فهرست کتاب


دشمن شناسی(شناخت دشمن و روش های مقابله با آن)

از منظر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی)

تمرکز دشمن در نقاط حساس تبلیغی

عزیزان من! یکی از خدمتهایی که دشمنان ما به ما میکنند، همین است که به ما نشان میدهند در تبلیغ روی چه نقاطی باید متمرکز شویم. امروز اگر شما نگاه کنید، میبینید که همه ی دستگاههای تبلیغی دشمن دست به دست هم داده اند و تبلیغات خود را بر روی چند نقطه متمرکز کرده اند. در رأس آنها هم تبلیغات صهیونیستهاست. صهیونیستها که عرض میکنیم، فقط مراد ما دولت صهیونیست غاصب نیست؛ او بخشی از مجموعه ی صهیونیستهاست؛ مجموعه ی صهیونیستهایی که سرمایه داران بزرگ کشورهایی از جمله آمریکا را تشکیل میدهند و بر سیاست آن کشور مسلطند. امروز متأسفانه کشور آمریکا، دولت آمریکا، کنگره ی آمریکا، در زمینه های گوناگون مالی، تبلیغاتی، فرهنگی و غیره اسیر طلسم صهیونیستند. تبلیغات رسانه ای دنیا هم غالبا در اختیار اینهاست. این خبرگزاریهای معروفی که شما میبینید، عمده شان در اختیار همین مجموعه اند. بعضیها هم که متعلق به آنها نیستند، با آنها هم جهتند. اگر شما تبلیغات اینها را نگاه کنید، میبینید که در مورد کشور عزیز و ملت بزرگ و قهرمان و در عین حال مظلوم ما، بر روی چند نقطه متمرکزند: اول، اختلاف و دوئیت و تفرقه است؛ همان داستان قدیمی «تفرقه بینداز، حکومت کن»؛ همان درد و بلای عمده ای که از قدیم در جان ملتها می افتاده است. درصددند تفرقه ایجاد کنند، یا اگر هرچه تلاش کردند دیدند نمیتوانند تفرقه ایجاد کنند، شایعه ی تفرقه بیندازند.(بیانات در دیدار با علما و روحانیون در آستانه ماه مبارک رمضان 3/10/1376)
***
دشمنان تبلیغاتشان را میکنند. قوام مملکت و نظام اسلامی و این استقلال دیر یافته، به این است که شما مردم و شما جوانان، همان شور و احساس انقلابی را که در دوران جنگ و در آغاز انقلاب بود، با همان قدرت حفظ کنید. همان غیرت دینی، همان انگیزه و همان احساس حضور دشمن در جبهه ی مقابل را باید حفظ کنید. همچنان که بحمدالله، جوانان حفظ کردند.(بیانات در مراسم دیدار قشرهای مختلف مردم با معظم له 29/7/1371)

لرزش دشمن در برابر واحد امت اسلامی

اگر امت اسلامی به معنای واقعی کلمه ی امت تشکیل شود، استعمارگران و طمع ورزان و کسانی را که خواسته اند این منطقه را به نفع خودشان بفشرند و از آن بهره برداری کنند، بسیار میترساند. آنها میخواهند این اتفاق نیفتد.(بیانات در دیدار میهمانان شرکت کننده در چهارمین مجمع جهانی اهل بیت (علیهم السلام) 28/5/1386)
***
شک نیست که بی اعتنایی ملتهای مسلمان در برابر این وضع، دشمن را تشویق میکند و صحنه را هر روز بر مؤمنین به اسلام تنگتر میسازد مسلمانان باید نشان دهند که جهان اسلام دارای قدرت برخورد است و میتواند در برابر تجاوز و دشمنی آمریکا و هر متجاوز دیگری بایستد همه ی لطمات جبران ناپذیری که تاکنون از سوی استعمارگران دیروز و مستکبران امروز به امت اسلامی وارد شده، عمدتا ناشی از ضعف نفس و ضعف روحیه ی دولتها یا ملتها بوده است. ایستادگی ملتها، دشمن را به ستوه می آورد و او را در رسیدن به هدفهای متحیرانه اش ناکام میسازد.( پیام به حجاج بیت الله الحرام 13/3/137)

شجاعت و ایمان؛ عامل ناکام گذاشتن دشمن

دشمنی که با آن همه تجهیزات و پشتیبانیهای بین المللی آمده بود -که امروز یواش یواش به آن اعتراف میکنند- مجبور شد ناکام از این مرزها عقب بکشد و ذلیل شود. این موفقیت بخاطر همین شجاعتها و ایمانها بود؛ اینها را باید زنده نگه دارید.(بیانات در دیدار گروه کثیری از اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی 24//6/1381)