فهرست کتاب


دشمن شناسی(شناخت دشمن و روش های مقابله با آن)

از منظر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی)

تدارک طرح همه جانبه برای فروپاشی نظام جمهوری اسلامی مانند شوروی

بنده بعنوان کسی که از اول این انقلاب تا امروز در مسائل گوناگون در عرصه های مختلف این نظام، با جوانب و جریانهای گوناگون مواجه بوده ام؛ هم آدمها را میشناسم، هم حرفها را میشناسم و هم با تبلیغات رسانه ای دنیا آشنا هستم؛ به یک جمعبندی رسیده ام که به طور خلاصه این است: یک طرح همه جانبه ی آمریکایی برای فروپاشی نظام جمهوری اسلامی طراحی شد و جوانب آن از همه جهت سنجیده شد. این طرح، طرح بازسازی شده ای است از آنچه در فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی اتفاق افتاد. به نظر خودشان میخواهند همان طرح را در ایران اجرا کنند. دشمن این را میخواهد. من اگر بخواهم قرائن و شواهد این معنا را بگویم، الآن در ذهنم هست؛ نه اینکه بخواهم دنبال نشانه هایش بگردم؛ شواهد آشکاری در اظهارات خودشان وجود دارد. در طول این چند سال، از اظهارات مغرورانه و قدرتمندانه و احیانا حساب نشده آنها که خودشان هم میگویند فلان مصاحبه ای که ما کردیم، عجولانه بود. صحت این ادعا کاملا آشکار میشود که آنها به خیال خودشان طرح فروپاشی شوروی سابق را منطبق با شرایط ایران بازسازی کردند و میخواهند در ایران پیاده کنند. البته در چند مورد هم دچار اشتباه شدند که این هم از الطاف الهی است.
دشمنان ما در مواقع حساس در محاسبات خود دچار اشتباه میشوند. البته اینها اشتباهاتی نیست که اگر من ذکر کردم، آنها بتوانند اصلاحش کنند؛ نه، اشتباه در شناخت واقعیتها دارند. براساس این اشتباه برنامه ریزی میکنند و برنامه ریزی غلط از آب درمی آید؛ لذا موفق نمیشوند. آنها برای دفاع از رژیم پهلوی برنامه ریزی کردند و با همه ی قدرت هم ایستادند؛ منتها در شناخت مسائل ایران، در شناخت مردم، در شناخت روحانیت و در شناخت دین اشتباه کرده بودند؛ لذا شکست خوردند. اینجا هم سرنوشتشان جز این نیست و شکست خواهند خورد.(بیانات در دیدار مسئولان و کارگزاران نظام جمهوری اسلامی ایران 19/4/1379)

فصل هشتم: شیوه‌ها و ابزار مقابله با دشمن

امام على علیه السلام ؛ الگوی نهراسیدن از دشمن

از آمریکا نباید ترسید، و ملت ایران نمیترسد. با این روح شجاعت، با این توکل به خدا، با این حماسه و شوری که در اقشار ملت ما۔ بخصوص در جوانان ما - هست، این ملت پیروز خواهد شد؛ به اهداف خود خواهد رسید و دشمنان را به زانو در خواهد آورد. هیچ دشمنی نمیتواند ملت ایران را از پیمودن این راهی که اسلام در مقابل او گذاشته است، باز دارد. فقط این نکته را بایستی به یاد داشت که مثل علی بن ابی طالب، از کثرت دشمن نباید هراس داشت.(بیانات در دیدار اقشار مختلف مردم، در سالروز ولادت حضرت علی (ع) 29/10/1370)