فهرست کتاب


دشمن شناسی(شناخت دشمن و روش های مقابله با آن)

از منظر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی)

انتشار مطالب دروغ و فریب دشمن توسط مطبوعات و رسانه ها

دشمن میخواهد مطالب خود را در بین مردم به دروغ و فریب منتشر کند. ما نباید عامل دشمن شویم و کار دشمن را آسان کنیم و همان چیزی را که او میخواهد در فضای فکری و فرهنگی جامعه ی ما به وجود آورد، در داخل کشور به وسیله ی مطبوعات، رسانه ها و تریبونها به خورد مردم دهیم. این خطای بسیار بزرگی است. اگر عمدا و با توجه صورت گیرد، خیانت بزرگی است و اگر از روی غفلت باشد، خطای بزرگی است. باید خیلی آگاه و مراقب بود. امروز شگرد سلطه طلبی امریکا و دستگاههای جهنمی صهیونیستی در دنیا همین است. شما ببینید در فلسطین اشغالی بدترین جنایتها و هولناکترین کشتارها را علیه مردم مظلوم و مغصوب فلسطین انجام میدهند؛ اما در افکار عمومی، فلسطینی را ظالم، و مهاجم و جلاد فلسطینی را مظلوم جلوه میدهند! امروز اینگونه از تبلیغات بهره میبرند. دشمنان علیه هر چیزی که با سلطه طلبی و منافع نامشروع آنها تقابل داشته باشد، تبلیغات میکنند. در داخل کشور ما هم همینطور است. راهی که اینها برای مقابله با این ملت بزرگ و عظیم الشأن و این نظام و کشور عزیز ما در پیش گرفته اند و تشخیص داده اند، همین تبلیغات است. اینها میدانند که اگر در این کشور مداخله ی نظامی کنند، این ملت آنچنان توی دهنشان خواهد زد که پشیمان شوند. میدانند که محاصره ی اقتصادی و تلاشهای اقتصادی هم که تقریبا بیست و سه سال است علیه ما اعمال میکنند، اثر چندانی ندارد. محاصره‌ی اقتصادی موجب میشود که نیروهای مؤمن و با اخلاص و پر استعداد داخل کشور، بیشتر به تحرک وادار شوند و تلاش کنند؛ کما اینکه در دوران جنگ تحمیلی که ما را محاصره کردند و ملت ما به ابزارهای جنگی احتیاج داشت، جوانان و مغزهای متفكر ما دنبال ساخت ابزارهای جنگی رفتند و چیزی را که آن روز لازم داشتند، تولید کردند. در بخشهای گوناگون دیگر هم همینطور است. وقتی ملتی را محاصره کنند، آن ملت بیشتر به خود و درون خود متوجه میشود و سعی میکند از استعداد درونی خود استفاده نماید. پس محاصره ی اقتصادی هم فایده ی آنچنانی ندارد. البته به ملت لطمه میزنند؛ لیكن آن چیزی که آنها میخواهند، تأمین نمیشود. (بیانات در دیدار اعضای ستاد نماز جمعه ی سراسر کشور 5/5/1381)
* * *
نظام اسلامی را متهم میکنند که «این مرام، نظامی است و آزادی نمیدهد.» چطور ما آزادی نمیدهیم؟! شما در کدام کشور، این همه مجله و روزنامه و مطبوعات سراغ دارید؟ اینها همه اش مال دولت است؟ روزنامه های رسمی کشور، علنا و صریحا، سیاستهای دولت را زیر سؤال میبرند و از آن انتقاد میکنند. دولت هم با کمال بزرگواری گوش میکند و جواب میدهد. اکنون در ایران مجلاتی به چاپ میرسند که اگر کسی مختصر آشنایی ای با عناصر فرهنگی کشور از زمان گذشته داشته باشد و بداند هنرمندان شاهنشاهی چه کسانی هستند؛ قلمزنان شاهنشاهی چه کسانی هستند؛ مخلصین و چاکران دستگاههای شاهنشاهی چه کسانی هستند؛ مرعوبین دشمنان چه کسانی هستند؛ آمریکایی دوستان چه کسانی هستند؛ میداند که این مجلات از کجاها پولش می آید! قابل حدس هست: ما هم بیخبر نیستیم. بنده هم بیخبر نیستم؛ دستگاه هم بیخبر نیست. اینها چاپ میشوند؛ کاری هم به کارشان نداریم. ما از اینکه مجله ای چهار کلمه حرف بنویسد، واهمه ای نداریم! ما هم مینویسیم.(بیانات در دیدار وزیر، معاونین و روسای مناطق آموزش و پرورش سراسر کشور 21/5/1371)

پیام دشمن با استفاده از فضای آزادی

ای ملت عزیز! آن عزتی که دارید، ناشی از مواضع ایمانی و انقلابی است. عزیزان من! در داخل مرزهای ملت ما کسانی هستند که متاسفانه همان حرفی را میزنند که سازمان سیای آمریکا به وسیله ی قلم به مزدان خود در مجلات و مطبوعات دنیا پخش میکند! یعنی میخواهند بگویند «ارتباط با آمریکا، کلید حل است؛ تا ارتباط با آمریکا پیدا نکنید، نمیشود هیچ کار کرد!» عده ای هم در داخل کشور، این پیام دشمن را در روزنامه های خود ما با استفاده از فضای آزادی که خوشبختانه نظام جمهوری اسلامی به وجود آورده است و همه میتوانند نظرات خودشان را بگویند، پخش میکنند!(بیانات در صحن مطهر ثامن الحجج، امام رضا (ع) 1/1/1377)

فصل دهم:عوامل کمک به دشمن