فهرست کتاب


دشمن شناسی(شناخت دشمن و روش های مقابله با آن)

از منظر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی)

قدرت ملت؛ عامل حیرت دشمن

جایی که ما پایبندی و اعتقاد دینی قوی ای نشان دهیم، دشمن در ما چیزی از قدرت را احساس خواهد کرد که چون او را درست نمیشناسد، ابهت آن در دلش جای خواهد گرفت. چنین اعتقاد و اقتداری ابهت است؛ والا این اقتدارهای معمولی و ظاهری - چون پول و ثروت و علم و تسلیحات و... - قابل فهم و تشخیص است و خیلیها هم بیشتر از ما از آن برخوردارند.(بیانات در دیدار با وزیر، معاونان و مدیران کل وزارت امور خارجه و سفرا و روسای نمایندگیهای سیاسی خارج از کشور 31/5/1368)
***
اینکه اسلام میفرماید: «والله العزه و لرسوله و للمؤمنین» یک وجه از عزت مؤمنین همین است. مؤمن در سخت ترین شرایط هم احساس میکند عزیز است و احساس ذلت نمیکند و خودش را نسبت به دشمن، خوار احساس نمیکند؛ چون اقتدار معنوی و درونی خودش را حفظ کرده و از دست نداده است.(بیانات در دیدار با جمع کثیری از خانواده های معظم اسرا و مفقودان شهرهای تهران، کرج، ورامین، قم، کاشان، زنجان و اهواز 23/5/1368)
***
من به آینده بسیار امیدوارم؛ زیرا اولا لطف الهی شامل حال مؤمنین : ثانیا مسئولان نظام روز به روز مجربتر میشوند؛ و ثالثا آگاهی مردم در حد بالایی است. باید احساسات و عواطف و حضور شما کمک کند، تا ان شاالله بهترین تلاشها در راه ساختن کشور و اداره ی درست آن انجام گیرد. ما هرچه جلوتر میرویم، قدرت اسلام بیشتر میشود و توطئه و مکر دشمن ضعیفتر میگردد. آن روز که دشمن احساس کند دیگر از دستش کاری علیه این نظام برنمی آید، مردم نفس راحتی خواهند کشید، و آن روز دور نیست. باید از خدای متعال کمک بخواهیم و از روحمقدس امام عزیز استمداد کنیم، تا رابطه ی ما با پروردگار عالم محکمتر و عمیقتر شود.(بیانات در مراسم بیعت امام جمعه و نماینده ی ولی فقیه و قشرهای مختلف مردم سمنان، کرج، شیروان، قوچان، کازرون و جمعی از بسیجیان نیشابور 4/4/1368)
***
دشمن علی رغم تظاهر به قدرت، قدرتمند نیست. قدرت استکبار، قدرت مادی است، و قدرت مادی توان مقابله با قدرت معنوی و انسانی را ندارد. آنجا که دلها و دستها و زبانهای یک ملت با هم یکی باشند و همه در راه هدفهای والای اسلام و انقلاب احساس مسئولیت کنند، استکبار جهانی و دیگر قدرتها نمیتوانند ضربه وارد کنند و آنها را از میدان خارج سازند. ده سال است که استکبار نسبت به ملت ایران سختگیری میکند؛ اما ثبات ما روز به روز بیشتر شده و قدرت کاری ما بالاتر رفته است.(بیانات در مراسم بیعت روحانیون، مسئولان و اقشار مختلف مردم آذربایجان 30/3/1368)

لزوم احساس قدرت در برابر دشمن

امروز بحمدالله این استقلال، این شجاعت و این ایستادگی در مقابل زورگویی استکبار جهانی، مخصوص این ملت و این کشور است و همین است که استکبار را نسبت به این کشور و این ملت، دچار حقد و بغض کرده است. اما من این را عرض کنم؛ این هم ناشی از وعده ی الهی است که حقد و بغض استكبار، هیچ کاری نخواهد توانست بکند: ”انتم الأعلون ان کنتم مؤمنین» قرآن کریم در دو جا میفرماید: « وَلَا تَهِنُوا وَلَا تَحْزَنُوا»(45)، « فَلَا تَهِنُوا وَتَدْعُوا إِلَى السَّلْمِ»(46) . هرگز از مواضع خودتان پایین نیایید و در مقابل دشمن احساس ضعف نکنید. او که بنای کار را بر دروغ و فریب و زورگویی گذاشته، ضعیف است؛ اما شما که به خدا متکی هستید، قوی هستید.(بیانات در اجتماع مردم قم، در سالروز میلاد حضرت مهدی (عج) 30/11/1370)

عامل ناکامی دشمن در مقابله با جمهوری اسلامی

نظامی که براساس بعثت بنا شده باشد، هدفش، سعادت و زندگی راحت برای بشر است و این، جز با آن دو هدف، تأمین نمیشود. اگر اینطور شد، دیگر دشمنیها هم اثر نمیکند. بسیاری متحیرند که چه شد آن روزی که دو ابرقدرت بودند و هر دو ابرقدرت علیه ما اقدام میکردند، نتوانستند به جمهوری اسلامی آسیبی برسانند. امروز هم که یک ابرقدرت نابود شده و یکی مانده است، او و همدستانش - چه دولتهای پیشرفته و چه دولتهای ضعیفی که از روی حقارت و ذلت، همدستی آمریکا را پذیرفته اند و با هم تلاش میکنند - نمیتوانند به جمهوری اسلامی، ضربه ی کاری وارد کنند. سرش، همین ایمان، توجه و پایبندی مردم به دین، حضور معنویت در زندگی مردم و این احساس است که نظام جامعه به سمت عدالت حرکت میکند. البته دشمن خیلی عربده میکشد و بسیار هم تهدید و اقدام میکند. منتها اقدام او، اقدام مؤثری نیست. فرق است بین نظامی که از مردم خود بریده است و ملتی که متکی به معنویت نیست، با ملتی معنوی که با نظام و حکومت خود یکپارچه است و بین آنها ارتباطات مستحکمی وجود دارد. مردم، دولت و رئیس جمهور را از خود میدانند. گاهی آنها را از فرزندان خودشان هم بیشتر دوست میدارند. مردم به نمایندگان مجلس و رؤسای قوا، علاقه مندند. آنان را از خودشان میدانند و از ایمان و معنویت هم برخوردارند. این ملت و دولت را نمیتوان با آن نظام بریده ی منقطع از مردم خود مقایسه کرد. لذا، آن تهدیدها اثر نمیکند.(بیانات در دیدار کارگزاران، در روز «عید مبعث» 29/9/1374)