فهرست کتاب


دشمن شناسی(شناخت دشمن و روش های مقابله با آن)

از منظر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی)

لزوم احساس قدرت در برابر دشمن

امروز بحمدالله این استقلال، این شجاعت و این ایستادگی در مقابل زورگویی استکبار جهانی، مخصوص این ملت و این کشور است و همین است که استکبار را نسبت به این کشور و این ملت، دچار حقد و بغض کرده است. اما من این را عرض کنم؛ این هم ناشی از وعده ی الهی است که حقد و بغض استكبار، هیچ کاری نخواهد توانست بکند: ”انتم الأعلون ان کنتم مؤمنین» قرآن کریم در دو جا میفرماید: « وَلَا تَهِنُوا وَلَا تَحْزَنُوا»(45)، « فَلَا تَهِنُوا وَتَدْعُوا إِلَى السَّلْمِ»(46) . هرگز از مواضع خودتان پایین نیایید و در مقابل دشمن احساس ضعف نکنید. او که بنای کار را بر دروغ و فریب و زورگویی گذاشته، ضعیف است؛ اما شما که به خدا متکی هستید، قوی هستید.(بیانات در اجتماع مردم قم، در سالروز میلاد حضرت مهدی (عج) 30/11/1370)

عامل ناکامی دشمن در مقابله با جمهوری اسلامی

نظامی که براساس بعثت بنا شده باشد، هدفش، سعادت و زندگی راحت برای بشر است و این، جز با آن دو هدف، تأمین نمیشود. اگر اینطور شد، دیگر دشمنیها هم اثر نمیکند. بسیاری متحیرند که چه شد آن روزی که دو ابرقدرت بودند و هر دو ابرقدرت علیه ما اقدام میکردند، نتوانستند به جمهوری اسلامی آسیبی برسانند. امروز هم که یک ابرقدرت نابود شده و یکی مانده است، او و همدستانش - چه دولتهای پیشرفته و چه دولتهای ضعیفی که از روی حقارت و ذلت، همدستی آمریکا را پذیرفته اند و با هم تلاش میکنند - نمیتوانند به جمهوری اسلامی، ضربه ی کاری وارد کنند. سرش، همین ایمان، توجه و پایبندی مردم به دین، حضور معنویت در زندگی مردم و این احساس است که نظام جامعه به سمت عدالت حرکت میکند. البته دشمن خیلی عربده میکشد و بسیار هم تهدید و اقدام میکند. منتها اقدام او، اقدام مؤثری نیست. فرق است بین نظامی که از مردم خود بریده است و ملتی که متکی به معنویت نیست، با ملتی معنوی که با نظام و حکومت خود یکپارچه است و بین آنها ارتباطات مستحکمی وجود دارد. مردم، دولت و رئیس جمهور را از خود میدانند. گاهی آنها را از فرزندان خودشان هم بیشتر دوست میدارند. مردم به نمایندگان مجلس و رؤسای قوا، علاقه مندند. آنان را از خودشان میدانند و از ایمان و معنویت هم برخوردارند. این ملت و دولت را نمیتوان با آن نظام بریده ی منقطع از مردم خود مقایسه کرد. لذا، آن تهدیدها اثر نمیکند.(بیانات در دیدار کارگزاران، در روز «عید مبعث» 29/9/1374)

حساس بودن نسبت به حساسیت دشمن

هر چیزی که دیدید دشمن روی آن حساسیت نشان میدهد شما هم روی آن حساس بشوید و بفهمید که دشمن از اینجا میخواهد رخنه کند. وقتی که میبینید دشمنان خبیث، نسبت به ملت و انقلاب و پایبندی مردم به انقلاب تبلیغات میکنند، بدانید که دشمن از پایبندی مردم به انقلاب و از حضور آنها در صحنه های انقلاب میترسد. حضور شما در صحنه های انقلاب و هوشیاری و آمادگیتان، دشمن را مأیوس خواهد کرد.(بیانات در دیدار با جمع کثیری از نیروهای مقاومت بسیج، گروهی از پرستاران و جمعی از پرسنل نیروی دریایی ارتش 7/9/1369)