فهرست کتاب


دشمن شناسی(شناخت دشمن و روش های مقابله با آن)

از منظر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی)

بصیرت و هوشیاری مسئولان در برابر تبلیغات دشمن

چگونه میشود شکاف ایجاد کرد؟ میتوان دو راه را در پیش گرفت: اینها از یک راه آن تقریبا مأیوس شده اند؛ البته نمیگویم کامل، اما از آن راه نتوانسته اند عمل کنند. راهی که آنها نتوانستند در آن خیلی مانور کنند و تحرک نشان دهند، راه نفوذ در ارکان حاکمیت بود. اینها نمیتوانند در مراکز بالای حاکمیت نفوذ کنند و هنوز هم نتوانسته اند. راه دیگری که همیشه از اول انقلاب آن را طی کرده اند و بنده از دوران ریاست جمهوری و بعد از آن، در این زمینه بسیار خاطره ها و نمونه ها در ذهن دارم، این است که جمعی یا شخصی از حاکمیت را مورد توجه خود قرار دهند؛ از او تمجید و حمایت کنند و خود را طرفدار او نشان دهند؛ شاید بتوانند از این طریق، هم دیگران را به او بدبین کنند، هم او را به خودشان خوشبین نمایند؛ یعنی در حاکمیت شکاف به وجود آورند. این جزو برنامه های همیشگی تبلیغات دشمنان بوده است؛ هم قبلا بوده، هم امروز وجود دارد؛ بارها هم این را تجربه کرده اند و در موارد متعددی هم شکست خورده اند.(بیانات در خطبه های نماز جمعه ی تهران 26/12/1379)

لزوم آگاهی مسئولان در برابر توطئه دشمن

چه اتفاقی می افتد که دشمنان- اینهایی که قطعا دشمن ملت ایران و دشمن مصالح ایرانند و میخواهند سلطه ی خودشان را مجددا بر این کشور مستقر کنند- از اینکه کسی صلاحیتش رد شده یا نشده، نگران میشوند؟ آیا این نشانه ی آن نیست که آنچه که بعنوان ردصلاحیت در مراکز قانونی انجام میگیرد، آن چیزی است که درست با منافع قدرتمندان و سلطه گران اصطکاک دارد؟ بعضی از کسانی که نمیفهمند چه میگویند و حرفهایشان را ملتفت نیستند، قدری بیشتر باید دقت کنند.(بیانات در دیدار کارگزاران حج 26/11/1378)

لزوم هوشیاری مسئولان در برابر توطئه های دشمن

امروز مهمترین امید دشمنان ملت ایران و نظام اسلامی و انقلاب یک چیز است و آن این است که دولت و نظام جمهوری اسلامی نتواند خواسته های طبیعی ملت را برآورده کند. همه ی تلاش سیاسی و تبلیغات آنها تا امروز خنثی و بی اثر شده است. چشم امید دوخته اند که نظام اسلامی نتواند نیازهای مردم را برآورده کند، تا بگویند نظام اسلامی و اسلام نمیتواند؛ تا همان کسانی که دهها سال بر این مملکت حکمرانی همراه با ظلم و فساد کردند، دوباره به پشتیبانی قدرتهای چپاولگر بتوانند این کشور را در کام خود ببلعند. میخواهند نگذارند نظام اسلامی کار کند. راه نگذاشتن چیست؟ در درجه اول، ایجاد اختلاف و تضعیف نیروهایی است که میخواهند برای استقلال و سربلندی این کشور کار کنند. ایجاد فساد- که فساد در ارکان هر جامعه ای به وجود بیاید، در حرکت آن اختلال ایجاد میکند- و نابود کردن منابع کشور، جزو کارهایی است که دشمن روی آنها برنامه ریزی میکند. همیشه در هر جمعیت و هر کشوری عناصری پیدا میشوند که دشمن بتواند روی اینها سرمایه گذاری کند و اینها را مثل ابزار خود در دست گیرد؛ مسئولان و مردم باید هوشیار باشند.(بیانات در دیدار با کشاورزان، به مناسبت هفته ی کشاورزی 12/10/1380)