فهرست کتاب


دشمن شناسی(شناخت دشمن و روش های مقابله با آن)

از منظر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی)

لزوم کار فرهنگی در مقابله با تبلیغات دشمن

وقتی خلا نبود و پاسخ فکری به طور مناسب داده شد و معضلات ذهن مخاطبین به شکل حکیمانه ای حل گردید و گرهها باز شد، دشمن چه کار میتواند بکند؟ تبلیغ دشمن چه تأثیری میتواند ببخشد؟ حرف درست اینجاست. وقتی خلا بود، دشمن همه کار میتواند بکند و در خانه ی ما هم میتواند نفوذ کند و جوانان ما را ببرد و بعد ما باید بدویم تا به او برسیم. نباید بگذارید چنین وضعی پیش آید.(بیانات در دیدار جمع زیادی از روحانیون، فضلا و مبلغان اسلامی در آستانه ی ماه مبارک رمضان 27/10/1374)
***
عوامل استکبار، امروز فیلم بد درست میکنند، نوار بد درست میکنند، حرفهای بد درست میکنند، شعر بد میگویند، داستان بد مینویسند و این همه را، در داخل کشور، بین نوجوانان، جوانان و مردم عادی پخش و منتشر میکنند و یا از طریق ماهواره، رواج میدهند. این مورد اخیر-ماهواره- واقعا گنداب فسادی است که تیرهای زهرآگین خود را به سمت ملتها و کشورها هدفگیری میکند. بحمدالله سال گذشته، مجلس شورای اسلامی، با حسن فهم قضیه، ماهواره را ممنوع کرد. با این همه، اگر در جامعه، به دستور اسلام و فرموده ی قرآن عمل شود، هیچ کدام از ابزار و عوامل فساد، نمیتواند کمترین اثری بکند. به معنای دقیقتر، توجه از جوانب مختلف و امر به معروف و نهی از منکر، نمیگذارد دشمن پیروز شود. این است که جامعه ی اسلامی، یک جامعه ی ماندگار است. این است که « إِنَّا نَحْنُ نَزَّلْنَا الذِّكْرَ وَإِنَّا لَهُ لَحَافِظُونَ»(49). این است که « وَلَیَنصُرَنَّ اللَّهُ مَن یَنصُرُهُ»(50). این است که « وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهْدِیَنَّهُمْ»(51) اینها تعارف نیست که خدا با ما کرده است. حال، قدرتمندان دنیا عربده بکشند و علیه نظام جمهوری اسلامی تهمت بزنند. بحمدالله اینجا بنای مستحکمی است. بنایی است که هر کس با آن زورآزمایی کند، دست و پنجه ی خودش را زخمی و مجروح خواهد کرد. امروز همه ی عوامل بقا و حیات، در نظام اسلامی هست. کسانی هم که گاهی اوقات نسبت به بعضی از کارهای دینی و شعارهای اسلامی، اعتراض دارند و نق میزنند که «آقا؛ شما هم دیگر شورش را در آوردید! دائم راجع به ارزشهای اسلامی میگویید! فلان شعار دیگر چیست و فلان کار دیگر کدام است؟!» در واقع حرف دشمن را تکرار میکنند. دشمن مایل نیست که اسلام به طور کامل پیاده شود؛ چون اگر اسلام به طور کامل پیاده شد، آسیب ناپذیر میگردد. حال، برای اینکه آسیب پذیر شود، باید چه کار کنند؟ باید ناقصش کنند. باید یک گوشه اش را نگذارند عمل شود. مثلا نسبت به «لایحه ی قصاص» و «قانون مجازات»، جنجال آفرینی کنند.(بیانات دردیدار روحانیون و مبلغان، در آستانه ماه محرم 26/2/1375)

زیرساختهای اقتصادی مورد هجوم دشمن

ما در سند چشم انداز - که یک سند اساسی بالادستی مهم و مرجع است- برای کشورمان رتبه اول را در بخشهای مهم و حیاتی و اساسی پیش بینی کردیم؛ باید به این رتبه برسیم. خب، دیگران طبعا نمی ایستند تا برویم اول بشویم؛ دیگران هم دارند کار میکنند، تلاش میکنند. شاهد تلاش و تحرک شدید اقتصادی برخی از کشورهایی هستیم که در همین حوزه ی اول شدن ما واقع هستند. البته ما از بعضی از ابزارهایی که آنها استفاده میکنند، استفاده نمیکنیم و نخواهیم کرد؛ ما نظیفتر و شریفتر و نجیبانه تر حرکت میکنیم؛ اما معتقدیم میشود به آن مرحله ی اول رسید، اگر سرعت را بیشتر و منضبط تر بکنیم. لذا این احتیاج دارد به جهاد. هم باید شتاب باشد، هم باید تدبیر باشد تا بتوانیم به این رتبه ی اول برسیم. این رتبه ی اول بودن هم فقط یک هوس نیست که بگوییم اول بشویم؛ نه، این بخاطر این است که سرنوشت ملتها امروز به این وابسته است. اگر یک کشوری نتواند از لحاظ اقتصادی، از لحاظ علمی، از لحاظ زیرساختهای پیشرفت، خودش را تأمین کند و رشد پیدا کند، بیرحمانه مورد تطاول قرار خواهد گرفت. ما نمیخواهیم مورد تطاول قرار بگیریم. دویست سال کشور ما مورد تعرض و تطاول قرار گرفته. ضعف دستگاههای سلطنتی بی عرضه ی نالایق فاسد دنیاطلب، و نشاطی که در طرف مقابل وجود داشت، باعث این تطاول شد. از سال ۱۸۰۰ انگلیسها اول بار در دستگاه سیاسی کشور ما وارد شدند و دخالت کردند و نفوذ کردند و یارگیری کردند و همراه آنها یا قریب به آنها، بعضی از کشورهای دیگر اروپایی هم در این مدت همین کار را کردند. سال ۱۸۰۰ که اولین سفیر انگلیس وارد کشور شد- که از هند هم آمد؛ یعنی آن وقتی بود که حکومت هند در اختیار انگلیسها بود و نایب السلطنه در آنجا بود- از همان بوشهر که از کشتی پیاده شد، شروع کرد به رشوه دادن و خریدن افراد، و راحت توانست افراد را خریداری کند. این همه شاهزاده و امیر و اسمهای دهن پرکن، همه در مقابل هدایای این آقا خاضع و تسلیم شدند! روند تطاول دشمنان در این کشور، از آن زمان شروع شد. این خاک نرم و خاکریز بی بنیاد ملی آن روز اجازه داد دشمن نفوذ کند، و نفوذ کردند. ما نمیخواهیم دیگر این ادامه پیدا کند. انقلاب یک سد پولادینی در مقابل اینها درست کرده. ما میخواهیم این سد را مستحکمتر کنیم. به هیچ قیمتی اجازه ندهیم اینها در اقتصاد ما، در فرهنگ ما، در سیاست ما، در سرنوشت و مقدرات ما دخالت کنند؛ این احتیاج دارد به اینکه استحکام درونی و داخلی پیدا کنیم. این استحکام درونی، یکی از پایه های مهمش «اقتصاد» است. بنابراین، اینکه میگوییم اول بشویم، بخاطر این است؛ نه بخاطر اینکه حالا یک هوسی است که ایران در منطقه اول بشود؛ نه، سرنوشت ملت به این وابسته است. بنابراین، تلاش مستمر، هوشمندانه، مخلصانه و اثرگذار، که طبعا همه ی ظرفیت کشور هم باید در آن به کار گرفته شود، در این زمینه مؤثر است.(بیانات در دیدار فعالان و برگزیدگان بخشهای اقتصادی 26/5/1390)

لزوم تحمل سختیها در مقابل چالش آفرینی دشمن

آنچه برای یک انسان اهمیت دارد، این است؛ موفقیت در این دنیا، چشم انداز خوب و در نهایت چشم انداز رضوان الهی و بهشت الهی است. این با مجاهدت به دست می آید، با صبر به دست می آید، با پرهیزکاری و پاکدامنی به دست می آید و با تلاش خستگی ناپذیر به دست می آید. در مقابل چالشهایی که دشمن آفریده، انسان سختیهایی را تحمل میکند؛ اما قرآن به ما میگوید از این سختیها نترسید: « إِن تَكُونُوا تَأْلَمُونَ فَإِنَّهُمْ یَأْلَمُونَ كَمَا تَأْلَمُونَ»(52) ؛ اگر شما از ناحیه ی آسیب دشمن رنجی را تحمل میکنید، دشمن هم از ناحیه ی مقاومت، صبر و رشادت شما رنجهایی را تحمل میکند؛ اما با این فرق: « وَتَرْجُونَ مِنَ اللَّهِ مَا لَا یَرْجُونَ»(53) چشم انداز برای شما چشم انداز روشن است، اما برای دشمن نه. مسألهی شهادت و مسأله ی جهاد در اسلام این است: تلاش از همه سو سود، بدون زیان؛ تلاش صادقانه ای که به زندگی انسان معنا میدهد؛ جهت حرکت انسان را معین میکند؛ چشم انداز آینده ی زندگی را بعنوان یک ملت، چشم انداز روشن و تابناکی میکند و چشم انداز سرنوشت نهایی انسان را بعنوان یک فرد، رضوان الهی قرار میدهد؛ این جهاد و شهادت اسلام است؛ هیچ چیز جای این را نمیگیرد.(بیانات در دیدار خانواده شهدا و ایثارگران استان سمنان 18/8/1385)