فهرست کتاب


دشمن شناسی(شناخت دشمن و روش های مقابله با آن)

از منظر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی)

شجاعت و ایمان؛ عامل ناکام گذاشتن دشمن

دشمنی که با آن همه تجهیزات و پشتیبانیهای بین المللی آمده بود -که امروز یواش یواش به آن اعتراف میکنند- مجبور شد ناکام از این مرزها عقب بکشد و ذلیل شود. این موفقیت بخاطر همین شجاعتها و ایمانها بود؛ اینها را باید زنده نگه دارید.(بیانات در دیدار گروه کثیری از اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی 24//6/1381)

شجاعت در برابر هیبت دشمن، جزو شاخصها

شجاعت در برابر هیبت دشمن، جزو شاخصهاست. در مقابل دشمن اگر مسئولین کشور احساس رعب و خوف بکنند، بر سر ملت بلاهای بزرگ خواهد آمد. آن ملتهایی که ذلیل و مقهور دست دشمن شدند، عمده ی علت این بود که مسئولان پیشروان قافله ی ملت۔ شجاعت لازم، اعتماد به نفس لازم را نداشتند. گاهی در بین آحاد مردم عناصر مؤمن، فعال، فداکار، آماده ی به جانبازی هستند، منتها مسئولین و رؤسا وقتی خودشان این آمادگی را ندارند، نیروهای آنها هم از بین میرود و این ظرفیت هم نابود میشود. آن روزی که شهر اصفهان در دوره ی شاه سلطان حسین مورد غارت قرار گرفت و مردم قتل عام شدند و حکومت باعظمت صفوی نابود شد، خیلی از افراد غیور بودند که حاضر بودند مبارزه و مقاومت کنند؛ اما شاه سلطان حسین ضعیف بود. اگر جمهوری اسلامی دچار شاه سلطان حسینها بشود، دچار مدیران و مسئولانی بشود که جرات و جسارت ندارند؛ در خود احساس قدرت نمیکنند، در مردم خودشان احساس توانایی و قدرت نمیکنند، کار جمهوری اسلامی تمام خواهد بود.(بیانات در دیدار اساتید و دانشجویان در دانشگاه علم و صنعت 24/9/1387)
***
مبارزهی با سلطه هم یکی از وظایف دولت اسلامی است. نظام سلطه، نظامی است که مثل بختک سنگینی روی پیکر جامعه ی بشری می افتد - و افتاده است - و او را نابود میکند و از بین میبرد. این نظام سلطه دو طرف دارد؛ سلطه گر و سلطه پذیر. با این نظام باید مبارزه کرد. مبارزه اش هم با شمشیر نیست؛ مبارزه اش با عقل، با کار حرفه ای سیاسی، و با شجاعت در میدانهای لازم و متناسب خودش است.(بیانات در دیدار اعضای هیات دولت 8/6/1384)
***
اینها از اسلام میترسند. اینها از اسلام سیلی خورده اند. اینها از اسلام و مسلمانان مؤمن و مخلص و مبارز، در ذهن خودشان خاطره ی تلخ دارند. لذا از اول انقلاب، با نظام جمهوری اسلامی مقابله و مبارزه کردند و انواع و اقسام توطئه ها را به کار بردند، که یکی از خباثت آمیز ترین کارها این بود که همسایه ی ما را روز به روز بیشتر و پیچیده تر تجهیز کنند و به جان جمهوری اسلامی بیندازند. شما ملت ایران، آن غائله را ختم کردید. شجاعت شما (ملت) بود که دشمن را وادار به ختم غائله کرد.(بیانات در دیدار با اقشار مختلف مردم و مسئولان و کارگزاران نظام در سالروز میلاد حضرت علی (ع) 10/11/1369)

منع هراس از دشمن

بنده میبینم دشمن میخواهد با ترساندن، کار خودش را پیش ببرد. ما به اتکای قدرت الهی که مجسم در قدرت ملت بزرگ ماست، از دشمن مستکبر متکبر، نمیترسیم. معتقدیم کاری نمیتواند بکند. «ان كید الشیطان كان ضعیفا.» این، قرآن است. قرآن را باید باور کرد. کید شیطان، ضعیف است. اگر روزی در قرآن این را میخواندیم و از روی ایمان و تعبد، فقط قبول میکردیم، خدایا تو شاهدی که امروز این را از روی تجربه هم قبول کرده ایم. تجربه هم همین را نشان میدهد. اگر شیطان ضعیف نبود جمهوری اسلامی را تحمل نمیکرد. ببینید چقدر با جمهوری اسلامی دشمنند. میبینید که « قَدْ بَدَتِ الْبَغْضَاءُ مِنْ أَفْوَاهِهِمْ».(48) رئیس جمهور آمریکا را ببینید! آن وزیر امور خارجه ی بدشکلش را ببینید! راجع به جمهوری اسلامی که حرف میزنند، نفرت و بغض و دشمنی ملت ایران و جمهوری اسلامی، از سر و صورتشان میبارد. اما چرا با این همه نفرت، نمیتوانند هیچ غلطی بکنند؟ چرا؟ علت چیست؟ چه دلیلی دارد؟ کی شما را نگه داشته است؟ کی مانع از ضربه زدن آنها شده است؟ کی مانع شده است از اینکه محاصره ی اقتصادی کامل و تام و تمامی بکنند و به تعبیر خودشان، پدر ملت ایران را دربیاورند؟ آن وقت بعضی از این آدمهای ساده لوح ضعیف النفس هم، همینها را تکرار میکنند که «آقا! پدر ملت ایران را در می آورند!» غلط میکنند! مگر میتوانند پدر ملت ایران را دربیاورند؟! اینها کسانی هستند که ملت ایران پدرشان را در آورده است. بنابراین، ضعف دارند. قدرت آنچنان ندارند. البته، شرطش این است که ملت ایران، همینطور که بحمدالله تا امروز در صحنه بوده است، در صحنه باشد. شرطش این است که خناسها و وسواسها نیفتند توی مردم، دل آنها را خالی کنند که «آقا چنین شد، آقا چنان شد. آقا میزنند، آقا میبرند.» نه آقا! این حرفها چیست؟! ما یک ملت قوی و مستحکم هستیم. ما که فلان کشور دو، سه میلیونی فلان گوشه ی آفریقا نیستیم که هر غلطی دلشان خواست، بتوانند با ما بکنند. ما ملتی در مرکز مدنیت تاریخی دنیا، و امروز هم در سر یک چهارراه مهم از چهار راههای جهانی هستیم.(بیانات در دیدار دانش آموزان و دانشجویان به مناسبت روز ملی مبارزه با استکبار 12/8/1372)