فهرست کتاب


دشمن شناسی(شناخت دشمن و روش های مقابله با آن)

از منظر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی)

شکست حتمی دشمن در مقابل عزم و ارادهی مؤمنان

مسلمانان با همکاری و تکیه بر مبانی مشترکی که قرآن و سنت بدان ناطق است قدرت خواهند یافت که در برابر این اهریمن چندچهره بایستند و آن را مغلوب اراده و ایمان خود سازند. ایران اسلامی با پیروی از درسهای امام خمینی کبیر، نمونه ی بارز این مقاومت موفق است. آنان در ایران اسلامی شکست خورده اند. سی سال ترفند و توطئه و دشمنی از کودتا و جنگ تحمیلی هشت ساله، تا تحریم و مصادره ی اموال، و از جنگ روانی و تبلیغاتی و صف بندی رسانه ای تا تلاش برای جلوگیری از رشد علمی و دستیابی به دانشهای نوین و از جمله دانش هسته ای، و حتی تحریک و دخالت آشکار در ماجرای پرشکوه و پرمعنای انتخابات اخیر، همه و همه به صحنه هایی از شکست و انفعال و سرگردانی دشمن تبدیل شد و آیه ی «إن كید الشیطان كان ضعیفا»(44) در برابر چشم ایرانیان بار دیگر مجسم گشت. در هر نقطه ی دیگر نیز که مقاومت برخاسته از عزم و ایمان، مردم را به مصاف مستکبران پرمدعا کشانید، پیروزی نصیب مؤمنان و شکست و رسوایی سرنوشت حتمی ستمگران شد. فتح نمایان ۳۳ روزه در لبنان و جهاد سرافراز و پیروز غزه در سه سال اخیر، شاهد زنده ی این حقیقت است.( پیام حضرت آیت الله خامنه ای به کنگره ی عظیم حج سال 1430، 5/9/1388)

سختگیری دشمن، نشانه ی آسیب پذیری او

آنجایی که شما احساس میکنید دشمن سختگیری میکند، درست همانجایی است که دشمن آسیب میبیند. فشاری که این روزها به وسیله ی صهیونیستها بر مسلمانان مظلوم فلسطینی وارد میشود، به معنای آن است که استکبار در سرزمینهای اشغالی فلسطین مقدس، به طور جدی تهدید میشود. اگر تهدید جدی نبود، اینقدر فشار زیاد نمیشد. این روزها دولت غاصب صهیونیست، به طور روزمره در سرزمین اشغالی به مردم حمله میکند و حتی شنیدم به زنها حمله کرده، تعدادی از آنها را مضروب و مجروح نموده و تعداد کثیری از مردم را به وسیله ی مزدوران نظامی و پلیس خود مجروح کرده است. چقدر از افراد را میگیرند و در زندانهای خود بازداشت و شکنجه میکنند و در نهایت فشار نگه میدارند؛ اما شعله ی مقدس، روزبه روز در سرزمینهای اشغالی مشتعلتر میشود.(بیانات در دیدار جمع کثیری از دانشگاهیان و طلاب حوزه های علمیه 29/9/1368)

قدرت ملت؛ عامل حیرت دشمن

جایی که ما پایبندی و اعتقاد دینی قوی ای نشان دهیم، دشمن در ما چیزی از قدرت را احساس خواهد کرد که چون او را درست نمیشناسد، ابهت آن در دلش جای خواهد گرفت. چنین اعتقاد و اقتداری ابهت است؛ والا این اقتدارهای معمولی و ظاهری - چون پول و ثروت و علم و تسلیحات و... - قابل فهم و تشخیص است و خیلیها هم بیشتر از ما از آن برخوردارند.(بیانات در دیدار با وزیر، معاونان و مدیران کل وزارت امور خارجه و سفرا و روسای نمایندگیهای سیاسی خارج از کشور 31/5/1368)
***
اینکه اسلام میفرماید: «والله العزه و لرسوله و للمؤمنین» یک وجه از عزت مؤمنین همین است. مؤمن در سخت ترین شرایط هم احساس میکند عزیز است و احساس ذلت نمیکند و خودش را نسبت به دشمن، خوار احساس نمیکند؛ چون اقتدار معنوی و درونی خودش را حفظ کرده و از دست نداده است.(بیانات در دیدار با جمع کثیری از خانواده های معظم اسرا و مفقودان شهرهای تهران، کرج، ورامین، قم، کاشان، زنجان و اهواز 23/5/1368)
***
من به آینده بسیار امیدوارم؛ زیرا اولا لطف الهی شامل حال مؤمنین : ثانیا مسئولان نظام روز به روز مجربتر میشوند؛ و ثالثا آگاهی مردم در حد بالایی است. باید احساسات و عواطف و حضور شما کمک کند، تا ان شاالله بهترین تلاشها در راه ساختن کشور و اداره ی درست آن انجام گیرد. ما هرچه جلوتر میرویم، قدرت اسلام بیشتر میشود و توطئه و مکر دشمن ضعیفتر میگردد. آن روز که دشمن احساس کند دیگر از دستش کاری علیه این نظام برنمی آید، مردم نفس راحتی خواهند کشید، و آن روز دور نیست. باید از خدای متعال کمک بخواهیم و از روحمقدس امام عزیز استمداد کنیم، تا رابطه ی ما با پروردگار عالم محکمتر و عمیقتر شود.(بیانات در مراسم بیعت امام جمعه و نماینده ی ولی فقیه و قشرهای مختلف مردم سمنان، کرج، شیروان، قوچان، کازرون و جمعی از بسیجیان نیشابور 4/4/1368)
***
دشمن علی رغم تظاهر به قدرت، قدرتمند نیست. قدرت استکبار، قدرت مادی است، و قدرت مادی توان مقابله با قدرت معنوی و انسانی را ندارد. آنجا که دلها و دستها و زبانهای یک ملت با هم یکی باشند و همه در راه هدفهای والای اسلام و انقلاب احساس مسئولیت کنند، استکبار جهانی و دیگر قدرتها نمیتوانند ضربه وارد کنند و آنها را از میدان خارج سازند. ده سال است که استکبار نسبت به ملت ایران سختگیری میکند؛ اما ثبات ما روز به روز بیشتر شده و قدرت کاری ما بالاتر رفته است.(بیانات در مراسم بیعت روحانیون، مسئولان و اقشار مختلف مردم آذربایجان 30/3/1368)