فهرست کتاب


دشمن شناسی(شناخت دشمن و روش های مقابله با آن)

از منظر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی)

منع هراس از دشمن

بنده میبینم دشمن میخواهد با ترساندن، کار خودش را پیش ببرد. ما به اتکای قدرت الهی که مجسم در قدرت ملت بزرگ ماست، از دشمن مستکبر متکبر، نمیترسیم. معتقدیم کاری نمیتواند بکند. «ان كید الشیطان كان ضعیفا.» این، قرآن است. قرآن را باید باور کرد. کید شیطان، ضعیف است. اگر روزی در قرآن این را میخواندیم و از روی ایمان و تعبد، فقط قبول میکردیم، خدایا تو شاهدی که امروز این را از روی تجربه هم قبول کرده ایم. تجربه هم همین را نشان میدهد. اگر شیطان ضعیف نبود جمهوری اسلامی را تحمل نمیکرد. ببینید چقدر با جمهوری اسلامی دشمنند. میبینید که « قَدْ بَدَتِ الْبَغْضَاءُ مِنْ أَفْوَاهِهِمْ».(48) رئیس جمهور آمریکا را ببینید! آن وزیر امور خارجه ی بدشکلش را ببینید! راجع به جمهوری اسلامی که حرف میزنند، نفرت و بغض و دشمنی ملت ایران و جمهوری اسلامی، از سر و صورتشان میبارد. اما چرا با این همه نفرت، نمیتوانند هیچ غلطی بکنند؟ چرا؟ علت چیست؟ چه دلیلی دارد؟ کی شما را نگه داشته است؟ کی مانع از ضربه زدن آنها شده است؟ کی مانع شده است از اینکه محاصره ی اقتصادی کامل و تام و تمامی بکنند و به تعبیر خودشان، پدر ملت ایران را دربیاورند؟ آن وقت بعضی از این آدمهای ساده لوح ضعیف النفس هم، همینها را تکرار میکنند که «آقا! پدر ملت ایران را در می آورند!» غلط میکنند! مگر میتوانند پدر ملت ایران را دربیاورند؟! اینها کسانی هستند که ملت ایران پدرشان را در آورده است. بنابراین، ضعف دارند. قدرت آنچنان ندارند. البته، شرطش این است که ملت ایران، همینطور که بحمدالله تا امروز در صحنه بوده است، در صحنه باشد. شرطش این است که خناسها و وسواسها نیفتند توی مردم، دل آنها را خالی کنند که «آقا چنین شد، آقا چنان شد. آقا میزنند، آقا میبرند.» نه آقا! این حرفها چیست؟! ما یک ملت قوی و مستحکم هستیم. ما که فلان کشور دو، سه میلیونی فلان گوشه ی آفریقا نیستیم که هر غلطی دلشان خواست، بتوانند با ما بکنند. ما ملتی در مرکز مدنیت تاریخی دنیا، و امروز هم در سر یک چهارراه مهم از چهار راههای جهانی هستیم.(بیانات در دیدار دانش آموزان و دانشجویان به مناسبت روز ملی مبارزه با استکبار 12/8/1372)

وحدت و قاطعیت ملی عامل مقابله با دشمن

امروز تحلیلگران سیاسی در سرتاسر عالم، اعتراف میکنند که ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی، از لحاظ قدرت و قوت و ثبات، نسبت به سال های پیش، اگر جلوتر و قویتر نباشد، عقبتر و ضعیفتر نیست. علت این اعتراف، رشد و آگاهی و اراده و تصمیم آگاهانه ی ملت ایران در اثبات قوام جمهوری اسلامی است. با این حرکت و حضور مردم در مراسم عزاداری و اظهار وفاداری به امام عزیز و نظام جمهوری اسلامی، و با این وحدت و همدلی و هماهنگی و صفا که در این ایام بین تمام اقشار دیده شد، و با این شجاعتی که در برخورد با حادثه ی فقدان امام راحل از همه ی مردم مشاهده گردید، دشمن جرأت نکرد در مقابل قاطعیت و اراده ی ملی و اسلامی ملت ایران، دست از پا خطا کند.(بیانات در مراسم بیعت وزیر آموزش و پرورش، معلمان و دانش آموزان تهران 26/3/1368)

باج ندادن به قدرتها

جمهوری اسلامی ایران قصد باج دادن به قدرتهای بزرگ را ندارد و ثابت هم کرده است که به هیچ قدرتی باج نخواهد داد و مرعوب هیچ قدرتی نخواهد شد. بنابراین، هیچگاه برای جلب محبت یا همکاری قدرتهای زورگوی عالم، از مواضع بحق خودمان تنزل نخواهیم کرد. ما این اراده را در طول ده سال گذشته نشان داده ایم، و امام فقید عزیز بزرگ ما که مظهر تبلور نظام جمهوری اسلامی و مظهر صلابت و مقاومت در مقابل زورگوییها بود، قاطعانه در برابر باج خواهیهای دشمن می ایستاد و مرعوب آنها نمیشد.(بیانات در مراسم بیعت وزارت اطلاعات و پرسنل نیروهای نظامی و انتظامی 30/3/1368)