فهرست کتاب


دشمن شناسی(شناخت دشمن و روش های مقابله با آن)

از منظر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی)

تحقیر استعداد ملت ایران

یکی از کارهای دشمن این است که آنچه را داریم، تحقیر کند؛ درست مثل بعضی از شرخرها و کهنه دلالها که اگر جنسی را بخواهند، توی سر جنس میزنند و آن را بی اهمیت میکنند تا دارنده ی آن جنس راحت آن را از دست بدهد! نظام اسلامی شما بسیار مهم، ارزشمند و بزرگ است؛ استعداد ملت ایران هم بسیار درخشان است؛ اما دشمن دائم توی سر جنس ارزشمند ما میزند. امام صادق علیه السلام به صحابی خود فرمود: «اگر تو گوهر درخشانی در دست داشته باشی که قدر آن را بشناسی، همه ی دنیا هم که جمع شوند و بگویند این ریگ است، باور نمیکنی؛ اگر یک ریگ هم در دستت بگیری و همه ی دنیا شهادت بدهند که الماس است، باز هم باور نمیکنی مهم این است که بدانی چه در دست داری.» تلاش من این است که ملت ایران بداند چه سرمایه ی عظیمی در اختیار دارد و بداند چه امتداد با ارزشی در دنیای اسلام دارد.(بیانات در دیدار اساتید و دانشجویان دانشگاهها ی استان زنجان 22/7/1382)

انکار مردم سالاری در جمهوری اسلامی توسط دشمن

عزیزان من! بزرگترین هدیه ای که انقلاب اسلامی به این ملت داده است، این است که شر حكومتهای فاسد و وابسته را که سالیان و سالیان بر این کشور و ملت و این مواهب الهی مسلط شده بودند، از سراسر این ملت و این کشور کم کرده است. امروز به فضل پروردگار، اداره کنندگان کشور، از خود این مردمند. امروز به همت و هوشیاری این ملت، بهترین شکل حکومت مردمی و دخالت آرای مردم در این کشور است. البته دشمن در تبلیغات خود، این را منکر میشود و باید هم بشود. از دشمن چه انتظاری است؟! اینجا، مردم با معیارهای مورد اعتقاد خودشان که همان معیارهای اسلامی است، انسانی را برای اداره ی امور اجرایی کشور و انسانهایی را برای قانونگذاری و هدایت مجریان انتخاب میکنند؛ آن هم با کمال آزادی و با تکیه به ایمان. این همان نکته ی استثنایی است. اگر در کشورهای معروف امروز عالم که ادعای دموکراسی دارند، دعواهای احزاب و تعصبات حزبی و کشمکشهای گوناگون سیاسی، انگیزه ی رای دادن است، در ایران اسلامی و در این کشور سربلند و سرافراز، انگیزه ی رأی دادن فقط ایمان و تشخیص ارزشهای الهی و اسلامی است. این ارزش دارد. این اهمیت دارد. و این امروز هست.(بیانات در مراسم پنجمین سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) 14/3/1373)
* * *
تلاش دشمن این است که وانمود کند در ایران، دموکراسی نیست. در حالی که خود دشمن هم میداند. این دموکراسی ای که امروز در ایران است، هیچ وقت در تاریخ ایران وجود نداشته است. هیچ وقت در دورانهای گذشته ی ایران، چنین آزادی ای که امروز هست، نبوده است. نمونه اش انتخابات و حضور مردم در صحنه است. دشمنان سعی میکنند آینده را در چشم مردم، کدر و نا امید کننده معرفی کنند. اگر میبینید که گاهی بعضی راجع به اوضاع اقتصادی و آینده ی کشور، حرفهای ناامید کننده میزنند، بدانید این حرفها اصلش از آن استکبار است .(بیانات در خطبه های نماز جمعه تهران 7/1/1371)

هزینه و سرمایه گذاری دشمن در ضربه زدن به انتخابات

ملت عزیز ما، خوشبختانه بر اثر بی اعتنایی به رادیوها و بوقهای بیگانه، چندان سر و کاری با تبلیغات دشمن ندارد. ولی ما و کسانی که دست اندرکار هستند، به طور روشن میدیدیم که دشمن برای اینکه شاید بتواند انقلاب اسلامی را از انتخابات عمومی با شرکت قشر عظیمی از مردم، محروم کند، یقه درانی میکند. از دو ماه پیش از انتخابات، یا شاید هم بیشتر، شروع کردند به انواع و اقسام تبلیغات مستقیم و غیر مستقیم و استفاده از هر کس و ناکس من جمله از فراریها و تفاله های رژیم گذشته و ضد انقلاب بی آبرو و بی حیثیت تا شاید بتوانند از هر طریقی که شده است، به انتخابات ضربه وارد کنند. در روز انتخابات، اینها دیدند که در ایران چه خبر است. با وجود اینکه فصل امتحانات مدارس و فصل کشاورزی است، در عین حال، دیدند که مردم پای صندوقهای رای جمع شدند و قریب به هفده میلیون نفر در انتخابات شرکت کردند که از اول انقلاب تا به حال آنطور که آمار نشان میدهد در هیچ انتخابات ریاست جمهوری، مردم به این تعداد شرکت نکرده بودند. بدیهی است که دشمن از این ضربه، به شدت پریشان و آشفته شد.(بیانات در جمع علما، طلاب و روحانیون، در آستانه ی ماه محرم 26/3/1372)
* * *
چرا دشمن اینقدر هزینه و اصرار میکند که انتخابات ریاست جمهوری را خلوت کند؟ آیا از این تلاش مذبوحانه ی دشمن، نباید فهمید که حضور در سر صندوقهای رأی و انتخابات، مشت محکمی به دهان آنهاست؟ آیا از این ترفند محکوم به شکست، نباید فهمید که دشمن از حضور مردم در صحنه ناراضی است؟ این خود، راه بسیار روشن و تعیین کننده ای است.(بیانات در خطبه های نماز جمعه ی تهران 14/3/1372)