فهرست کتاب


دشمن شناسی(شناخت دشمن و روش های مقابله با آن)

از منظر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی)

بیداری، شرط تحقق پیروزی مؤمنین و شکست دادن دشمنان

فشارهایی که در دنیا انجام میگیرد، محکوم به شکست است؛ شکست خواهد خورد. این چیزی است که تجربه به ما نشان داده، غیر از وعده ی الهی که: «و لینصرن الله من ینصره) و آیات زیادی که در این جهت هست. فشارها غالبا محکوم به شکست است. یک مدتی فشار می آورند، وقتی که ایستادگی مشاهده شد از این طرف، آن فشار تمام میشود. جنگ، جنگ اراده هاست؛ جنگ عزمهای راسخ است؛ هر که عزمش بیشتر بود، او برنده است. بنابراین، اینها شکست میخورند. اگر قرار بود نظام اسلامی با این فشارها شکست بخورد، باید همان دهه ی اول شکست میخورد. آن وقت۔ گفتم - دشمن قویتر بود، ما ضعیفتر بودیم، توانایی هامان کمتر بود، امکاناتمان کمتر بود، دنیاشناسی مان کمتر بود، تجربه مان کمتر بود؛ امروز بحمدالله این کمبودها و کمیهای آن وقتها جبران شده و خیلی از اشکالاتی که آن وقت وجود داشت، وجود ندارد. مردم روحیه هاشان هم خوب است. امروز انگیزه ها خیلی بالاست. اگر خدای نکرده یک وقتی یک جنگی اتفاق بیفتد که حضور در جبهه را برای مردم و جوانها ایجاب کند، آن وقت خواهید دید که جوان امروز ما که نسل سوم انقلاب است، همتش و فداکاری اش از جوان آن روز کمتر نیست؛ شاید بیشتر هم هست. یک چنین حالتی وجود دارد. بنابراین، این فشارها محکوم به شکست است؛ لكن مهم این است که ما بیدار باشیم. به شرط اینکه ما بیدار باشیم؛ به شرط اینکه خوابمان نبرد، غفلت نکنیم. این زنگهای هشداردهنده و بیدارباش، ما را بیدار نگه دارد؛ این شرطش است.( بیانات در دیدار رئیس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی 25/6/1389)

نقش همبستگی ملی در مقابل دشمن

مهمترین سلاح ملت ایران برای خنثی کردن تهدیدها، همبستگی ملی و همدلی است. ملت ایران برای خنثی کردن تهدیدهای دشمن احتیاج به بمب اتمی و سلاح هسته ای ندارد. همدلی و همبستگی شما مردم و چنگ زدن شما به ریسمان الهی و ایمان دینی، مهمترین سلاح ملت ایران است؛ این سلاحی است که بعد از پیروزی انقلاب تا امروز کارایی خود را نشان داده و بعد از این هم نشان خواهد داد.( بیانات در صحن جامع رضوی 1/1/1384)

مقاومت و خودباوری ملت ایران برای دشمن

خداوند متعال با اشاره به یکی از ملتهای مؤمن گذشته میفرماید: « وَمَا نَقَمُوا مِنْهُمْ إِلَّا أَن یُؤْمِنُوا بِاللَّهِ الْعَزِیزِ الْحَمِیدِ»(82)؛ دشمنان، چون آنها را مؤمن یافته بودند- و انسان مؤمن تسلیم زور و استکبار نمیشود- بخاطر ایمانشان از آنها انتقام میگرفتند. ایمان، ایستادگی، مقاومت و خودباوری ملت ایران برای دشمن ناگوار است. آنها حکومتهای مطیع و فرمانبر و ملتهای بیحال و تسلیم در مقابل زورگوییهایشان را میپسندند. امروز فریاد اسلامخواهی ملت ایران که اول بار از زبان امام امت برخاست، ملتها را بیدار کرده و دلها را تکان داده و در منطقه روح بیداری و خودباوری به وجود آورده است. دشمنان از این مسائل نگران و سراسیمه اند؛ اما ملت ایران بر این توطئه ها پیروز خواهد شد.( بیانات در دیدار اساتید و دانشجویان قزوین 26/9/1382)