فهرست کتاب


دشمن شناسی(شناخت دشمن و روش های مقابله با آن)

از منظر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی)

انتقال سالم اطلاعات؛ جلوگیری از نفوذ دشمن

من بارها به مسئولان دولتی تذکر داده ام و به طور جدی از آنها خواسته ام که جلو این وضعیت را بگیرند. این اسمش محدود کرد مطبوعات نیست. این اسمش جلوگیری از انتقال آزاد اطلاعات نیست انتقال سالم اطلاعات مورد تأیید ماست. این معنایش جلوگیری از نفوذ دشمن است. جلوگیری از به ثمر رسیدن توطئه ی تبلیغاتی دشمن است. من وجود این جریان تبلیغاتی و مطبوعاتی را به حال کشور، به حال جوانان، به حال آینده، به حال انقلاب و به حال ایمان مردم مضر میدانم این جریان، دائم در صدد قداست شکنی از مسائل اساسی اسلامی است. مباحث اسلامی را زیر سؤال میبرند؛ انقلاب را زیر سوال میبرند؛ نه با بیان منطقی، با روشهای بسیار غلط که جز در مطبوعات ناسالم در دوره هایی که بوده، انسان نمیتواند نظیر و شبیه اش را پیدا کند! من به نظرم رسید بعد از آنکه با مسئولان در میان گذاشتم و به رئیس جمهور گفتم، این را بعنوان یک درددل و شکوه - مثل پدری که با فرزندانش مطلبی را در میان میگذارد- با شما در میان بگذارم.(بیانات در دیدار با جوانان در مصلای بزرگ تهران 1/2/1379)

سوءاستفاده دشمن از مطبوعات

من سالها قبل هشدار دادم و برای مردم نقشی را که دستهای بیگانه در مدیریت فرهنگی کشور و رسانه ها و تبلیغات کشور به کار میگیرند، تبیین کردم. بعضیها انکار کردند؛ اما بالاخره همه تصدیق کردند. دشمنان ما بیکار ننشسته اند: از مطبوعات استفاده میکنند، از تبلیغات استفاده میکنند و از روشهای گوناگون تبلیغی استفاده میکنند تا آن ارزشهایی را که ملت به آنها پایبند است و آنها از آن ارزشها خوششان نمی آید، در چشم مردم بشکنند. تلاششان را میکنند. ما هم در عمل نشان دادیم که مطبوعات آزادند؛ این عملکردهایی که از نظر ما بسیار منفی است، وجود دارد؛ اما مطبوعات آزادانه دارند همان کارها را میکنند. این، خود رد عملی کسانی است که معتقدند آزادی بیان نیست؛ نخیر، آزادی بیان، نشانه اش همین مطبوعاتی است که علیه دولت، علیه نظام و علیه سیاستهای های کلی، آزادانه هر چه میخواهند مینویسند؛ کسی هم متعرض آنها نمیشود، البته مردم هم به اینها خیلی اعتنایی نمیکنند. این، فضل الهی است. (بیانات دیدار مردم گرمسار 21/8/1385)
***
کسی که قلم به دست میگیرد، باید تقوا، صداقت، عفاف و انصاف نسبت به دیگران جزو طبیعت ثانوی اش بشود. من در صحبتی که اوایل امسال کردم، گفتم که بعضی از روزنامه ها پایگاه دشمنند. بعضی افراد تعجب کردند! من اخیرا شنیدم که اسناد سازمان سیا در خصوص نقش آن سازمان در مطبوعات قبل از ۲۸ مرداد منتشر شده است. البته من خودم آن را ندیدم؛ اما آنچه که نقل کردند، بسیار جالب است. نشان میدهد که چه روزنامه هایی با پول و هدایت و تغذیه ی سازمان سیا برای زمینه سازی کودتای ۲۸ مرداد در همین تهران پخش میشد. البته در جاهای دیگر هم نمونه هایش را دیده ایم: در شیلی دوران سالوادور آلنده، یکی از نقشهای مهم را روزنامه ها داشتند؛ برای اینکه حکومت دو سالهی آلنده را ناموفق جلوه دهند و تمام افکار را علیه او بسیج کنند و بالاخره آن بلا را بر سرش بیاورند. البته آن روز کسی اعتراف نکرد، اما بعد همه فهمیدند که چه کسانی بوده اند و آنهایی که بر سر کار آمدند، انگیزه هایشان چه بود و از کجا دستور گرفته بودند و آنهایی که زمینه سازی کردند، چه کسانی بودند. نمیشود صبر کرد تا فاجعه اتفاق بیفتد، بعد آن را کشف بکنیم. امروز باید دید و با چشم باز حرکت کرد.( در جلسه پرسش و پاسخ در جمع دانشجویان و اساتید دانشگاه صنعتی امیرکبیر 9/12/1379)
***
مسئولان آمریکایی، گاه در مقام بیان و خطابه اظهارات ریاکارانه ای ابراز میکنند. بعضی وقتها از ملت ایران یک تعریف نیمه کاره و یا از بخشی از مسئولان و نظام ایران تعریفی بر زبان می آورند. هدف آنها این است که بتوانند بر ایران سلطه ی سیاسی و اقتصادی، و اگر بشود، سلطه ی نظامی پیدا کنند. بازارهای ایران مورد طمع آنهاست. منابع ایران مورد طمع آنهاست؛ از همه بالاتر، چون ملت و نظام انقلابی و اسلامی ایران توانسته است خیزش عظیمی را در دنیای اسلام به وجود آورد. یک بیداری که به آسانی نمیتوانند آن را از بین ببرند. میخواهند با قانع کردن و خاضع کردن ایران، این خیزش جهانی را از بین ببرند؛ یعنی به دنیا اینطور بگویند که اینهایی که خودشان شروع کننده بودند، آمدند در مقابل آمریکا اظهار تسلیم و خضوع کردند! بنابراین، هدف، روابط سالم نیست. آنها در تبلیغاتشان آن حرفها را میزنند؛ عده ای هم متأسفانه در مطبوعات کشور و غیره، همان حرفها را تکرار میکنند که گویا ارتباط با آمریکا خواهد توانست همه ی مشکلات اقتصادی کشور را حل کند. این دروغ و خلاف است.(بیانات در دیدار با جوانان در مصلای بزرگ تهران 1/2/1379)

انتشار مطالب دروغ و فریب دشمن توسط مطبوعات و رسانه ها

دشمن میخواهد مطالب خود را در بین مردم به دروغ و فریب منتشر کند. ما نباید عامل دشمن شویم و کار دشمن را آسان کنیم و همان چیزی را که او میخواهد در فضای فکری و فرهنگی جامعه ی ما به وجود آورد، در داخل کشور به وسیله ی مطبوعات، رسانه ها و تریبونها به خورد مردم دهیم. این خطای بسیار بزرگی است. اگر عمدا و با توجه صورت گیرد، خیانت بزرگی است و اگر از روی غفلت باشد، خطای بزرگی است. باید خیلی آگاه و مراقب بود. امروز شگرد سلطه طلبی امریکا و دستگاههای جهنمی صهیونیستی در دنیا همین است. شما ببینید در فلسطین اشغالی بدترین جنایتها و هولناکترین کشتارها را علیه مردم مظلوم و مغصوب فلسطین انجام میدهند؛ اما در افکار عمومی، فلسطینی را ظالم، و مهاجم و جلاد فلسطینی را مظلوم جلوه میدهند! امروز اینگونه از تبلیغات بهره میبرند. دشمنان علیه هر چیزی که با سلطه طلبی و منافع نامشروع آنها تقابل داشته باشد، تبلیغات میکنند. در داخل کشور ما هم همینطور است. راهی که اینها برای مقابله با این ملت بزرگ و عظیم الشأن و این نظام و کشور عزیز ما در پیش گرفته اند و تشخیص داده اند، همین تبلیغات است. اینها میدانند که اگر در این کشور مداخله ی نظامی کنند، این ملت آنچنان توی دهنشان خواهد زد که پشیمان شوند. میدانند که محاصره ی اقتصادی و تلاشهای اقتصادی هم که تقریبا بیست و سه سال است علیه ما اعمال میکنند، اثر چندانی ندارد. محاصره‌ی اقتصادی موجب میشود که نیروهای مؤمن و با اخلاص و پر استعداد داخل کشور، بیشتر به تحرک وادار شوند و تلاش کنند؛ کما اینکه در دوران جنگ تحمیلی که ما را محاصره کردند و ملت ما به ابزارهای جنگی احتیاج داشت، جوانان و مغزهای متفكر ما دنبال ساخت ابزارهای جنگی رفتند و چیزی را که آن روز لازم داشتند، تولید کردند. در بخشهای گوناگون دیگر هم همینطور است. وقتی ملتی را محاصره کنند، آن ملت بیشتر به خود و درون خود متوجه میشود و سعی میکند از استعداد درونی خود استفاده نماید. پس محاصره ی اقتصادی هم فایده ی آنچنانی ندارد. البته به ملت لطمه میزنند؛ لیكن آن چیزی که آنها میخواهند، تأمین نمیشود. (بیانات در دیدار اعضای ستاد نماز جمعه ی سراسر کشور 5/5/1381)
* * *
نظام اسلامی را متهم میکنند که «این مرام، نظامی است و آزادی نمیدهد.» چطور ما آزادی نمیدهیم؟! شما در کدام کشور، این همه مجله و روزنامه و مطبوعات سراغ دارید؟ اینها همه اش مال دولت است؟ روزنامه های رسمی کشور، علنا و صریحا، سیاستهای دولت را زیر سؤال میبرند و از آن انتقاد میکنند. دولت هم با کمال بزرگواری گوش میکند و جواب میدهد. اکنون در ایران مجلاتی به چاپ میرسند که اگر کسی مختصر آشنایی ای با عناصر فرهنگی کشور از زمان گذشته داشته باشد و بداند هنرمندان شاهنشاهی چه کسانی هستند؛ قلمزنان شاهنشاهی چه کسانی هستند؛ مخلصین و چاکران دستگاههای شاهنشاهی چه کسانی هستند؛ مرعوبین دشمنان چه کسانی هستند؛ آمریکایی دوستان چه کسانی هستند؛ میداند که این مجلات از کجاها پولش می آید! قابل حدس هست: ما هم بیخبر نیستیم. بنده هم بیخبر نیستم؛ دستگاه هم بیخبر نیست. اینها چاپ میشوند؛ کاری هم به کارشان نداریم. ما از اینکه مجله ای چهار کلمه حرف بنویسد، واهمه ای نداریم! ما هم مینویسیم.(بیانات در دیدار وزیر، معاونین و روسای مناطق آموزش و پرورش سراسر کشور 21/5/1371)