فهرست کتاب


دشمن شناسی(شناخت دشمن و روش های مقابله با آن)

از منظر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی)

لزوم هوشیاری مسئولان در برابر توطئه های دشمن

امروز مهمترین امید دشمنان ملت ایران و نظام اسلامی و انقلاب یک چیز است و آن این است که دولت و نظام جمهوری اسلامی نتواند خواسته های طبیعی ملت را برآورده کند. همه ی تلاش سیاسی و تبلیغات آنها تا امروز خنثی و بی اثر شده است. چشم امید دوخته اند که نظام اسلامی نتواند نیازهای مردم را برآورده کند، تا بگویند نظام اسلامی و اسلام نمیتواند؛ تا همان کسانی که دهها سال بر این مملکت حکمرانی همراه با ظلم و فساد کردند، دوباره به پشتیبانی قدرتهای چپاولگر بتوانند این کشور را در کام خود ببلعند. میخواهند نگذارند نظام اسلامی کار کند. راه نگذاشتن چیست؟ در درجه اول، ایجاد اختلاف و تضعیف نیروهایی است که میخواهند برای استقلال و سربلندی این کشور کار کنند. ایجاد فساد- که فساد در ارکان هر جامعه ای به وجود بیاید، در حرکت آن اختلال ایجاد میکند- و نابود کردن منابع کشور، جزو کارهایی است که دشمن روی آنها برنامه ریزی میکند. همیشه در هر جمعیت و هر کشوری عناصری پیدا میشوند که دشمن بتواند روی اینها سرمایه گذاری کند و اینها را مثل ابزار خود در دست گیرد؛ مسئولان و مردم باید هوشیار باشند.(بیانات در دیدار با کشاورزان، به مناسبت هفته ی کشاورزی 12/10/1380)

۶) نیروهای مسلح

نقش نیروهای مسلح در حفظ استقلال کشور

نیروی مسلح ما میخواهد کشور، در اختیار دشمن قرار نگیرد و سلطه گران بر آن غلبه پیدا نکنند. این کم چیزی است؟! این هدف کوچکی است ؟! هدف از این بالاتر و مقدستر؟! این ارتش است. هر چه میتوانید، به این ارتش، کیفیت بدهید. شما که در دوره های مختلف تحصیل کردید و این ارتش به گردنتان حق تعلیم پیدا کرده است وجود و تلاشتان را در حد میسور، در راه ارتقای کیفیت این ارتش صرف کنید. البته نقص دارد؛ اما این نقصها باید برطرف شود. از دهها سال پیش، تلاش بر این بوده است که نگذارند این ارتش، از لحاظ تجهیزات، روی پای خود بایستد. امروز، بحمدالله، جهادهای خودکفایی و دستگاههای فنی، مشغول کارند. این را هر چه میتوانید، ادامه دهید. سالها کوشش کردند از لحاظ سازماندهی و معیارهای نظامی، ارتش را وابسته کنند. با این باید مقابله کنید. دانش نظامی را از همه باید فرا گرفت. دانش را از هر کس و هر جا باید فرا گرفت؛ اما وابستگی نظامی، نه!(بیانات در دیدار فرماندهان و دانشجویان «نیروی زمینی ارتش» 28/7/1372)
* * *
آمادگی نیروهای مسلح باید طوری باشد که گویا فردا جنگ خواهد بود. دائم باید بیدار باشند. «و أن أخا الحرب الأرق، و من نام لم ینم عنه.» من این کلام امیر المؤمنین علیه السلام را، شاید صدبار در خطاب به برادران مسئول در نیروهای مسلح، تکرار کرده ام. «مرد جنگ، خواب ندارد. اگر شما خوابیدید، معلوم نیست دشمنی هم که پشت سنگرش نشسته تا بر شما بتازد، در خواب باشد.» باید بیدار باشید. ممکن است ما هیچ جنگی نداشته باشیم. پیش بینی بنده هم همین است. اما حضور و آمادگی نیروهای مسلح، یکی از موجبات جنگ نداشتن است. این را بدانید! سستی نیروهای مسلح، دشمن را به جنگ افروزی تشویق میکند. استحکام و ایستادگی و نظم و آمادگی و ابتکار و پا به رکاب و کمر بسته ی اهداف عالی بودن شما، دشمنی را که قصد جنگ هم دارد، در قصدش مردد میکند. پس، باید آماده باشید.(بیانات در دیدار اعضای ارتش جمهوری اسلامی ایران 30/1/1374)
* * *
علیه ما جنجال میکنند که «جمهوری اسلامی، نظامیگر است.» بوق و قلم و همه چیز در دست دشمن است؛ شما از دشمن چه انتظاری دارید؟ از دشمن انتظار دارید که از اسلام و امام بزرگوار و امت اسلامی و جمهوری اسلامی ستایش و تعریف کند؟! معلوم است که بد میگویند! معلوم است که تهمت میزنند؛ تهمت نظامیگری هم میزنند! این نباید موجب شود که ما آمادگی نداشته باشیم.(بیانات در مانور عظیم عاشورا توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی 25/3/1374)