فهرست کتاب


دشمن شناسی(شناخت دشمن و روش های مقابله با آن)

از منظر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی)

بی اعتنایی ملت به تهدیدات دشمن

تهدید دشمن، یک چیز قهری و طبیعی است. هر ملتی بخواهد مستقل زندگی کند و تحت سیطره ی قدرتهای بین المللی نباشد، با اخم تهدید و زبان خشن و تیز آنها روبه رو خواهد شد. ملت ما به این تهدیدها عادت کرده است. بیست و شش سال است که جهانخواران و جهانگشایان بین المللی و در رأس آنها دولت آمریکا با زبان تهدید با ملت ایران صحبت میکنند و روبه رو میشوند. گوش ملت ایران به شنیدن این تهدیدها عادت کرده است. ملت ایران با بی اعتنایی به تهدید دشمن، راه خود را ادامه داده است. امروز نظام جمهوری اسلامی و دولت برخاسته ی از انقلاب، تواناییهایش با آن روزی که این راه را آغاز کرد، زمین تا آسمان تفاوت کرده. امروز ملت ایران قویتر است و تواناییهای او در زمینه های علمی، اقتصادی، تسلیحاتی و غیره به مراتب بالاتر است. این تهدیدها هم وجود دارد.(بیانات در صحن جامع رضوی 1/1/1384)

فشار دشمن بخاطر درستی راه ما

یک وقت در جریانی، امام بزرگوار (قدس سره) میفرمودند که وقتی دشمن از انسان تعریف کند و دشمنی نکند، انسان در خودش شک میکند. وقتی بدگویی میکند و فشار می آورد، انسان خوشحال میشود و اطمینان پیدا میکند که راه درست است. اینکه دشمن فشار می آورد و الان هم با کمال شدت فشار می آورد، بخاطر درستی راه است. این حکومت- که راهش درست است و برای مصلحت مردم و در خدمت آنهاست. حکومت حق است. ملاک حق و باطل، در اینجا معلوم میشود.(بیانات در دیدار با جمعی از مسئولان و کارکنان نهادها و سازمانهای خدماتی و حمایت کننده از مستضعفان و محرومان 12/7/1368)

مذمت عقب نشینی در برابر دشمن

هرکس و هر گروهی که در میان این ملت تلاش بیشتری کرده است، در افتخارات و پیروزیها سهم بیشتری دارد. اگر ملتی از عزت و شرف خود دفاع نکند و از هدفهای خود دست بکشد و از گردن کلفتهای عالم بترسد و حرف خود را پس بگیرد و در میدان مواجهه با دشمن عقب نشینی کند، سرنوشتش چیز دیگری خواهد بود و نتایجی که برای او حاصل میشود، غیر از آن چیزی میباشد که امروز برای ملت ایران پدید آمده است.(بیانات در مراسم بیعت روحانیون، مسئولان و اقشار مختلف مردم استان اصفهان 25/4/1368)
***
دشمنان ما، عملا نشان دادند که قادر نیستند به صورت جدی و قاطع به ما ضربه بزنند؛ بخاطر اینکه در این ده سال، هر کاری که میتوانستند، کردند و ما امروز بحمدالله از همیشه قویتر و پابرجاتر و در بین خود، امیدوارتریم. امروز، آینده برای ما از همیشه روشنتر است. ما از دشمن نمیترسیم و دشمن هم قادر به ضربه زدن به ما نیست؛ اما همه ی اینها مشروط به حفظ هوشیاری و حضور آحاد مردم در صحنه است. اینطور نباشد که مردم احساس کنند که حالا دیگر بحمدالله کارها تمام شد و هر کسی سراغ کار خود برود. نه، صحنه را نباید خالی کرد. ملت، نباید حمایت از نظام و مسئولان و مجریان و مدیران کشور را، یک لحظه فراموش کند. البته، مسئولان و مدیران هم، در قبال این ملت وظایف زیادی دارند که بیان و ذکرش، جای خود را دارد و مسلم است.(بیانات در دیدار با اعضای جامعه روحانیت مبارز و مجمع روحانیون مبارز تهران، علما و ائمه جماعت و جامعه ی وعاظ تهران و اعضای شورای هماهنگی سازمان تبلیغات اسلامی، در آستانه ماه محرم 11/5/1368)
***
راه موفقیت این است که در مقابل دشمن، انسان یک قدم هم عقب نشینی نکند؛ والا یک قدم عقب نشینی در مقابل دشمن، موجب تشجیع دشمن در چنگ انداختن و دست انداختن میشود. جمهوری اسلامی این افتخار را دارد که در طول این سی و دو سال، یک قدم در مقابل دشمن عقب نشینی نکرد. با اینکه فشار زیاد بود؛ فشار نظامی بود، فشار امنیتی بود، فشار تحریم بود، فشارهای سیاسی بود، فشارهای تبلیغاتی بود، ولی ما عقب نشینی نکردیم. و من به شما عرض بکنم؛ عزیزان من! برادران! خواهران! جوانان آگاه و روشنفکر این منطقه! بدانید ملت ایران و مسئولین کشور بعد از این هم در مقابل باج خواهی و فشار دشمنان، یک قدم عقب نشینی نخواهند کرد.(بیانات در دیدار مردم پاوه 25/4/1390)
***
وقتی دشمن روی یک نقطه متمرکز شد، ملت هم ایستادگی کرد. در این نقطه ای که دشمن روی او تمرکز پیدا کرده است، اگر ملت عقب نشینی کند، اگر مسئولین عقب نشینی کنند و از این حق قطعی و روشن صرفنظر کنند، بدون تردید راه برای دست اندازی به حقوق ملی برای دشمن باز خواهد شد.(بیانات در دیدار استاید و دانشجویان در دانشگاه علم و صنعت 24/9/1387)