فهرست کتاب


دشمن شناسی(شناخت دشمن و روش های مقابله با آن)

از منظر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی)

تدبیر و شجاعت در برابر دشمنیها

ملت و مسئولان کشور باید هوشیار باشند؛ محاسبه ی این دشمنیها را بکنند؛ در مقابله ی با این دشمنیها، با تدبیر و با شجاعت عمل کنند. هم تدبیر لازم است، هم شجاعت لازم است. اگر شجاعت وجود نداشته باشد، در مقابل ابهت و هیبت و چهره ی عبوس دولتهای مستکبر، کسی دل خود را ببازد، قطعا شکست خورده است. دولتهای مستکبر یکی از کارهایشان همین تشر زدن است؛ چهره ی عبوس گرفتن است؛ حق را ناحق کردن است. در مقابل اینها اگر شجاعتی وجود نداشته باشد، مسئولان کشور اگر نتوانند در مقابله ی با این حرکتهای نمایشی خصمانه و مستکبرانه روی پای خودشان بایستند، قطعا کلاهشان پس معرکه است؛ هم خود شکست میخورند، هم ملت را به شکست میکشانند. بنابر این شجاعت لازم است.
تدبیر هم لازم است. تدبیر یعنی آگاهی از آنچه که در برنامه ی دشمن است، و تصمیم درست و بجا در مقابله ی با آن. دشمن به شکلهای مختلفی ظاهر میشود. شما امروز ملاحظه کنید؛ در مقابل ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی، صهیونیستها هستند، دولت آمریکا قرار دارد؛ گاهی لباس گرگ میپوشند، گاهی لباس روباه میپوشند؛ گاهی چهره ی خشن و خصمانه ی خودشان را نشان میدهند، گاهی چهره ی فریبگرانه نشان میدهند؛ باید متوجه بود.( بیانات در اجتماع زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی 1/1/1389)
***
اگر دستگاه استکباری، با انگیزه ی شوم و خباثت آمیز و با تکیه به پول و ارتباطات سیاسی و قدرت پوشش رسانه ای خود توانست در داخل کشور پایگاهی درست کند و انسانهای فریب خورده و زبونی را علیه مصالح کشورشان به خدمت گیرد و اینها در جهت خواست دشمن، عملی انجام دهند، این جنایت از آن جنایت مالی به مراتب بالاتر است. چه کسی میخواهد در مقابل این بی عدالتی علیه ملت ایران بایستد؟ این کار، شجاعت و اقتدار و انگیزه لازم دارد. عزیزان! کار بزرگی بر عهده گرفته اید.(بیانات در دیدار مسئولان قوه قضائیه، خانواده های شهدای هفتم تیر و جمعی از قضات 7/4/1380)

شناخت ملت از حیله ی دشمن

ملت ایران و مسئولان کشور با عبرتگیری از سرنوشت ملتهایی که در پنجه ی استکبار جهانی گرفتار شده اند، حیله ی شیطان بزرگ را در اتهاماتی که به نظام مقتدر جمهوری اسلامی وارد میسازد بخوبی شناخته و هدف او را که سیطره بر ایران عزیز و تأمین منافع نامشروع خود از ثروتهای مادی و معنوی ملت مظلوم ماست، به درستی تشخیص داده اند.( پیام به مناسبت راهپیمایی 22 بهمن 23/11/1380)

اجازه ندادن ملت نسبت به فتنه انگیزی دشمن

دشمنان زبون و حقیر اسلام و انقلاب گمان کرده اند، انقلاب و مردم مؤمن و انقلابی به آنان اجازه خواهند داد که با فتنه انگیزی خود، راه سلطه ی آمریکای جنایتکار را بر میهن عزیز ما هموار کنند. گروهکهای وابسته و معاند، طبق تحلیل اربابان و معلمان خود، گمان کرده اند مردم ایران از اسلام و انقلاب، دست برداشته اند، و به خیال باطل خود میخواهند از انقلاب اسلامی انتقام بگیرند؛ ولی غافل از اینکه ملت مؤمن و شجاع و هوشیار به آنان و اربابان و پشتیبانان آنان اجازه ی ادامه ی شرارت را نخواهند داد و نظام مقتدر اسلامی، آنان را به شدت منکوب خواهد کرد.( پیام به ملت رشید ایران 22/4/1378)