فهرست کتاب


دشمن شناسی(شناخت دشمن و روش های مقابله با آن)

از منظر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی)

سختگیری دشمن، نشانه ی آسیب پذیری او

آنجایی که شما احساس میکنید دشمن سختگیری میکند، درست همانجایی است که دشمن آسیب میبیند. فشاری که این روزها به وسیله ی صهیونیستها بر مسلمانان مظلوم فلسطینی وارد میشود، به معنای آن است که استکبار در سرزمینهای اشغالی فلسطین مقدس، به طور جدی تهدید میشود. اگر تهدید جدی نبود، اینقدر فشار زیاد نمیشد. این روزها دولت غاصب صهیونیست، به طور روزمره در سرزمین اشغالی به مردم حمله میکند و حتی شنیدم به زنها حمله کرده، تعدادی از آنها را مضروب و مجروح نموده و تعداد کثیری از مردم را به وسیله ی مزدوران نظامی و پلیس خود مجروح کرده است. چقدر از افراد را میگیرند و در زندانهای خود بازداشت و شکنجه میکنند و در نهایت فشار نگه میدارند؛ اما شعله ی مقدس، روزبه روز در سرزمینهای اشغالی مشتعلتر میشود.(بیانات در دیدار جمع کثیری از دانشگاهیان و طلاب حوزه های علمیه 29/9/1368)

قدرت ملت؛ عامل حیرت دشمن

جایی که ما پایبندی و اعتقاد دینی قوی ای نشان دهیم، دشمن در ما چیزی از قدرت را احساس خواهد کرد که چون او را درست نمیشناسد، ابهت آن در دلش جای خواهد گرفت. چنین اعتقاد و اقتداری ابهت است؛ والا این اقتدارهای معمولی و ظاهری - چون پول و ثروت و علم و تسلیحات و... - قابل فهم و تشخیص است و خیلیها هم بیشتر از ما از آن برخوردارند.(بیانات در دیدار با وزیر، معاونان و مدیران کل وزارت امور خارجه و سفرا و روسای نمایندگیهای سیاسی خارج از کشور 31/5/1368)
***
اینکه اسلام میفرماید: «والله العزه و لرسوله و للمؤمنین» یک وجه از عزت مؤمنین همین است. مؤمن در سخت ترین شرایط هم احساس میکند عزیز است و احساس ذلت نمیکند و خودش را نسبت به دشمن، خوار احساس نمیکند؛ چون اقتدار معنوی و درونی خودش را حفظ کرده و از دست نداده است.(بیانات در دیدار با جمع کثیری از خانواده های معظم اسرا و مفقودان شهرهای تهران، کرج، ورامین، قم، کاشان، زنجان و اهواز 23/5/1368)
***
من به آینده بسیار امیدوارم؛ زیرا اولا لطف الهی شامل حال مؤمنین : ثانیا مسئولان نظام روز به روز مجربتر میشوند؛ و ثالثا آگاهی مردم در حد بالایی است. باید احساسات و عواطف و حضور شما کمک کند، تا ان شاالله بهترین تلاشها در راه ساختن کشور و اداره ی درست آن انجام گیرد. ما هرچه جلوتر میرویم، قدرت اسلام بیشتر میشود و توطئه و مکر دشمن ضعیفتر میگردد. آن روز که دشمن احساس کند دیگر از دستش کاری علیه این نظام برنمی آید، مردم نفس راحتی خواهند کشید، و آن روز دور نیست. باید از خدای متعال کمک بخواهیم و از روحمقدس امام عزیز استمداد کنیم، تا رابطه ی ما با پروردگار عالم محکمتر و عمیقتر شود.(بیانات در مراسم بیعت امام جمعه و نماینده ی ولی فقیه و قشرهای مختلف مردم سمنان، کرج، شیروان، قوچان، کازرون و جمعی از بسیجیان نیشابور 4/4/1368)
***
دشمن علی رغم تظاهر به قدرت، قدرتمند نیست. قدرت استکبار، قدرت مادی است، و قدرت مادی توان مقابله با قدرت معنوی و انسانی را ندارد. آنجا که دلها و دستها و زبانهای یک ملت با هم یکی باشند و همه در راه هدفهای والای اسلام و انقلاب احساس مسئولیت کنند، استکبار جهانی و دیگر قدرتها نمیتوانند ضربه وارد کنند و آنها را از میدان خارج سازند. ده سال است که استکبار نسبت به ملت ایران سختگیری میکند؛ اما ثبات ما روز به روز بیشتر شده و قدرت کاری ما بالاتر رفته است.(بیانات در مراسم بیعت روحانیون، مسئولان و اقشار مختلف مردم آذربایجان 30/3/1368)

لزوم احساس قدرت در برابر دشمن

امروز بحمدالله این استقلال، این شجاعت و این ایستادگی در مقابل زورگویی استکبار جهانی، مخصوص این ملت و این کشور است و همین است که استکبار را نسبت به این کشور و این ملت، دچار حقد و بغض کرده است. اما من این را عرض کنم؛ این هم ناشی از وعده ی الهی است که حقد و بغض استكبار، هیچ کاری نخواهد توانست بکند: ”انتم الأعلون ان کنتم مؤمنین» قرآن کریم در دو جا میفرماید: « وَلَا تَهِنُوا وَلَا تَحْزَنُوا»(45)، « فَلَا تَهِنُوا وَتَدْعُوا إِلَى السَّلْمِ»(46) . هرگز از مواضع خودتان پایین نیایید و در مقابل دشمن احساس ضعف نکنید. او که بنای کار را بر دروغ و فریب و زورگویی گذاشته، ضعیف است؛ اما شما که به خدا متکی هستید، قوی هستید.(بیانات در اجتماع مردم قم، در سالروز میلاد حضرت مهدی (عج) 30/11/1370)