فهرست کتاب


دشمن شناسی(شناخت دشمن و روش های مقابله با آن)

از منظر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی)

مقاومت و خودباوری ملت ایران برای دشمن

خداوند متعال با اشاره به یکی از ملتهای مؤمن گذشته میفرماید: « وَمَا نَقَمُوا مِنْهُمْ إِلَّا أَن یُؤْمِنُوا بِاللَّهِ الْعَزِیزِ الْحَمِیدِ»(82)؛ دشمنان، چون آنها را مؤمن یافته بودند- و انسان مؤمن تسلیم زور و استکبار نمیشود- بخاطر ایمانشان از آنها انتقام میگرفتند. ایمان، ایستادگی، مقاومت و خودباوری ملت ایران برای دشمن ناگوار است. آنها حکومتهای مطیع و فرمانبر و ملتهای بیحال و تسلیم در مقابل زورگوییهایشان را میپسندند. امروز فریاد اسلامخواهی ملت ایران که اول بار از زبان امام امت برخاست، ملتها را بیدار کرده و دلها را تکان داده و در منطقه روح بیداری و خودباوری به وجود آورده است. دشمنان از این مسائل نگران و سراسیمه اند؛ اما ملت ایران بر این توطئه ها پیروز خواهد شد.( بیانات در دیدار اساتید و دانشجویان قزوین 26/9/1382)

استقامت؛ لازمه ی رسیدن به اهداف عالی اسلامی

نکته ی مهمی وجود دارد، که آیه ی شریفه ی قرآن در سوره ی فتح درباره ی همین نکته است: « إِنَّ الَّذِینَ یُبَایِعُونَكَ إِنَّمَا یُبَایِعُونَ اللَّهَ یَدُ اللَّهِ فَوْقَ أَیْدِیهِمْ فَمَن نَّكَثَ فَإِنَّمَا یَنكُثُ عَلَىٰ نَفْسِهِ وَمَنْ أَوْفَىٰ بِمَا عَاهَدَ عَلَیْهُ اللَّهَ فَسَیُؤْتِیهِ أَجْرًا عَظِیمًا».(83) وقتی یک ملت راهی را آغاز کرد، رسیدن به نتایج، احتیاج دارد به استقامت در آن راه، به پیشرفت در آن راه، به متوقف نشدن میان راه، به قانع نشدن به دستاوردهای میانه ی راه. یکی از آفات ما این است که تصور کنیم این مقداری که پیشرفت کردیم، نتایج نهایی است؛ همین جا توقف کنیم. آفت دیگر این است که تصور کنیم چون تا این دوره و در این مدت به هدفهای نهایی نرسیدیم، پس چراغ امید را در دل خودمان خاموش کنیم؛ فکر کنیم دیگر دسترسی نخواهیم داشت. راهی که خداوند متعال و اسلام به ما می آموزد، این است: « فَلِذَٰلِكَ فَادْعُ وَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ وَلَا تَتَّبِعْ أَهْوَاءَهُمْ»(84)؛ راهی را که شناختید، با دقت پیش بروید، قدمها را محکم و استوار بردارید و استقامت به خرج بدهید. اگر استقامت به خرج دادیم، آن وقت به اهداف عالی اسلامی خواهیم رسید.( بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار مردم کنگاور 27/7/1390)

تدبیر و شجاعت در برابر دشمنیها

ملت و مسئولان کشور باید هوشیار باشند؛ محاسبه ی این دشمنیها را بکنند؛ در مقابله ی با این دشمنیها، با تدبیر و با شجاعت عمل کنند. هم تدبیر لازم است، هم شجاعت لازم است. اگر شجاعت وجود نداشته باشد، در مقابل ابهت و هیبت و چهره ی عبوس دولتهای مستکبر، کسی دل خود را ببازد، قطعا شکست خورده است. دولتهای مستکبر یکی از کارهایشان همین تشر زدن است؛ چهره ی عبوس گرفتن است؛ حق را ناحق کردن است. در مقابل اینها اگر شجاعتی وجود نداشته باشد، مسئولان کشور اگر نتوانند در مقابله ی با این حرکتهای نمایشی خصمانه و مستکبرانه روی پای خودشان بایستند، قطعا کلاهشان پس معرکه است؛ هم خود شکست میخورند، هم ملت را به شکست میکشانند. بنابر این شجاعت لازم است.
تدبیر هم لازم است. تدبیر یعنی آگاهی از آنچه که در برنامه ی دشمن است، و تصمیم درست و بجا در مقابله ی با آن. دشمن به شکلهای مختلفی ظاهر میشود. شما امروز ملاحظه کنید؛ در مقابل ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی، صهیونیستها هستند، دولت آمریکا قرار دارد؛ گاهی لباس گرگ میپوشند، گاهی لباس روباه میپوشند؛ گاهی چهره ی خشن و خصمانه ی خودشان را نشان میدهند، گاهی چهره ی فریبگرانه نشان میدهند؛ باید متوجه بود.( بیانات در اجتماع زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی 1/1/1389)
***
اگر دستگاه استکباری، با انگیزه ی شوم و خباثت آمیز و با تکیه به پول و ارتباطات سیاسی و قدرت پوشش رسانه ای خود توانست در داخل کشور پایگاهی درست کند و انسانهای فریب خورده و زبونی را علیه مصالح کشورشان به خدمت گیرد و اینها در جهت خواست دشمن، عملی انجام دهند، این جنایت از آن جنایت مالی به مراتب بالاتر است. چه کسی میخواهد در مقابل این بی عدالتی علیه ملت ایران بایستد؟ این کار، شجاعت و اقتدار و انگیزه لازم دارد. عزیزان! کار بزرگی بر عهده گرفته اید.(بیانات در دیدار مسئولان قوه قضائیه، خانواده های شهدای هفتم تیر و جمعی از قضات 7/4/1380)