فهرست کتاب


دشمن شناسی(شناخت دشمن و روش های مقابله با آن)

از منظر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی)

لرزش دشمن در برابر واحد امت اسلامی

اگر امت اسلامی به معنای واقعی کلمه ی امت تشکیل شود، استعمارگران و طمع ورزان و کسانی را که خواسته اند این منطقه را به نفع خودشان بفشرند و از آن بهره برداری کنند، بسیار میترساند. آنها میخواهند این اتفاق نیفتد.(بیانات در دیدار میهمانان شرکت کننده در چهارمین مجمع جهانی اهل بیت (علیهم السلام) 28/5/1386)
***
شک نیست که بی اعتنایی ملتهای مسلمان در برابر این وضع، دشمن را تشویق میکند و صحنه را هر روز بر مؤمنین به اسلام تنگتر میسازد مسلمانان باید نشان دهند که جهان اسلام دارای قدرت برخورد است و میتواند در برابر تجاوز و دشمنی آمریکا و هر متجاوز دیگری بایستد همه ی لطمات جبران ناپذیری که تاکنون از سوی استعمارگران دیروز و مستکبران امروز به امت اسلامی وارد شده، عمدتا ناشی از ضعف نفس و ضعف روحیه ی دولتها یا ملتها بوده است. ایستادگی ملتها، دشمن را به ستوه می آورد و او را در رسیدن به هدفهای متحیرانه اش ناکام میسازد.( پیام به حجاج بیت الله الحرام 13/3/137)

شجاعت و ایمان؛ عامل ناکام گذاشتن دشمن

دشمنی که با آن همه تجهیزات و پشتیبانیهای بین المللی آمده بود -که امروز یواش یواش به آن اعتراف میکنند- مجبور شد ناکام از این مرزها عقب بکشد و ذلیل شود. این موفقیت بخاطر همین شجاعتها و ایمانها بود؛ اینها را باید زنده نگه دارید.(بیانات در دیدار گروه کثیری از اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی 24//6/1381)

شجاعت در برابر هیبت دشمن، جزو شاخصها

شجاعت در برابر هیبت دشمن، جزو شاخصهاست. در مقابل دشمن اگر مسئولین کشور احساس رعب و خوف بکنند، بر سر ملت بلاهای بزرگ خواهد آمد. آن ملتهایی که ذلیل و مقهور دست دشمن شدند، عمده ی علت این بود که مسئولان پیشروان قافله ی ملت۔ شجاعت لازم، اعتماد به نفس لازم را نداشتند. گاهی در بین آحاد مردم عناصر مؤمن، فعال، فداکار، آماده ی به جانبازی هستند، منتها مسئولین و رؤسا وقتی خودشان این آمادگی را ندارند، نیروهای آنها هم از بین میرود و این ظرفیت هم نابود میشود. آن روزی که شهر اصفهان در دوره ی شاه سلطان حسین مورد غارت قرار گرفت و مردم قتل عام شدند و حکومت باعظمت صفوی نابود شد، خیلی از افراد غیور بودند که حاضر بودند مبارزه و مقاومت کنند؛ اما شاه سلطان حسین ضعیف بود. اگر جمهوری اسلامی دچار شاه سلطان حسینها بشود، دچار مدیران و مسئولانی بشود که جرات و جسارت ندارند؛ در خود احساس قدرت نمیکنند، در مردم خودشان احساس توانایی و قدرت نمیکنند، کار جمهوری اسلامی تمام خواهد بود.(بیانات در دیدار اساتید و دانشجویان در دانشگاه علم و صنعت 24/9/1387)
***
مبارزهی با سلطه هم یکی از وظایف دولت اسلامی است. نظام سلطه، نظامی است که مثل بختک سنگینی روی پیکر جامعه ی بشری می افتد - و افتاده است - و او را نابود میکند و از بین میبرد. این نظام سلطه دو طرف دارد؛ سلطه گر و سلطه پذیر. با این نظام باید مبارزه کرد. مبارزه اش هم با شمشیر نیست؛ مبارزه اش با عقل، با کار حرفه ای سیاسی، و با شجاعت در میدانهای لازم و متناسب خودش است.(بیانات در دیدار اعضای هیات دولت 8/6/1384)
***
اینها از اسلام میترسند. اینها از اسلام سیلی خورده اند. اینها از اسلام و مسلمانان مؤمن و مخلص و مبارز، در ذهن خودشان خاطره ی تلخ دارند. لذا از اول انقلاب، با نظام جمهوری اسلامی مقابله و مبارزه کردند و انواع و اقسام توطئه ها را به کار بردند، که یکی از خباثت آمیز ترین کارها این بود که همسایه ی ما را روز به روز بیشتر و پیچیده تر تجهیز کنند و به جان جمهوری اسلامی بیندازند. شما ملت ایران، آن غائله را ختم کردید. شجاعت شما (ملت) بود که دشمن را وادار به ختم غائله کرد.(بیانات در دیدار با اقشار مختلف مردم و مسئولان و کارگزاران نظام در سالروز میلاد حضرت علی (ع) 10/11/1369)