فهرست کتاب


دشمن شناسی(شناخت دشمن و روش های مقابله با آن)

از منظر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی)

نقش نیروهای مسلح در حفظ استقلال کشور

نیروی مسلح ما میخواهد کشور، در اختیار دشمن قرار نگیرد و سلطه گران بر آن غلبه پیدا نکنند. این کم چیزی است؟! این هدف کوچکی است ؟! هدف از این بالاتر و مقدستر؟! این ارتش است. هر چه میتوانید، به این ارتش، کیفیت بدهید. شما که در دوره های مختلف تحصیل کردید و این ارتش به گردنتان حق تعلیم پیدا کرده است وجود و تلاشتان را در حد میسور، در راه ارتقای کیفیت این ارتش صرف کنید. البته نقص دارد؛ اما این نقصها باید برطرف شود. از دهها سال پیش، تلاش بر این بوده است که نگذارند این ارتش، از لحاظ تجهیزات، روی پای خود بایستد. امروز، بحمدالله، جهادهای خودکفایی و دستگاههای فنی، مشغول کارند. این را هر چه میتوانید، ادامه دهید. سالها کوشش کردند از لحاظ سازماندهی و معیارهای نظامی، ارتش را وابسته کنند. با این باید مقابله کنید. دانش نظامی را از همه باید فرا گرفت. دانش را از هر کس و هر جا باید فرا گرفت؛ اما وابستگی نظامی، نه!(بیانات در دیدار فرماندهان و دانشجویان «نیروی زمینی ارتش» 28/7/1372)
* * *
آمادگی نیروهای مسلح باید طوری باشد که گویا فردا جنگ خواهد بود. دائم باید بیدار باشند. «و أن أخا الحرب الأرق، و من نام لم ینم عنه.» من این کلام امیر المؤمنین علیه السلام را، شاید صدبار در خطاب به برادران مسئول در نیروهای مسلح، تکرار کرده ام. «مرد جنگ، خواب ندارد. اگر شما خوابیدید، معلوم نیست دشمنی هم که پشت سنگرش نشسته تا بر شما بتازد، در خواب باشد.» باید بیدار باشید. ممکن است ما هیچ جنگی نداشته باشیم. پیش بینی بنده هم همین است. اما حضور و آمادگی نیروهای مسلح، یکی از موجبات جنگ نداشتن است. این را بدانید! سستی نیروهای مسلح، دشمن را به جنگ افروزی تشویق میکند. استحکام و ایستادگی و نظم و آمادگی و ابتکار و پا به رکاب و کمر بسته ی اهداف عالی بودن شما، دشمنی را که قصد جنگ هم دارد، در قصدش مردد میکند. پس، باید آماده باشید.(بیانات در دیدار اعضای ارتش جمهوری اسلامی ایران 30/1/1374)
* * *
علیه ما جنجال میکنند که «جمهوری اسلامی، نظامیگر است.» بوق و قلم و همه چیز در دست دشمن است؛ شما از دشمن چه انتظاری دارید؟ از دشمن انتظار دارید که از اسلام و امام بزرگوار و امت اسلامی و جمهوری اسلامی ستایش و تعریف کند؟! معلوم است که بد میگویند! معلوم است که تهمت میزنند؛ تهمت نظامیگری هم میزنند! این نباید موجب شود که ما آمادگی نداشته باشیم.(بیانات در مانور عظیم عاشورا توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی 25/3/1374)

جایگاه نیروهای مسلح در مقابله با تهاجم دشمن

در گذشته، نیروهای مسلح ما اگر چه از جهات ظواهر امر و تجهیزات، پشتیبانیهایی میشدند؛ اما هنگامی که در یک جنگ سخت طولانی در مقابل تهاجم دشمن قرار گرفتند و از میهن خود دفاع کردند، توانستند ارزش حقیقی خودشان را بازیابند و در چشم ملت، بلکه ملتهای مسلمان، عزیز شوند. این، یک حقیقت است. امروز، بعد از اینکه شما نیروهای مسلح، جنگ را بحمدالله با افتخار تمام کردید و اجازه ندادید که حتی یک وجب از میهن عزیزتان در زیر چکمه های بیگانگان متجاوز بماند، و بعد از آنکه با تقدیم هزاران شهید از بهترین فرزندان این آب و خاک، صداقت و صمیمیت خودتان را به ثبت رساندید، میتوانید با سر بلندی، خود را یکی از عناصر و ارکان حقیقی نظام اسلامی بدانید و بنامید. نظام جمهوری اسلامی هم موظف است به نیروهای مسلح، چنانکه شایسته ی آنان است، رسیدگی کند، و بحمدالله مسئولان کشور، به این وظیفه آشنا هستند.(بیانات در جمع پرسنل پایگاه هوایی شهید بابایی اصفهان 18/7/1371)
***
ممکن است در تبلیغات جهانی، جمهوری اسلامی ایران را به نظامیگری متهم کنند که این هم جزئی از هوچیگری تبلیغاتی استکبار جهانی است. ما امکانات نظامی را برای تجاوز به دیگران نمیخواهیم. ما ارتش و سپاه و بسیج را هرگز برای دست اندازی به همسایگان نخواسته ایم و نمیخواهیم. اما نظام اسلامی، بخاطر طبیعت ظلم ستیزش، با ظالمان و مستکبران همیشه روبه روست و باید بتواند از خود و حقیقت ارجمندی که در اختیار اوست دفاع کند. دشمنان، خیلی میخواستند و میخواهند که جمهوری اسلامی قدرت دفاع خود را از دست بدهد تا به آسانی بتوانند به خواسته های شوم خودشان جامه ی عمل بپوشانند. با این همه ما با این حرفها خام نمیشویم. ارزش جنجالهای تبلیغاتی وابسته به استکبار جهانی، مساوی با صفر است. همانهایی که یک روز نظام متجاوز عراق را با انواع سلاح تجهیز کردند، از دهها سال پیش تا امروز، اسرائیل غاصب و متجاوز را پیوسته با سلاحهای گوناگون تجهیز میکنند. در هر جای دنیا رژیمی وابسته و سرسپرده ی آنهاست، آن را با انواع و اقسام پیشرفتهای تجهیزاتی مجهز میکنند؛ اما وقتی ملتی مظلوم و تنها مثل مسلمانان امروز بوسنی هرزگوین در مقابل تهاجم دشمن قرار میگیرند، با رسیدن یک تفنگ به آنها جنجال به راه می اندازند. این، حقیقت تبلیغات ضد انسانی و ظالمانه ی وابسته به استکبار جهانی را روشن میکند. پس، جنجال تبلیغاتی آنها چه ارزشی دارد؟(بیانات در جمع پرسنل پایگاه هوایی شهید بابایی اصفهان 18/7/1371)

لزوم آمادگی نیروهای مسلح در برابر دشمن

دشمن حمله هایی دارد؛ لیکن باز کارآمدترین روش استکبار، ضربه ی نظامی است. آن وقتی که قدرتها میخواهند قدرت نمایی شان را نشان بدهند، به ضربهی نظامی متوسل میشوند. آن وقتی که نتوانند چنین کنند، راههای بلندمدت را در پیش میگیرند. اما میدانید که همیشه روشهای بلندمدت و تدریجی، بعد از یأس از روشهای کوتاه مدت و فوری است. در کوتاه مدت که نتوانستند کاری بکنند، مجبورند سراغ مسائل مدت طلب بروند. بنابراین، بایستی این نیروهای مسلح، قوی و آماده باشند.(بیانات در دیدار با فرماندهان عالی رتبه نیروهای نظامی و اعضای آیین نامه انضباطی نیروهای مسلح به رئیس ستاد فرماندهی کل قوا 22/10/1369)
* * *
ارتش و سپاه، با کمک و همکاری و رقابت مثبت، خواهند توانست مانند همیشه، سدی مستحکم در برابر دشمنان اسلام و انقلاب و کشور اسلامی و دولت اسلامی پدید آورند و هر تجاوزی را با قدرت پاسخ گویند و حتی فکر تجاوز را هم از یاد دشمن بزدایند.( پیام به مجمع بزرگ فرماندهان سپاه و بسیج 26/6/1368)