنگش به جسم ملت ایران تزریق کند.(بیانات در دیدار جوانان و فرهنگیان در مصلای رشت 12/2/1380)

تبلیغات گسترده ی دشمن علیه ملت

تبلیغات دشمن، هر وقتی برای هر دسته از مخاطبان سعی میکند یکی از این مراکز را بمباران تبلیغاتی کند؛ برای اینکه رابطه و امید و اطمینان مردم را از آنها سلب کند. من عرض میکنم، همه ی این دستگاهها باید مورد اعتماد مردم باشند؛ ملت به آنها اعتماد کنند؛ آنها امین مردمند. نمیگویم خطا نمیشود؛ ممکن است خطا بشود؛ اما هر خطایی راه جبرانی دارد. اگر پیوند میان مردم و دستگاههای قانونی گسسته شود، راه جبران ندارد. دشمن این را میخواهد.( بیانات در اجتماع بزرگ مردم قم 14/7/1379)