فهرست کتاب


دشمن شناسی(شناخت دشمن و روش های مقابله با آن)

از منظر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی)

فتنه انگیزی؛ توطئه ی دشمن

ما در اختلافات بزرگ مذهبی، فکری، سیاسی دیده ایم که کسانی وارد میدان فتنه انگیزی میشوند و از زبان این، آن را میکوبند؛ از زبان آن، این را میکوبند؛ در حالی که نه به این علاقه دارند، نه به آن! اینها را پیدا کنید؛ مقصران اصلی بایستی مشخص شوند، که مطمئنا دست دشمن در کار است. بعضی اظهارات، متأسفانه عزیزترین قشرهای این کشور، جوانان مؤمن و بسیجی، را زیر سؤال برد! اینجور نیست، بلکه دستهای دشمن است که در کار است برای فتنه انگیزی و برای ایجاد فساد. (این ملت، ملت مؤمن و ملت پایبند به عدالت و تشنه ی عدالت است. سالها و قرنهای متمادی عدالت در این کشور سرکوب شده است. در دوران حکومتهای جبار پادشاهان، بخصوص آن وقتی که در کنار استبداد، نیروی خارجی و نفوذ خارجی هم وارد شد و دخالت خارجی با دیکتاتوری و استبداد توأم شد، این مردم چه ها کشیدند از توام شدن این دو نیروی شر و شیطانی در کشور ما مردم تشنه ی عدالتند، تشنه ی حقیقتند، دشمن فسادند؛ مردم اینها را میخواهند و آرا و شعارهای مردم هم همین را نشان میدهد. ما وظیفه داریم در این زمینه ها کار کنیم مسئولان کشور باید آنچه را که مورد نیاز این ملت هست، بفهمند و درک کنند و آن را انجام بدهند.(بیانات در دیدار رئیس و مسئولان قوه قضائیه و خانواده های شهدا فاجعه ی هفتم تیر 7/4/1384)

تدارک اتحاد علیه جمهوری اسلامی بین دشمنان و دولتهای عربی

آمریکاییها دنبال این هستند که یک اتحادی متشکل از آمریکا و انگلیس و بعضی دولتهای عربی علیه جمهوری اسلامی ایران درست کنند. دولتهای عربی باید خیلی بیدار باشند، باید حواسشان خیلی جمع باشد. اتحاد دو دولت نحس نجس و دشمن با مصالح مسلمین علیه یک ملت مسلمان؛ یک ملتی که در راه اسلام این همه مجاهدت کرده است، این همه برای عزت اسلام مایه گذاشته است، اینقدر جوان در راه نگه داشتن این پرچم سربلند قربانی کرده است؛ کسی با دو رجس نجس متحد بشود علیه یک چنین ملتی؟! که البته فایده ای هم نخواهد کرد. یک روزی بالاتر از این اتحاد را هم کردند؛ آمریکا و انگلیس و شوروی و همه ی اروپا و بسیاری از همین کشورهای عربی در جنگ تحمیلی علیه جمهوری اسلامی با هم متحد شدند؛ هدف هم این بود که قسمتی از خاک ایران را به وسیله ی این بدبخت روسیاه بدعاقبت تصرف کنند و جمهوری اسلامی را بی آبرو کنند و بگویند نتوانست خاک خودش را حفظ کند؛ هشت سال هم زور زدند و همه ی نیرویشان را به کار گرفتند، آخر هم هیچ غلطی نتوانستند بکنند. حالا هم همانطور است. توطئه ی آنها علیه نظام اسلامی به جایی نخواهد رسید. ولی باید بیدار باشند و مراقب باشند در دام دشمنان نیفتند. هرچه جمهوری اسلامی از لحاظ علمی، از لحاظ فناوری و از لحاظ اجتماعی قدرت پیدا کند، این قدرت متعلق به دنیای اسلام است؛ یک وزنه ی سنگینی در کفه ی دنیای اسلام است.(بیانات در دیدار اقشار مختلف مردم قم در سالروز عید سعید غدیر خم 18/10/1385)

انواع توطئه چینیها در تخریب جمهوری اسلامی

من فراموش نمیکنم در اواسط سال ۶۰، وقتی که دشمنان و گروهکها و تفاله های ضدانقلاب و استکبار، آن جنایات و فجایع عظیم را در این کشور به وجود آورده بودند. شهادت ۷۲ تن، شهادت نخست وزیر و رئیس جمهور- بنده در بیمارستان بودم. خطبه های نماز جمعه در تهران، به اعتقاد من، در آن روز، بیشترین حمل بار انقلاب را بر دوش داشت. هر جمعه که میشد، از این کانون نماز جمعه، به سراسر کشور، نور منتشر میشد. حقایق برای مردم تشریح میشد و مردم میفهمیدند که در این کشور چه میگذرد و دشمن چه کار میکند. تریبونهای آزاد، اینگونه است. مجلس، چنین شأنی باید داشته باشد. در آنجا که برای مردم ابهامی هست، آنجا که دشمن سؤالاتی را مطرح میکند؛ بذر تردیدی میکارد و در جامعه میپاشد، آنجا وظیفه ی شماست که این بذر تردید را از بیخ و بن در بیاورید و حقایق را روشن کنید. خیال میکنید دشمن بیکار است!؟ یک لحظه، دشمن بیکار نیست. هر وقت، هرطور بتواند، عمل میکند. همین قضایایی که اخیرا پیشامد کرد - قضایای مشهد و امثال آن - کار دشمن است. دشمن جهاز فکری خودش را به کار انداخته، برای اینکه ببیند چه وقت میشود ضربه زد. درست مثل میدان جنگ! همینطور که امیرالمؤمنین علیه السلام فرمود: «و ان اخا الحرب الأرق و من نام لم ینم عنه.» شما اگر داخل سنگر خوابت ببرد، دلیل بر این نیست که سنگرنشین روبه روی شما هم خوابش برده است. شما اگر غافل شدی، باید انتظار داشته باشی که ضربه را، بلافاصله بخوری! دشمن، هوشیار نشسته است. میلیونها دلار، بلکه اگر مبالغه نباشد میلیاردها دلار صرف میکنند، تا بتوانند ضربه ی کاری را به این انقلاب بزنند. اینها که با این انقلاب آشتی بکن نیستند. هر وقتی به گونه ای در صدد وارد آوردن ضربه اند.(بیانات در دیدار نمایندگان دوره چهارم مجلس شورای اسلامی 20/3/1371)
***
امروز هم، بیگانگان دشمن، برای رساندن صدای مخالف خودشان به گوش آحاد ملت، پولها خرج میکنند، و اگر بگوییم میلیاردها دلار در این راه هزینه میکنند، اصلا مبالغه نیست. آنها میخواهند ولو از راه تحلیل دروغین خود انقلاب، مسائلی را بیان کنند که انقلاب آنها را نفی کرده است.(بیانات در خطبه های نماز جمعه 14/11/1373)
* * *
تا وقتی که قلم در دست دشمن باشد و هرچه به قلمشان می آید علیه ملت ایران بنویسند و هرچه به دهانشان می آید بگویند، نمیشود گله کرد فلان انسان که اهل کشور عربی، آفریقایی یا اروپایی است، چرا از وضع ایران خبر ندارد؟ البته ما به قدر توسعه ی تبلیغات خودمان و رسانه ها تبلیغ میکنیم؛ اما شمول تبلیغات دشمن بیشتر است و دهها رادیو، صدها روزنامه و مطبوعات علیه جمهوری اسلامی مینویسند.(بیانات در دیدار با مردم مشهد و زائران حضرت علی بن موسی الرضا (ع) در صحن حضرت امام خمینی (ره) 4/1/1375)
* * *
دشمن منتظر نشسته است که ببیند در جمهوری اسلامی چه حادثه ی کوچکی ممکن است اتفاق بیفتد، تا بشود با صد من سریشم، چیز بدی را به آن چسباند و برای مردم ما تلخ کرد و چهره ی ملت ایران را در دنیا مشوه نمود.(بیانات در دیدار نمایندگان مجلس شورای اسلامی 7/3/1376)
* * *
عزیزان من! کسی گمان نکند که توطئه ی دشمن تمام شد؛ نه! دشمن، از مقابله با نظامی که منافع نامشروع استکبار را در منطقه، از او گرفته . آشتی نخواهد کرد. البته به زبان، چیزهایی اظهار میکنند، ولی باطن، چیز دیگری است!(بیانات در جمع بسیجیان به مناسبت هفته بسیج 5/9/1376)