فهرست کتاب


دشمن شناسی(شناخت دشمن و روش های مقابله با آن)

از منظر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی)

مذمت عقب نشینی در برابر دشمن

هرکس و هر گروهی که در میان این ملت تلاش بیشتری کرده است، در افتخارات و پیروزیها سهم بیشتری دارد. اگر ملتی از عزت و شرف خود دفاع نکند و از هدفهای خود دست بکشد و از گردن کلفتهای عالم بترسد و حرف خود را پس بگیرد و در میدان مواجهه با دشمن عقب نشینی کند، سرنوشتش چیز دیگری خواهد بود و نتایجی که برای او حاصل میشود، غیر از آن چیزی میباشد که امروز برای ملت ایران پدید آمده است.(بیانات در مراسم بیعت روحانیون، مسئولان و اقشار مختلف مردم استان اصفهان 25/4/1368)
***
دشمنان ما، عملا نشان دادند که قادر نیستند به صورت جدی و قاطع به ما ضربه بزنند؛ بخاطر اینکه در این ده سال، هر کاری که میتوانستند، کردند و ما امروز بحمدالله از همیشه قویتر و پابرجاتر و در بین خود، امیدوارتریم. امروز، آینده برای ما از همیشه روشنتر است. ما از دشمن نمیترسیم و دشمن هم قادر به ضربه زدن به ما نیست؛ اما همه ی اینها مشروط به حفظ هوشیاری و حضور آحاد مردم در صحنه است. اینطور نباشد که مردم احساس کنند که حالا دیگر بحمدالله کارها تمام شد و هر کسی سراغ کار خود برود. نه، صحنه را نباید خالی کرد. ملت، نباید حمایت از نظام و مسئولان و مجریان و مدیران کشور را، یک لحظه فراموش کند. البته، مسئولان و مدیران هم، در قبال این ملت وظایف زیادی دارند که بیان و ذکرش، جای خود را دارد و مسلم است.(بیانات در دیدار با اعضای جامعه روحانیت مبارز و مجمع روحانیون مبارز تهران، علما و ائمه جماعت و جامعه ی وعاظ تهران و اعضای شورای هماهنگی سازمان تبلیغات اسلامی، در آستانه ماه محرم 11/5/1368)
***
راه موفقیت این است که در مقابل دشمن، انسان یک قدم هم عقب نشینی نکند؛ والا یک قدم عقب نشینی در مقابل دشمن، موجب تشجیع دشمن در چنگ انداختن و دست انداختن میشود. جمهوری اسلامی این افتخار را دارد که در طول این سی و دو سال، یک قدم در مقابل دشمن عقب نشینی نکرد. با اینکه فشار زیاد بود؛ فشار نظامی بود، فشار امنیتی بود، فشار تحریم بود، فشارهای سیاسی بود، فشارهای تبلیغاتی بود، ولی ما عقب نشینی نکردیم. و من به شما عرض بکنم؛ عزیزان من! برادران! خواهران! جوانان آگاه و روشنفکر این منطقه! بدانید ملت ایران و مسئولین کشور بعد از این هم در مقابل باج خواهی و فشار دشمنان، یک قدم عقب نشینی نخواهند کرد.(بیانات در دیدار مردم پاوه 25/4/1390)
***
وقتی دشمن روی یک نقطه متمرکز شد، ملت هم ایستادگی کرد. در این نقطه ای که دشمن روی او تمرکز پیدا کرده است، اگر ملت عقب نشینی کند، اگر مسئولین عقب نشینی کنند و از این حق قطعی و روشن صرفنظر کنند، بدون تردید راه برای دست اندازی به حقوق ملی برای دشمن باز خواهد شد.(بیانات در دیدار استاید و دانشجویان در دانشگاه علم و صنعت 24/9/1387)

علت عقب نشینی دشمن؛ اقتدار ملت

آن چیزی که ابرقدرتها را در مقابل ملت ایران مرعوب کرده است، در درجه ی اول وحدت کلمه بود. وقتی در میان ملتی وحدت کلمه باشد، قدرت آنها چند برابر میشود. اگر دشمن در مقابل خود ملت مقتدری را مشاهده کرد، مجبور به عقب نشینی خواهد شد. علت عقب نشینیهای مکرر دشمن در طول مبارزه و بعد از پیروزی انقلاب هم همین بود.(بیانات در مراسم بیعت روحانیون، مسئولان و مردم استان زنجان و شهرهای نهاوند، کاشمر، بجنورد، اسفراین، طرقبه و چناران، اقلید، بم، ملایر و دهبید فارس 15/4/1368)
***
گمان نکنیم که اگر ما ضعیف باشیم، دشمن ترحم خواهد کرد. آن چیزی که مردم مادی را که معنویات و ارزشها برایشان مطرح نیست میترساند، قدرت است. برای دولتهای گردن کلفت و مقتدر و زورگوی عالم، هیچ ارزش انسانی و اخلاقی مطرح نیست. آن چیزی که از واهمه دارند، قدرت است. قدرتهای بزرگ مادی دنیا هم احتیاط میکنند.(بیانات در مراسم بیعت روحانیون، مسئولان و مردم استان زنجان و شهرهای نهاوند، کاشمر، بجنورد، اسفراین، طرقبه و چناران، اقلید، بم، ملایر و دهبید فارس 15/4/1368)

عقب نشینی دشمن در برابر مجد و عظمت امت اسلام

تواناییهای خودمان را دست کم نگیریم. از بزرگترین آفتهایی که فرهنگ غربی بر کشورهای اسلامی وارد کرد، دو تصور غلط و انحرافی بود: یکی تلقین و تزریق ناتوانی ملتهای مسلمان؛ باوراندند که از شما کار می برنمی آید؛ نه در میدان سیاست، نه در میدان اقتصاد، نه در میدان علم؛ گفتند شما ضعیف هستید. ما کشورهای اسلامی دهها سال طولانی در این باور غلط باقی ماندیم و عقب ماندیم. تلقین دوم و باور دومی که به ما تزریق کردند، بی نهایت بودن و غیرقابل شکست بودن قدرت دشمنان ماست. اینجور تفهیم کردند که آمریکا را که نمیشود شکست داد، غرب را که نمیشود به عقب نشینی وادار کرد؛ مجبوریم در مقابل اینها تحمل کنیم. امروز برای ملتهای مسلمان عینی شده است که این هر دو باور، غلط اندر غلط است. ملتهای مسلمان میتوانند پیش بروند؛ میتوانند مجد و عظمت اسلامی را که یک روز در اوج افتخار و در قله ی درخشندگی علمی و سیاسی و اجتماعی قرار داشتند، تجدید کنند و دشمن مجبور است در میدانهای متعددی عقب نشینی کند.(بیانات در دیدار شرکت کنندگان در اجلاس جهانی « جوانان و بیداری اسلامی» 10/11/1390)