فهرست کتاب


دشمن شناسی(شناخت دشمن و روش های مقابله با آن)

از منظر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی)

جایگاه نیروهای مسلح در مقابله با تهاجم دشمن

در گذشته، نیروهای مسلح ما اگر چه از جهات ظواهر امر و تجهیزات، پشتیبانیهایی میشدند؛ اما هنگامی که در یک جنگ سخت طولانی در مقابل تهاجم دشمن قرار گرفتند و از میهن خود دفاع کردند، توانستند ارزش حقیقی خودشان را بازیابند و در چشم ملت، بلکه ملتهای مسلمان، عزیز شوند. این، یک حقیقت است. امروز، بعد از اینکه شما نیروهای مسلح، جنگ را بحمدالله با افتخار تمام کردید و اجازه ندادید که حتی یک وجب از میهن عزیزتان در زیر چکمه های بیگانگان متجاوز بماند، و بعد از آنکه با تقدیم هزاران شهید از بهترین فرزندان این آب و خاک، صداقت و صمیمیت خودتان را به ثبت رساندید، میتوانید با سر بلندی، خود را یکی از عناصر و ارکان حقیقی نظام اسلامی بدانید و بنامید. نظام جمهوری اسلامی هم موظف است به نیروهای مسلح، چنانکه شایسته ی آنان است، رسیدگی کند، و بحمدالله مسئولان کشور، به این وظیفه آشنا هستند.(بیانات در جمع پرسنل پایگاه هوایی شهید بابایی اصفهان 18/7/1371)
***
ممکن است در تبلیغات جهانی، جمهوری اسلامی ایران را به نظامیگری متهم کنند که این هم جزئی از هوچیگری تبلیغاتی استکبار جهانی است. ما امکانات نظامی را برای تجاوز به دیگران نمیخواهیم. ما ارتش و سپاه و بسیج را هرگز برای دست اندازی به همسایگان نخواسته ایم و نمیخواهیم. اما نظام اسلامی، بخاطر طبیعت ظلم ستیزش، با ظالمان و مستکبران همیشه روبه روست و باید بتواند از خود و حقیقت ارجمندی که در اختیار اوست دفاع کند. دشمنان، خیلی میخواستند و میخواهند که جمهوری اسلامی قدرت دفاع خود را از دست بدهد تا به آسانی بتوانند به خواسته های شوم خودشان جامه ی عمل بپوشانند. با این همه ما با این حرفها خام نمیشویم. ارزش جنجالهای تبلیغاتی وابسته به استکبار جهانی، مساوی با صفر است. همانهایی که یک روز نظام متجاوز عراق را با انواع سلاح تجهیز کردند، از دهها سال پیش تا امروز، اسرائیل غاصب و متجاوز را پیوسته با سلاحهای گوناگون تجهیز میکنند. در هر جای دنیا رژیمی وابسته و سرسپرده ی آنهاست، آن را با انواع و اقسام پیشرفتهای تجهیزاتی مجهز میکنند؛ اما وقتی ملتی مظلوم و تنها مثل مسلمانان امروز بوسنی هرزگوین در مقابل تهاجم دشمن قرار میگیرند، با رسیدن یک تفنگ به آنها جنجال به راه می اندازند. این، حقیقت تبلیغات ضد انسانی و ظالمانه ی وابسته به استکبار جهانی را روشن میکند. پس، جنجال تبلیغاتی آنها چه ارزشی دارد؟(بیانات در جمع پرسنل پایگاه هوایی شهید بابایی اصفهان 18/7/1371)

لزوم آمادگی نیروهای مسلح در برابر دشمن

دشمن حمله هایی دارد؛ لیکن باز کارآمدترین روش استکبار، ضربه ی نظامی است. آن وقتی که قدرتها میخواهند قدرت نمایی شان را نشان بدهند، به ضربهی نظامی متوسل میشوند. آن وقتی که نتوانند چنین کنند، راههای بلندمدت را در پیش میگیرند. اما میدانید که همیشه روشهای بلندمدت و تدریجی، بعد از یأس از روشهای کوتاه مدت و فوری است. در کوتاه مدت که نتوانستند کاری بکنند، مجبورند سراغ مسائل مدت طلب بروند. بنابراین، بایستی این نیروهای مسلح، قوی و آماده باشند.(بیانات در دیدار با فرماندهان عالی رتبه نیروهای نظامی و اعضای آیین نامه انضباطی نیروهای مسلح به رئیس ستاد فرماندهی کل قوا 22/10/1369)
* * *
ارتش و سپاه، با کمک و همکاری و رقابت مثبت، خواهند توانست مانند همیشه، سدی مستحکم در برابر دشمنان اسلام و انقلاب و کشور اسلامی و دولت اسلامی پدید آورند و هر تجاوزی را با قدرت پاسخ گویند و حتی فکر تجاوز را هم از یاد دشمن بزدایند.( پیام به مجمع بزرگ فرماندهان سپاه و بسیج 26/6/1368)

لزوم بصیرت نیروهای مسلح در برابر دشمن

بصیرتتان را حفظ کنید و دشمنتان را بشناسید. دشمن، ترفندهای گوناگون دارد؛ و آن ملتی موفق میشود که فریب نخورد. دشمن سعی میکند آرزوهای انقلابی را در نظر یک ملت مؤمن، کوچک کند. سعی میکند نیازهای مادی و کوچک را در نظر او بزرگ کند. نیاز مادی هم نیاز است، اما از جان که بالاتر نیست! ملتی که در راه خدا، جان برایش نثارکردنی است، آنجایی که میدان مبارزه با دشمن است، نیازهای دیگر چه تأثیری میتواند داشته باشد!؟ شما الآن نگاه کنید! سیاستهای امروز و دیروز دنیا را مشاهده کنید! ببینید چه هنگام بوده است که علیه این نظام مقدس اسلامی، توطئه هایی در آستین استکبار و استبداد جهانی نباشد؟ آنها از شیوع اسلام میترسند. علنا اظهار میکنند که احساسات انقلابی اسلامی، در کشورهای اسلامی رو به گسترش است. خود ما هم این را میبینیم. این، یک واقعیت است. امروز ملت ایران یک ملت منزوی نیست. به کشورهای گوناگون در دنیا، مثلا به قلب اروپا نگاه کنید و از کسانی که به آنجا رفته اند بپرسید و بشنوید که چطور ملتی مثل ملت بوسنی هرزگوین که در محاصره ی دشمنان انسانیت قرار گرفته است، به نام شما جوانان ایرانی، شعار میدهد و چطور از شما، در بستن پیشانی بندها تقلید میکند! ببینید چطور احساس کرده است که راه، آن راهی است که شما رفتید و باید همان راه را برود تا دشمن را شکست دهد! این، احساسات اسلامی است که روز به روز گسترش پیدا میکند. کانون این احساسات، همین کشور مقدس اسلامی شما بود و الان هم هست. از این روست که استکبار، به طور مداوم برنامه ریزی میکند. برنامه هایش هم برنامه هایی است که انسان اگر با بصیرت نگاه کند، میتواند آنها را بشناسد.(بیانات در دیدار فرماندهان «بسیج» سراسر کشور 27/8/1371)